Site logo

2016 Speedo Champions Series (Federal Way)

  • Completed
  • Mar. 17–20, 2016
  • LCM
  • Federal Way, WA

200 Medley Relay Men

Timed Finals LCM
Rank Name Team Time
1 Phoenix Swim Club (A) Phoenix Swim Club
  1. Jared Norton
  2. James Sheehan
  3. Giles Smith
  4. Clay Stoddard
1:43.68
 
2 King Aquatic Club (B) King Aquatic Club
  1. Thomas Anderson
  2. Mitch Hovis
  3. Dale Williams
  4. Owen Lempert
1:45.01
 
3 King Aquatic Club (A) King Aquatic Club
  1. Kevin Dang
  2. James Scott
  3. Micah Oh
  4. Zachary Wagner
1:46.30
 
4 Charger Aquatics (A) Charger Aquatics
  1. Anthony Kim
  2. Ian Kingsolver
  3. Max Hawton
  4. Mark Gullick
1:47.38
 
5 Missoula Aquatic Club Missoula Aquatic Club
  1. Cale Berkoff
  2. Adam Zimmer
  3. Dylan Faust
  4. Darragh Mahns
1:48.08
 
6 Portland Aquatic Club (Oregon) (A) Portland Aquatic Club (Oregon)
  1. Byron Rossmiller
  2. Josh Bottelberghe
  3. Samuel Harquail
  4. Sidney Farber
1:48.12
 
7 Tualatin Hills Swim Club (B) Tualatin Hills Swim Club
  1. Sean Calkins
  2. Anthony Nosack
  3. Kyle Miller
  4. Ethan Luc
1:48.64
 
8 Tualatin Hills Swim Club (A) Tualatin Hills Swim Club
  1. Benjamin Settle
  2. Caspar Corbeau
  3. Evan Carlson
  4. Trent Martinez
1:48.72
 
9 King Aquatic Club (C) King Aquatic Club
  1. Cameron King
  2. Robert Hughes
  3. Michael Chwaluk
  4. Zackary O'Haver
1:49.04
 
10 Issaquah Swim Team (A) Issaquah Swim Team
  1. Jacob Leahy
  2. Andrew Lee
  3. Sergio Licea-Montes
  4. Jason Klein
1:49.23
 
11 King Aquatic Club (D) King Aquatic Club
  1. Tyler Lu
  2. Alejandro Flores
  3. Vlad Elizarov
  4. Ethan Dang
1:49.61
 
12 Multnomah Athletic Club Multnomah Athletic Club
  1. Rob Mead
  2. Tristan Furnary
  3. Nathaniel McFaul
  4. Tyler Soo
1:49.89
 
13 Canby Swim Club Canby Swim Club
  1. Matthew Arnold
  2. Michael Haring
  3. Wesley Norris
  4. Aaron Young
1:50.37
 
14 Central Area Aquatic Team Central Area Aquatic Team
  1. Emmett Wayte
  2. Dean Nguyen
  3. Dan Prang
  4. Ande Stenfjord
1:50.86
 
15 Oregon City Swim Team Oregon City Swim Team
  1. Collin Cribbs
  2. Brian Frazier
  3. Collin McGuire
  4. Nate Trank
1:51.26
 
16 Foothills Swim team Foothills Swim team
  1. Gavin Olson
  2. Jack Moranetz
  3. Gordon Pexton
  4. Cal Reynolds
1:51.44
 
17 Hillsboro HEAT Swim Team Hillsboro HEAT Swim Team
  1. Maxwell Woodbury
  2. Kyle Berquist
  3. Addison Beard
  4. Luke Thornbrue
1:51.69
 
18 Lake Oswego Swim Club Lake Oswego Swim Club
  1. Curtis Klein
  2. Kyle Vu Vu
  3. Matty McComish
  4. Jordan Leis
1:51.74
 
19 Lobo Aquatic Clu Lobo Aquatic Clu
  1. Jarod Creech
  2. Pierce Holler
  3. Benjamin Waterman
  4. Estevan Romero
1:51.81
 
20 Bellevue Club Swim Team (B) Bellevue Club Swim Team
  1. Dave Makhervaks
  2. William Zhou
  3. Thomas Eggenberger
  4. Nathan Shao
1:51.89
 
21 Spokane Area Swimming/YMCA Spokane Area Swimming/YMCA
  1. Jake Goguen
  2. Daniel Roy
  3. Aaron Law
  4. Isaac Parker
1:51.91
 
22 Highlands Ranch Aquatics Highlands Ranch Aquatics
  1. Frank Ruppel
  2. Gabriele Sasia
  3. Dominic Griffin
  4. Dylan Nasser
1:52.18
 
23 Issaquah Swim Team (B) Issaquah Swim Team
  1. Kyle Millis
  2. Brandon Yue
  3. Markus Zimmermann
  4. Brandon Leu
1:52.49
 
24 Bellingham Bay Swim team (A) Bellingham Bay Swim team
  1. Zach Shenkin
  2. Rowan King
  3. Brisen Pearson
  4. Haydn Pak
1:52.75
 
25 Sun-shine Aquatics Swim Club Sun-shine Aquatics Swim Club
  1. Walter Lee
  2. Albert Lee
  3. Jian Mao
  4. Qian Zhi
1:52.82
 
26 Corvallis Aquatic Team Corvallis Aquatic Team
  1. Colby Evenson
  2. Micah Masei
  3. Casey McEuen
  4. Noah Vial
1:53.07
 
27 Gold's Aquatics Club Gold's Aquatics Club
  1. Brandon Stride
  2. Reid Anderson
  3. Nick Lavigne Lavigne
  4. Andrew Oh
1:53.18
 
28 West Coast Aquatics (WA) (A) West Coast Aquatics (WA)
  1. Jeremiah Tien
  2. Bryan Phung
  3. Tarek Farouk
  4. Jonathan Cook
1:53.32
 
29 Mt. Hood Aquatics Mt. Hood Aquatics
  1. Timothy Ly
  2. Nick Chaney
  3. Jordan Convery
  4. Jacob Dexter
1:53.63
 
30 King Aquatic Club (E) King Aquatic Club
  1. Jett Gonzales
  2. Joshua Maclurg
  3. Alex Elizarov
  4. Nick Isenhower
1:53.64
 
31 Tualatin Hills Swim Club (C) Tualatin Hills Swim Club
  1. Jorge Casas
  2. Eric Xu
  3. Uriel Tejeda
  4. Colin Aslett
1:54.33
 
32 Charger Aquatics (B) Charger Aquatics
  1. Patrick Hawton
  2. Adam Fusti-Molnar
  3. Kevin Benavidez
  4. Nicholas Christman
1:54.36
 
33 Columbia River Swim Team Columbia River Swim Team
  1. Andrew Chang
  2. Kai Johnson
  3. Tom Utas
  4. Maksim Dolbinin
1:54.60
 
34 Pro Swimming Pro Swimming
  1. Keane Suen
  2. Nick Reeves
  3. Jackson Dudley
  4. Grant Chen
1:54.67
 
35 Phoenix Swim Club (B) Phoenix Swim Club
  1. AJ Frakes
  2. Phil Fromm
  3. Michael Niezgodzki
  4. Timothy LaFave
1:55.47
 
36 Portland Aquatic Club (Oregon) (B) Portland Aquatic Club (Oregon)
  1. Dylan Cindrich
  2. Luke Hutchinson
  3. Ethan Hanson
  4. Keenan Robinson
1:55.94
 
37 Chinook Aquatic Club Chinook Aquatic Club
  1. James Buchanan
  2. Jake Davies
  3. Caesar Tuguinay
  4. Joey Vacura
1:56.27
 
38 Una Ppst Una Ppst
  1. Timothy Gallagher
  2. Nathan Ramey
  3. Jeremiah Johnston
  4. Quincy Walker
1:57.00
 
39 Charger Aquatics (C) Charger Aquatics
  1. Jack Hoagland
  2. Riley Kinlaw
  3. Calvin Stewart
  4. Joe Cecco
1:57.17
 
40 Wave Aquatics Wave Aquatics
  1. Fisher Munro
  2. Harrison McGovern
  3. Stevie Fitch
  4. Samuel Jonsson
1:57.39
 
41 Splash Aquatics Makiki Splash Aquatics Makiki
  1. Michael Sakai
  2. Joseph Ahia
  3. Matthew Velasco
  4. Casey Asaoka
1:57.49
 
42 Gillette Swim Team Gillette Swim Team
  1. Gunnar Poley
  2. Trevor Morton
  3. Conner Baldacci
  4. Noah Beaver
1:57.52
 
43 Streamliner Aquatics Streamliner Aquatics
  1. Ian Clifford
  2. Sebastian Chao
  3. Andrew Clifford
  4. Pat Shutt
1:57.78
 
44 Hawaii Swimming Club Hawaii Swimming Club
  1. Devin Alejado
  2. Joshua-Ryan Lujan
  3. Jonel Escobar
  4. James Short
1:58.10
 
45 Kalispell Aquatic Team Kalispell Aquatic Team
  1. Jace Reed
  2. Jamie Bouda
  3. Philip Rhodes
  4. Austin Strobbe
1:58.95
 
46 Bellingham Bay Swim team (B) Bellingham Bay Swim team
  1. Franz Allendorfer
  2. Jonathan Hegeberg
  3. Matthew Lovell
  4. Samuel Hunter
1:59.99
 
47 Rock Springs Swim Club Rock Springs Swim Club
  1. Gavin Heady
  2. Kade Thomas
  3. James Spicer
  4. Hans Jetkosi-Defries
2:02.00
 
48 West Coast Aquatics (WA) (B) West Coast Aquatics (WA)
  1. Tony Mikhail
  2. Ethan Forsberg
  3. Ryan Price
  4. Justin Limberg
2:02.26
 
49 Laramie Swim Club Laramie Swim Club
  1. Noah Richardson
  2. Andrew Weathermon
  3. Matthew Bress
  4. Charles Sheridan
2:04.57
 
Bellevue Club Swim Team (A) Bellevue Club Swim Team
  1. Aaron Elhajj
  2. Jeffrey Li
  3. Tim Kralj
  4. Andrew Boden
DQ
Bainbridge Island Swim Club Bainbridge Island Swim Club
  1. Garrett Waite
  2. Kevin Houseman
  3. Makai Ingalls
  4. Parker Bushey
DQ