Site logo

2016 Speedo Champions Series (Plantation)

  • Completed
  • Mar. 10–13, 2016
  • LCM
  • Plantation, FL

200 IM Men

A Final LCM
Name Team Time Pts. Imp.
1 Quinn Cassidy Unattached-Florida Gulf Coast (LSC) logoUnattached-Florida Gulf Coast (LSC) 2:06.02
882
2 Alexander Taylor Swim Atlanta logoSwim Atlanta 2:06.15
879 +0.5% SB
3 John Fulginiti Blue Dolfins logoBlue Dolfins 2:08.74
836 +0.7% SB
4 Nikita Tretyakov Swim Fort Lauderdale logoSwim Fort Lauderdale 2:09.20
827 -0.2%
5 Stanley Wu Unattached-Florida logoUnattached-Florida 2:09.64
806 +2.9% PB
6 Stefano Pisu Azura Florida Aquatics  logoAzura Florida Aquatics 2:11.76
764
7 Maxwell Miranda Bluefish Swim Cl logoBluefish Swim Cl 2:13.18
795 -6.1%
8 Harrison Homans Unattached-New England (LSC) logoUnattached-New England (LSC) 2:13.62
786 -1.1%
B Final LCM
Name Team Time Pts. Imp.
9 Benjamin Whitty Blue Dolfins logoBlue Dolfins 2:13.08
749
10 Tanner Cummings Race Aquatics logoRace Aquatics 2:13.64
785 PB
11 Julian Hill Gator Swim Club logoGator Swim Club 2:13.92
787
12 George Kalletta Islanders Aquatics logoIslanders Aquatics 2:14.10
784 +1.2% PB
13 Ervin Marin South Florida Aquatic Club logoSouth Florida Aquatic Club 2:15.15
756
14 Nathan Kramer Bluefish Swim Cl logoBluefish Swim Cl 2:16.69
679 PB
15 Jorge Depassier Azura Florida Aquatics  logoAzura Florida Aquatics 2:18.99
683
16 Conor Lynch NTC Aquatics  logoNTC Aquatics 2:19.07
635 PB
C Final LCM
Name Team Time Pts. Imp.
17 Nicholas Finley Daytona Beach Speed logoDaytona Beach Speed 2:15.05
699 PB
18 Davis Edwards Nu Wave Swim Club logoNu Wave Swim Club 2:15.52
756
19 Coleman Kramer Saint Edwards Aquatics logoSaint Edwards Aquatics 2:15.71
745 PB
20 Luis Villanueva Azura Florida Aquatics  logoAzura Florida Aquatics 2:16.90
722 +1.2% PB
21 Juan Zapata Azura Florida Aquatics  logoAzura Florida Aquatics 2:17.92
710
22 Grant Dodge North Palm Beach logoNorth Palm Beach 2:18.13
699 PB
23 Nick Meints Colorado Stars / Denver Swim Academy logoColorado Stars / Denver Swim Academy 2:18.88
638 PB
24 Joshua Harriott Swim Florida logoSwim Florida 2:20.52
597 PB
D Final LCM
Name Team Time Pts.
25 Matthew Quinney Greater Holyoke YMCA logoGreater Holyoke YMCA 2:17.24
669
25 Ricardo Roche South Florida Aquatic Club logoSouth Florida Aquatic Club 2:17.24
716 PB
27 Westin Stieglitz Colorado Springs logoColorado Springs 2:18.04
701 PB
28 Francisco Aguirre Gator Swim Club logoGator Swim Club 2:18.61
690 PB
29 Braden Whitmarsh Colorado Springs logoColorado Springs 2:19.00
690
30 Jeremy Rockaway Blue Dolfins logoBlue Dolfins 2:19.27
678 PB
Noah Zhang North Palm Beach logoNorth Palm Beach 2:21.77
632
Noah Proctor Martin County Aquatics logoMartin County Aquatics 2:22.72
621
Preliminaries LCM
Name Team Time Pts. Imp.
1 Alexander Taylor Swim Atlanta logoSwim Atlanta 2:06.43
873 +0.3% SB
2 Quinn Cassidy Unattached-Florida Gulf Coast (LSC) logoUnattached-Florida Gulf Coast (LSC) 2:08.98
820
3 Stefano Pisu Azura Florida Aquatics  logoAzura Florida Aquatics 2:09.94
800
4 John Fulginiti Blue Dolfins logoBlue Dolfins 2:10.36
803 -0.5%
5 Stanley Wu Unattached-Florida logoUnattached-Florida 2:10.81
783 +2.0% PB
6 Maxwell Miranda Bluefish Swim Cl logoBluefish Swim Cl 2:11.49
828 -4.7%
7 Nikita Tretyakov Swim Fort Lauderdale logoSwim Fort Lauderdale 2:12.03
770 -2.4%
8 Harrison Homans Unattached-New England (LSC) logoUnattached-New England (LSC) 2:12.95
799 -0.6%
9 Kile Aukerman South Florida Aquatic Club logoSouth Florida Aquatic Club 2:13.35
732 -4.9%
10 George Kalletta Islanders Aquatics logoIslanders Aquatics 2:13.50
795 +1.6% PB
11 Benjamin Whitty Blue Dolfins logoBlue Dolfins 2:13.52
740
12 Tanner Cummings Race Aquatics logoRace Aquatics 2:13.84
782 PB
13 Julian Hill Gator Swim Club logoGator Swim Club 2:14.44
777
14 Jorge Depassier Azura Florida Aquatics  logoAzura Florida Aquatics 2:15.31
753
15 Nathan Kramer Bluefish Swim Cl logoBluefish Swim Cl 2:16.38
685 PB
16 Ervin Marin South Florida Aquatic Club logoSouth Florida Aquatic Club 2:16.77
725
17 Conor Lynch NTC Aquatics  logoNTC Aquatics 2:16.93
675 PB
18 Davis Edwards Nu Wave Swim Club logoNu Wave Swim Club 2:17.09
726
19 Nicholas Finley Daytona Beach Speed logoDaytona Beach Speed 2:17.61
651
20 Grant Dodge North Palm Beach logoNorth Palm Beach 2:17.77
706 PB
21 Nick Meints Colorado Stars / Denver Swim Academy logoColorado Stars / Denver Swim Academy 2:17.84
658 PB
22 Coleman Kramer Saint Edwards Aquatics logoSaint Edwards Aquatics 2:18.23
697 PB
23 Joshua Harriott Swim Florida logoSwim Florida 2:18.31
637 PB
24 Max Grogan Colorado Stars / Denver Swim Academy logoColorado Stars / Denver Swim Academy 2:18.50
645
25 Luis Villanueva Azura Florida Aquatics  logoAzura Florida Aquatics 2:18.74
687 -0.1%
26 Noah Zhang North Palm Beach logoNorth Palm Beach 2:18.82
686
27 Matthew Quinney Greater Holyoke YMCA logoGreater Holyoke YMCA 2:18.92
637
28 Ricardo Roche South Florida Aquatic Club logoSouth Florida Aquatic Club 2:18.96
683 PB
29 Francisco Aguirre Gator Swim Club logoGator Swim Club 2:19.24
678 PB
30 Braden Whitmarsh Colorado Springs logoColorado Springs 2:19.51
680
31 Noah Proctor Martin County Aquatics logoMartin County Aquatics 2:19.60
678
32 Westin Stieglitz Colorado Springs logoColorado Springs 2:19.90
666 PB
33 Jeremy Rockaway Blue Dolfins logoBlue Dolfins 2:20.13
662
34 Juan Zapata Azura Florida Aquatics  logoAzura Florida Aquatics 2:20.71
658
35 Will Hein Bluefish Swim Cl logoBluefish Swim Cl 2:20.90
654 -0.3%
36 Nick Whitcomb Hampshire Regional YMCA logoHampshire Regional YMCA 2:21.03
652
37 Jose Pac Plantation Swim Team logoPlantation Swim Team 2:21.04
645
38 James Dika Swim Fort Lauderdale logoSwim Fort Lauderdale 2:21.32
594
39 Sam Hahs River City Aquatics logoRiver City Aquatics 2:21.44
645
40 Coulson Barfield Greater Pensacola Aquatic Club logoGreater Pensacola Aquatic Club 2:21.60
635
41 Luis Bucaro Azura Florida Aquatics  logoAzura Florida Aquatics 2:22.05
729
42 Brogan Davis River City Aquatics logoRiver City Aquatics 2:22.07
626
43 Wyatt Matschner Blue Dolfins logoBlue Dolfins 2:22.42
563
44 Sebastian Vargas Swim Fort Lauderdale logoSwim Fort Lauderdale 2:22.52
572
45 Jose Pascual-Urriola Coral Springs Swim Club logoCoral Springs Swim Club 2:22.61
571
46 Yona Rubin Swim Fort Lauderdale logoSwim Fort Lauderdale 2:22.93
618 PB
46 Nick Neri Islanders Aquatics logoIslanders Aquatics 2:22.93
611
48 Josh Armond Nu Wave Swim Club logoNu Wave Swim Club 2:22.99
610
49 Matthew Schilz Northglenn Fusion Swim Club logoNorthglenn Fusion Swim Club 2:23.09
562
50 Eugene Oh Bluefish Swim Cl logoBluefish Swim Cl 2:23.20
613 -2.4%
51 Eric Veit YMCA of South Fl logoYMCA of South Fl 2:23.28
559 +0.8% PB
52 Iain Bisset Rocky Mountain Rapids Swim Team logoRocky Mountain Rapids Swim Team 2:23.46
545 PB
53 Henrique Yamamoto Coral Springs Swim Club logoCoral Springs Swim Club 2:23.65
552
54 Levi Parsons Daytona Beach Speed logoDaytona Beach Speed 2:23.79
596 PB
55 Victor Cai Bluefish Swim Cl logoBluefish Swim Cl 2:23.96
593 +0.4% PB
56 Noah Cormier Nu Wave Swim Club logoNu Wave Swim Club 2:24.09
590
57 Kevin Degrijze Swim Fort Lauderdale logoSwim Fort Lauderdale 2:24.20
689
58 Andrew Hodge Seacoast Swimming Association (MA) logoSeacoast Swimming Association (MA) 2:24.32
593
59 Chris Mazier Hurricane Swim Club logoHurricane Swim Club 2:24.60
588
60 Seth Jones Race Aquatics logoRace Aquatics 2:24.90
531
61 Robert Catron Blue Dolfins logoBlue Dolfins 2:25.06
573
62 Dylan Brisco Lake Lytal Lightning logoLake Lytal Lightning 2:25.14
572
63 Maxwell Ambrose Unattached-Florida logoUnattached-Florida 2:25.21
525
64 Walker Parra Greater Pensacola Aquatic Club logoGreater Pensacola Aquatic Club 2:25.31
670
65 Spencer Greaves Saint Edwards Aquatics logoSaint Edwards Aquatics 2:25.38
568
66 Matthieu Vatinelle AK Sharks logoAK Sharks 2:25.47
521
67 John Lalime Saint Edwards Aquatics logoSaint Edwards Aquatics 2:25.56
519
68 Carson Fregosi Unattached-Florida Gulf Coast (LSC) logoUnattached-Florida Gulf Coast (LSC) 2:25.95
558
69 Sean-Douglas Gooden Unattached-Florida Gulf Coast (LSC) logoUnattached-Florida Gulf Coast (LSC) 2:26.31
558
70 David Carrasquillo Blue Dolfins logoBlue Dolfins 2:26.41
557
71 Alec Dawson Gator Swim Club logoGator Swim Club 2:26.71
545
72 Jacob Watkins Gator Swim Club logoGator Swim Club 2:26.98
540
73 Drew Bloss Planet Swim Aqua logoPlanet Swim Aqua 2:27.00
547
74 Geno Darin Performance Aquatics logoPerformance Aquatics 2:27.67
473
75 Nathan Marshall Performance Aquatics logoPerformance Aquatics 2:28.73
466
76 Nathan McClure Greater Holyoke YMCA logoGreater Holyoke YMCA 2:28.93
507
76 Brendan Shollenbarger Rocky Mountain Rapids Swim Team logoRocky Mountain Rapids Swim Team 2:28.93
463
78 Kaden Shover Performance Aquatics logoPerformance Aquatics 2:29.03
506
79 Kyle Smithers Beaches Aquatic Club, Inc. logoBeaches Aquatic Club, Inc. 2:30.31
491
80 Graeme Caldwell Loggerhead Aquatics logoLoggerhead Aquatics 2:32.39
458
81 Jose Cantisano Metro Aquatic Club of Miami logoMetro Aquatic Club of Miami 2:33.24
385
82 Cameron Anderson Martin County Aquatics logoMartin County Aquatics 2:34.52
375
Dylan Hacker Charlotte County Swimming logoCharlotte County Swimming DQ
Nicolo Ossola Azura Florida Aquatics  logoAzura Florida Aquatics NS
Jacob Stewart Arizona Aquatic Club logoArizona Aquatic Club NS