Site logo

2016 Speedo Champions Series (Plantation)

  • Completed
  • Mar. 10–13, 2016
  • LCM
  • Plantation, FL

400 IM Men

A Final LCM
Name Team Time Pts. Imp.
1 Marcelo Acosta Azura Florida Aquatics  logoAzura Florida Aquatics 4:33.04
840 PB
2 Maxwell Miranda Bluefish Swim Cl logoBluefish Swim Cl 4:35.03
855 -3.2%
3 John Fulginiti Blue Dolfins logoBlue Dolfins 4:38.55
790
4 Harrison Homans Unattached-New England (LSC) logoUnattached-New England (LSC) 4:42.65
787 -0.6%
5 Julian Hill Gator Swim Club logoGator Swim Club 4:43.63
794
6 Jon Underwood Arizona Aquatic Club logoArizona Aquatic Club 4:43.67
745 PB
7 Davis Edwards Nu Wave Swim Club logoNu Wave Swim Club 4:44.85
784 PB
8 Will Hein Bluefish Swim Cl logoBluefish Swim Cl 4:54.25
703 +1.1% PB
B Final LCM
Name Team Time Pts. Imp.
9 George Kalletta Islanders Aquatics logoIslanders Aquatics 4:46.13
773 +1.7% PB
10 Braden Whitmarsh Colorado Springs logoColorado Springs 4:52.28
720 PB
11 Nathan Kramer Bluefish Swim Cl logoBluefish Swim Cl 4:52.44
670 +4.0% PB
12 Rafael Rodriguez South Florida Aquatic Club logoSouth Florida Aquatic Club 4:53.11
805 PB
13 Francisco Aguirre Gator Swim Club logoGator Swim Club 4:53.55
694 PB
14 Nicholas Finley Daytona Beach Speed logoDaytona Beach Speed 4:53.64
660
15 Luis Villanueva Azura Florida Aquatics  logoAzura Florida Aquatics 4:54.74
684
16 Maximilian Asnis South Florida Aquatic Club logoSouth Florida Aquatic Club 4:56.07
673 PB
C Final LCM
Name Team Time Pts. Imp.
17 Fernando Fernandez Gator Swim Club logoGator Swim Club 4:53.35
695 PB
18 Jeremy Rockaway Blue Dolfins logoBlue Dolfins 4:53.91
691 PB
19 Eugene Oh Bluefish Swim Cl logoBluefish Swim Cl 4:56.03
689 +0.7% PB
20 Nick Meints Colorado Stars / Denver Swim Academy logoColorado Stars / Denver Swim Academy 4:57.13
631 PB
21 Andrew Macdonald Seacoast Swimming Association (MA) logoSeacoast Swimming Association (MA) 5:00.38
605
22 Matthew Schilz Northglenn Fusion Swim Club logoNorthglenn Fusion Swim Club 5:01.26
598
Jake Mier Planet Swim Aqua logoPlanet Swim Aqua 5:05.77
594
Noah Proctor Martin County Aquatics logoMartin County Aquatics 5:08.58
587
D Final LCM
Name Team Time Pts.
Josh Armond Nu Wave Swim Club logoNu Wave Swim Club 5:02.31
621
Wyatt Matschner Blue Dolfins logoBlue Dolfins 5:03.03
583
Walker Parra Greater Pensacola Aquatic Club logoGreater Pensacola Aquatic Club 5:03.48
719
Noah Cormier Nu Wave Swim Club logoNu Wave Swim Club 5:05.01
600 PB
Robert Catron Blue Dolfins logoBlue Dolfins 5:06.38
589
Elad Fraiman Azura Florida Aquatics  logoAzura Florida Aquatics 5:06.42
589 PB
Cameron Anderson Martin County Aquatics logoMartin County Aquatics 5:19.98
454
Preliminaries LCM
Name Team Time Pts. Imp.
1 Marcelo Acosta Azura Florida Aquatics  logoAzura Florida Aquatics 4:33.38
837 PB
2 Maxwell Miranda Bluefish Swim Cl logoBluefish Swim Cl 4:33.88
865 -2.7%
3 John Fulginiti Blue Dolfins logoBlue Dolfins 4:36.40
810
4 Harrison Homans Unattached-New England (LSC) logoUnattached-New England (LSC) 4:41.24
799 -0.1%
5 Jon Underwood Arizona Aquatic Club logoArizona Aquatic Club 4:46.12
724 PB
6 Davis Edwards Nu Wave Swim Club logoNu Wave Swim Club 4:47.91
757 PB
7 Julian Hill Gator Swim Club logoGator Swim Club 4:49.09
747
8 Will Hein Bluefish Swim Cl logoBluefish Swim Cl 4:50.35
736 +2.4% PB
9 George Kalletta Islanders Aquatics logoIslanders Aquatics 4:51.66
725 -0.2%
10 Luis Villanueva Azura Florida Aquatics  logoAzura Florida Aquatics 4:52.80
700
11 Maximilian Asnis South Florida Aquatic Club logoSouth Florida Aquatic Club 4:53.34
695 PB
12 Nathan Kramer Bluefish Swim Cl logoBluefish Swim Cl 4:53.35
663 +3.7% PB
13 Braden Whitmarsh Colorado Springs logoColorado Springs 4:54.12
705 PB
14 Rafael Rodriguez South Florida Aquatic Club logoSouth Florida Aquatic Club 4:54.81
791
15 Francisco Aguirre Gator Swim Club logoGator Swim Club 4:55.16
680 PB
16 Nicholas Finley Daytona Beach Speed logoDaytona Beach Speed 4:55.61
644
17 Eugene Oh Bluefish Swim Cl logoBluefish Swim Cl 4:56.35
686 +0.6% PB
18 Andrew Macdonald Seacoast Swimming Association (MA) logoSeacoast Swimming Association (MA) 4:56.69
635
19 Noah Proctor Martin County Aquatics logoMartin County Aquatics 4:57.56
676
20 Fernando Fernandez Gator Swim Club logoGator Swim Club 4:57.92
657 PB
21 Jeremy Rockaway Blue Dolfins logoBlue Dolfins 4:58.83
650
22 Nick Meints Colorado Stars / Denver Swim Academy logoColorado Stars / Denver Swim Academy 4:58.95
616
23 Jose Pascual-Urriola Coral Springs Swim Club logoCoral Springs Swim Club 4:59.94
608
24 Matthew Schilz Northglenn Fusion Swim Club logoNorthglenn Fusion Swim Club 5:02.80
585
25 Jake Mier Planet Swim Aqua logoPlanet Swim Aqua 5:03.20
614
26 Josh Armond Nu Wave Swim Club logoNu Wave Swim Club 5:03.87
609
27 Wyatt Matschner Blue Dolfins logoBlue Dolfins 5:05.58
563
28 Walker Parra Greater Pensacola Aquatic Club logoGreater Pensacola Aquatic Club 5:06.62
694
29 Robert Catron Blue Dolfins logoBlue Dolfins 5:08.09
575
30 Noah Cormier Nu Wave Swim Club logoNu Wave Swim Club 5:10.13
560 PB
31 Elad Fraiman Azura Florida Aquatics  logoAzura Florida Aquatics 5:21.11
477
32 Cameron Anderson Martin County Aquatics logoMartin County Aquatics 5:22.45
436