CollegeSwimming.com

Filters

2016 Speedo Champions Series (Plantation)

  • Plantation, FL
  • Date

    Mar. 10–13, 2016

  • Course

    LCM

  • Status

    Completed

400 Free Women

A Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Missy Franklin Colorado Stars 4:12.33
  A
PB
2 Alena Kraus Makos Aquatics Club of Gainesville 4:20.48
  A
838 PB
2 Kendall Brent Swim Florida 4:20.48
  A
836
4 Erin Voss Unattached-New England (LSC) 4:25.76
  A
776 -0.7%
5 Sarah Hargrave Adirondack Aquat 4:27.18
 
PB
6 Kate Magill Seacoast Swimming Association (MA) 4:28.40
  A
748
7 Mary Smutny AK Sharks 4:28.99
 
774
8 Kathleen Golding South Florida Aquatic Club 4:29.38
 
769
B Final LCM
Rank Name Team Time Points
9 Irena Putikova Arizona Aquatic Club 4:32.86
 
731
10 Lexi Ljunggren Red River Valley YMCA Wahoos 4:32.94
 
698 PB
11 Sammy Steigerwald Colorado Springs 4:35.24
 
673 PB
12 Jamie Seddon Arizona Aquatic Club 4:35.77
 
668
13 Audrey Mason Pine Crest 4:35.89
 
666
14 Julia Klier Bluefish Swim Cl 4:41.17
 
600 PB
15 Cassidy Blackwin Saint Andrew's Swimming 4:41.86
 
593
16 Serene Augustain Arizona Aquatic Club 4:43.91
 
584
C Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
17 Kelsey Hahn Blue Dolfins 4:35.66
 
656
18 Madison Faherty Blue Dolfins 4:37.35
 
652
19 Ellie Sullivan Seacoast Swimming Association (MA) 4:37.59
 
711
20 Lainee Jones Colorado Springs 4:41.29
 
612
21 Makayla Ludwick Greater Pensacola Aquatic Club 4:42.37
 
661
22 Audrey Brecher Bluefish Swim Cl 4:43.02
 
625 -0.1%
23 Erin Tague Lake Lytal Lightning 4:43.16
 
624
24 Lacy Phillips Wahoos of Wellington 4:47.40
 
550
D Final LCM
Rank Name Team Time Points
25 Aimee Miller City of Lafayette Aquatics 4:42.88
 
596 PB
26 Dani Gomez Pine Crest 4:43.23
 
592
27 Molly Nankey Colorado Stars 4:44.17
 
614 PB
28 Margaret Gholston Race Aquatics 4:44.66
 
638
29 Haley Synan Greater Holyoke YMCA 4:45.41
 
570
30 Kaley Swintak Seacoast Swimming Association (MA) 4:46.08
 
595
31 Maddy Redding Seacoast Swimming Association (MA) 4:46.37
 
561
Sam Nasson Adirondack Aquat 4:50.60
 
551
E Final LCM
Rank Name Team Time Points
33 Sydnee Aubin Seacoast Swimming Association (MA) 4:37.35
 
652 PB
Preliminaries LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Missy Franklin Colorado Stars 4:16.74
  A
2 Kendall Brent Swim Florida 4:21.86
  A
820
3 Alena Kraus Makos Aquatics Club of Gainesville 4:23.56
  A
802 PB
4 Kate Sanderson Colorado Springs 4:24.43
  A
792 PB
5 Erin Voss Unattached-New England (LSC) 4:25.48
  A
779 -0.6%
6 Mary Smutny AK Sharks 4:28.37
  A
781
7 Sarah Hargrave Adirondack Aquat 4:29.79
 
8 Kate Magill Seacoast Swimming Association (MA) 4:30.69
 
722
9 Andrea Santander Unattached-Florida Gulf Coast (LSC) 4:30.82
 
784
10 Kathleen Golding South Florida Aquatic Club 4:32.32
 
737
11 Nicole Gomez North Palm Beach Swim Club 4:32.62
 
764 PB
12 Serene Augustain Arizona Aquatic Club 4:33.85
 
687 PB
13 Jamie Seddon Arizona Aquatic Club 4:33.87
 
688
14 Sammy Steigerwald Colorado Springs 4:33.90
 
687 PB
15 Lexi Ljunggren Red River Valley YMCA Wahoos 4:35.77
 
668 PB
16 Irena Putikova Arizona Aquatic Club 4:35.95
 
698
17 Audrey Mason Pine Crest 4:36.13
 
663
18 Julia Klier Bluefish Swim Cl 4:40.26
 
609 PB
19 Cassidy Blackwin Saint Andrew's Swimming 4:40.28
 
609
20 Taylor Darling Bluefish Swim Cl 4:40.39
 
608 -1.4%
21 Kelsey Hahn Blue Dolfins 4:40.90
 
603
22 Lainee Jones Colorado Springs 4:41.28
 
612
23 Ellie Sullivan Seacoast Swimming Association (MA) 4:41.47
 
670
24 Erin Tague Lake Lytal Lightning 4:41.56
 
640 PB
25 Lacy Phillips Wahoos of Wellington 4:41.57
 
608
26 Audrey Brecher Bluefish Swim Cl 4:41.78
 
638 +0.4% PB
27 Sydnee Aubin Seacoast Swimming Association (MA) 4:42.65
 
598 PB
28 Makayla Ludwick Greater Pensacola Aquatic Club 4:43.32
 
651
29 Dani Gomez Pine Crest 4:43.77
 
587
30 Kaley Swintak Seacoast Swimming Association (MA) 4:43.90
 
616
31 Molly Nankey Colorado Stars 4:43.94
 
616 PB
32 Maddy Redding Seacoast Swimming Association (MA) 4:44.10
 
584
33 Aimee Miller City of Lafayette Aquatics 4:44.44
 
580
34 Margaret Gholston Race Aquatics 4:44.45
 
640
35 Sam Nasson Adirondack Aquat 4:44.61
 
609
36 Haley Synan Greater Holyoke YMCA 4:44.63
 
577
37 Madison Faherty Blue Dolfins 4:44.74
 
577
38 Jesse Tobin Greater Holyoke YMCA 4:44.81
 
577
39 Cameron Thomas Swim Fast 4:44.94
 
635 PB
40 Tatiana Oberley Greater Pensacola Aquatic Club 4:45.01
 
562
41 Kate Seddon Arizona Aquatic Club 4:45.02
 
634
42 April O'Gorman Daytona Beach Speed 4:46.03
 
565
43 Ty Fell River City Aquatics 4:46.37
 
560 PB
44 Alex Griffith Swim Florida 4:46.50
 
548
45 Colleen Mahoney Seacoast Swimming Association (MA) 4:46.75
 
588
46 Kim Nguyen Gator Swim Club 4:47.01
 
555
47 Avery Witcher Race Aquatics 4:47.28
 
553
48 Madison Rizzo Daytona Beach Speed 4:47.95
 
545
49 Madison Doerr Colorado Springs 4:48.65
 
540
50 Rebecca Battles Jupiter Dragons Swim Team 4:49.34
 
521
51 Makayla Kraus Makos Aquatics Club of Gainesville 4:49.38
 
591
52 Julianna Russell Pine Crest 4:49.42
 
532
53 Hannah Truslow Daytona Beach Speed 4:49.49
 
519
54 Amber Hrabak Charlotte County Swimming 4:50.25
 
555 PB
55 Lucy Hamann Adirondack Aquat 4:50.52
 
522
56 Leah Zogby Adirondack Aquat 4:50.54
 
510
57 Celine Coleman Greater Pensacola Aquatic Club 4:51.33
 
502
58 Hannah Pariseault Bluefish Swim Cl 4:51.38
 
513
59 Victoria Van Buskirk Blue Dolfins 4:51.65
 
511
60 Sydney Joyce Mei's Typhoons Swim Club 4:52.10
 
537
61 Hadley Browder Loggerhead Aquatics 4:52.12
 
537 PB
62 Hannah Morris Nu Wave Swim Club 4:52.76
 
559
X Chelsea Colwill Tampa Bay Aquatics 4:52.80
 
63 Stephanie Hernandez Metro Aquatic Club of Miami 4:53.53
 
494
64 Madeleine Crean Wahoos of Wellington 4:54.59
 
514
65 Megan Jones Rocky Mountain Rapids Swim Team 4:54.68
 
484
66 Alexandre Kramer Colorado Stars 4:54.98
 
538
67 Anna Gapinski Loggerhead Aquatics 4:55.73
 
504
68 Grace Cozad Wahoos of Wellington 4:56.34
 
469
69 Samantha Hurley Swim Florida 4:57.00
 
462
70 Madeline Foust Martin County Aquatics 4:57.53
 
458 PB
71 Jordyn Danielson Red River Valley YMCA Wahoos 5:00.72
 
486
Lani Cabrera Unattached-Florida NS
Giulia Guerra Montes Pine Crest NS
Hannah Trieschmann Saint Andrew's Swimming NS
Caroline Schirmer Saint Andrew's Swimming NS