Site logo

Speedo Champions Series (Brown Deer)

  • Completed
  • Jul. 21–24, 2016
  • LCM
  • Brown Deer, WI

200 Free Men

A Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Sean Maloney Wisconsin Aquatics 1:51.27
 
902 +4.5% PB
2 Anthony Lyons Wisconsin Aquatics 1:53.72
 
843 +2.0% PB
3 Nick Plachinski Ozaukee Aquatics 1:53.78
 
841 PB
4 Sean O'Connor Ozaukee Aquatics 1:54.87
 
819 PB
5 Jack Dahlgren Aquajets Swim Team 1:54.88
 
849 +1.3% PB
6 Bowen Becker of Minnesota Twin Cities 1:54.97
 
813 PB
7 Charles Cole Northwestern Uni 1:55.31
 
805 -0.5%
8 Joe Myhre St Charles Swim Team 1:56.74
 
772 PB
B Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Nathan Mueller Wisconsin Aquatics 1:54.52
 
824
10 Ben McDade Badger Aquatic Club (WI) 1:54.81
 
851 PB
11 Griffin Back Aquajets Swim Team 1:56.07
 
788 +1.5% PB
12 Yezan Alsader Bloomington Normal Swim Club 1:57.03
 
852 +2.7% PB
13 Thomas Weiss Riptide 1:57.51
 
755 +4.8% PB
14 Jon Salomon Wisconsin Aquatics 1:58.37
 
735
15 Jan Hansen of Minnesota Twin Cities 1:58.85
 
724 +1.7% PB
16 Michael Tegeler Academy Bullets Swim Club 2:00.06
 
698 -0.2%
C Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
17 Jasper Appleton St. Croix Swim Club 1:57.47
 
759 +3.7% PB
18 Kevin Kluge Maverick Swim Club 1:57.61
 
752
19 Connor Rumpit Elmbrook Swim Club 1:58.01
 
746
20 Mason Schoof Schroeder YMCA Swim Team 1:58.04
 
776
21 Collin O'Brien Peoria Area Water Wizards 1:58.57
 
731 PB
22 Stephen Shull Northwestern Uni 1:58.60
 
730 +0.8% SB
23 Garner Kohrell Fox Valley Wave Swim Team 1:59.64
 
707
24 Nick Boryk St Charles Swim Team 1:59.98
 
702 +1.2% PB
D Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
25 Quinn Tucker Northwestern Uni 1:57.75
 
749 PB
26 Frank Niziolek St Charles Swim Team 1:59.82
 
736 +0.7% SB
27 Donovan Lahmann WEST Swim Club 2:00.21
 
780 +1.9% PB
28 Cooper Langanis Patriot Aquatic Club (IL) 2:00.25
 
693
29 Colin O'Leary Barrington Swim Club 2:00.32
 
695 PB
30 Aidan Farley Palos-Orland Swim Association 2:00.73
 
686
31 Drake Horton Badger Aquatic Club (WI) 2:01.00
 
680 -0.8%
32 Mitch Gavars Barrington Swim Club 2:02.48
 
648 -0.5%
Preliminaries LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Sean Maloney Wisconsin Aquatics 1:52.48
 
872 +3.5% PB
2 Nick Plachinski Ozaukee Aquatics 1:53.85
 
840 PB
3 Joe Myhre St Charles Swim Team 1:54.63
 
821 PB
4 Sean O'Connor Ozaukee Aquatics 1:54.92
 
817 PB
5 Anthony Lyons Wisconsin Aquatics 1:55.57
 
799 +0.4% PB
6 Jack Dahlgren Aquajets Swim Team 1:56.22
 
818 +0.1% PB
7 Charles Cole Northwestern Uni 1:56.39
 
780 -1.4%
8 Stuart Hohm Springfield YMCA (Illinois) 1:56.47
 
778
9 Bowen Becker of Minnesota Twin Cities 1:56.71
 
773 PB
10 Nathan Mueller Wisconsin Aquatics 1:56.74
 
772
11 Ben McDade Badger Aquatic Club (WI) 1:56.86
 
803 PB
12 Jan Hansen of Minnesota Twin Cities 1:56.91
 
768 +3.3% PB
13 Michael Tegeler Academy Bullets Swim Club 1:57.13
 
763 +2.2% PB
14 Griffin Back Aquajets Swim Team 1:57.26
 
760 +0.5% PB
15 Thomas Weiss Riptide 1:57.90
 
746 +4.5% PB
16 Yezan Alsader Bloomington Normal Swim Club 1:58.04
 
829 +1.8% PB
17 Jon Salomon Wisconsin Aquatics 1:58.09
 
742
18 Peter Lefebvre of Minnesota Twin Cities 1:58.10
 
741 +4.3% PB
19 Kevin Kluge Maverick Swim Club 1:58.36
 
735
20 Mason Schoof Schroeder YMCA Swim Team 1:58.43
 
767
21 Stephen Shull Northwestern Uni 1:58.65
 
729 +0.8% SB
22 Jasper Appleton St. Croix Swim Club 1:58.70
 
731 +2.7% PB
23 Collin O'Brien Peoria Area Water Wizards 1:58.72
 
727 PB
24 Nick Boryk St Charles Swim Team 1:58.75
 
730 +2.2% PB
25 Garner Kohrell Fox Valley Wave Swim Team 1:58.76
 
726
26 Connor Rumpit Elmbrook Swim Club 1:59.14
 
721
27 Quinn Tucker Northwestern Uni 1:59.89
 
701 PB
28 Nicholas George Koto Patriot Aquatic Club (IL) 1:59.93
 
700
29 Mike Petro Arlington Alligators Inc 1:59.94
 
733 -0.9%
30 Cooper Langanis Patriot Aquatic Club (IL) 1:59.95
 
700
31 Colin O'Leary Barrington Swim Club 2:00.43
 
692 PB
32 Aidan Farley Palos-Orland Swim Association 2:00.84
 
684
33 Mitch Gavars Barrington Swim Club 2:00.91
 
682 +0.8% SB
34 Jack Tribble McGuire Aquatics 2:01.06
 
676
35 Donovan Lahmann WEST Swim Club 2:01.08
 
761 +1.2% PB
36 Drake Horton Badger Aquatic Club (WI) 2:01.15
 
677 -0.9%
37 Michael Perry Shorewood Swim Club 2:01.98
 
656
38 Frank Niziolek St Charles Swim Team 2:02.00
 
688 -1.1%
39 Mirek Navrkal St. Croix Swim Club 2:02.04
 
687
40 Colin Duffy Badger Aquatic Club (WI) 2:02.20
 
654
41 Gage Hamill Springfield YMCA (Illinois) 2:02.35
 
651
42 Patrick Hackett Academy Bullets Swim Club 2:02.39
 
647
43 Andy Grever Academy Bullets Swim Club 2:02.45
 
649 -0.1%
44 William Bowater WEST Swim Club 2:02.73
 
643 PB
45 Michael Linnihan Elmbrook Swim Club 2:02.86
 
777 -1.9%
46 Jacob Cunningham Fox Valley Swim Team 2:03.06
 
636
47 Andrew Trepanier South Metro Storm 2:03.23
 
714 +2.8% SB
48 Mitchell Grinwald Schroeder YMCA Swim Team 2:03.31
 
628
49 Jacob Larsen McFarland Spartan Sharks 2:03.58
 
625
50 Christopher Kearney Coho Swim Club 2:03.61
 
621
51 Matt Ciezczak Fox Valley Swim Team 2:03.63
 
621
52 Ryan Current Minnetonka Swim Club 2:03.78
 
618
53 Jonathan Blansfield Northwestern Uni 2:04.26
 
608
54 Alex Dillmann Maverick Swim Club 2:04.46
 
604
55 Jordan Greenberg Aquajets Swim Team 2:04.48
 
606 -4.0%
56 Michael Schwers Fox Valley Swim Team 2:05.66
 
582