Site logo

2015 PN Washington State Senior SC Championships

  • Completed
  • Dec. 17–20, 2015
  • SCY
  • Federal Way, WA

200 Back Men

A Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Alexander Wright Evergreen Swim Club 1:50.27
 
902 +0.6% PB
2 Jason Klein Issaquah Swim Team 1:50.29
 
828 +1.0% PB
3 Dave Makhervaks Bellevue Club Swim Team 1:51.82
 
794 PB
4 Kevin Dang King Aquatic Club 1:52.26
 
785 PB
5 Cameron King King Aquatic Club 1:53.14
 
839 +1.0% PB
6 James Buchanan Chinook Aquatic Club 1:53.23
 
764
7 William O'Daffer Issaquah Swim Team 1:55.14
 
741
8 Mitchell Eggenberger Bellevue Club Swim Team 1:57.75
 
687
B Final SCY
Rank Name Team Time Points
9 Everett Werner Evergreen Swim Club 1:54.38
 
813 PB
10 Tyler Lu King Aquatic Club 1:55.43
 
1040
11 Samuel Alpaugh Bainbridge Island Swim Club 1:57.58
 
665
12 Ande Stenfjord Central Area Aquatic Team 1:57.65
 
689
13 Brandon Leu Issaquah Swim Team 1:57.74
 
687 PB
14 Jake Goguen Spokane Area Swimming/YMCA 1:58.03
 
681 PB
15 Brandon Stride Gold's Aquatics Club 1:58.45
 
727
16 Jacob Leahy Issaquah Swim Team 1:58.77
 
647
C Final SCY
Rank Name Team Time Points
17 Oliver Hoff King Aquatic Club 1:56.20
 
774
18 Carter Walles Storm Aquatics (Washington) 1:56.49
 
768 PB
19 Emmett Wayte Central Area Aquatic Team 1:57.60
 
690
20 Kyle Millis Issaquah Swim Team 1:58.38
 
674
21 Cole Westendorf Tri-City Channel Cats 2:00.84
 
624
22 Jett Gonzales King Aquatic Club 2:01.91
 
657
22 Jeremiah Tien West Coast Aquatics (WA) 2:01.91
 
603
24 Riley Verdier Gold's Aquatics Club 2:03.70
 
549
Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Dave Makhervaks Bellevue Club Swim Team 1:51.28
 
806 PB
2 Jason Klein Issaquah Swim Team 1:51.56
 
800 -0.2%
3 Kevin Dang King Aquatic Club 1:52.39
 
782
4 James Buchanan Chinook Aquatic Club 1:53.39
 
760
5 Cameron King King Aquatic Club 1:53.41
 
834 +0.8% PB
6 Alexander Wright Evergreen Swim Club 1:53.78
 
826 -2.5%
7 Mitchell Eggenberger Bellevue Club Swim Team 1:54.89
 
747
8 William O'Daffer Issaquah Swim Team 1:54.90
 
746
9 Everett Werner Evergreen Swim Club 1:55.09
 
798 PB
10 Ande Stenfjord Central Area Aquatic Team 1:55.25
 
739
11 Jacob Leahy Issaquah Swim Team 1:56.09
 
703
12 Samuel Alpaugh Bainbridge Island Swim Club 1:56.81
 
681
13 Brandon Stride Gold's Aquatics Club 1:57.92
 
738
14 Jake Goguen Spokane Area Swimming/YMCA 1:58.39
 
673 PB
15 Brandon Leu Issaquah Swim Team 1:58.40
 
673 PB
16 Tyler Lu King Aquatic Club 1:58.65
 
980
17 Cole Westendorf Tri-City Channel Cats 1:58.93
 
662
18 Kyle Millis Issaquah Swim Team 1:58.99
 
661
19 Emmett Wayte Central Area Aquatic Team 1:59.04
 
660
20 Jeremiah Tien West Coast Aquatics (WA) 1:59.55
 
650
21 Jett Gonzales King Aquatic Club 1:59.78
 
700
22 Oliver Hoff King Aquatic Club 2:00.11
 
693
23 Riley Verdier Gold's Aquatics Club 2:00.17
 
619
24 Carter Walles Storm Aquatics (Washington) 2:00.33
 
689 PB
25 Addison Pollick Tri-City Channel Cats 2:01.19
 
617
26 Moonsung Jung King Aquatic Club 2:01.56
 
704
27 Kevin Houseman Bainbridge Island Swim Club 2:02.85
 
679 PB
28 Aaron Nguyen King Aquatic Club 2:02.93
 
789 +1.5% PB
29 Joey Fitzsimmons King Aquatic Club 2:02.95
 
582
30 Ian Olufson King Aquatic Club 2:03.02
 
563
31 Erik Anderson South Snohomish Co. Dolphins 2:03.48
 
626
32 Nathan Hayes King Aquatic Club 2:04.17
 
765
33 Jack Fenster Central Area Aquatic Team 2:04.24
 
611
34 Milan Saric Spokane Area Swimming/YMCA 2:04.47
 
607 +6.0% PB
35 Todor Dimitrov Bellevue Club Swim Team 2:04.65
 
531
36 Jackson Dudley Pro Swimming 2:04.88
 
639 +1.0% PB
37 Maxwell Fang West Coast Aquatics (WA) 2:04.92
 
750
38 Ryan Olson West Coast Aquatics (WA) 2:05.16
 
633
39 Nick Lewis King Aquatic Club 2:06.10
 
615
40 Grant Lee Bellevue Club Swim Team 2:06.12
 
521
41 Evan Chard Tacoma Swim Club 2:06.38
 
570
42 Samuel Liu Bellevue Club Swim Team 2:06.44
 
515
43 Bradley Wong King Aquatic Club 2:06.56
 
607
44 Trenton Allison Pro Swimming 2:06.58
 
513 PB
45 Franz Allendorfer Bellingham Bay Swim team 2:06.61
 
566
46 Maxwell Cross Bellevue Club Swim Team 2:06.66
 
565
47 Neal Thai West Coast Aquatics (WA) 2:06.78
 
563
48 Aidan Bouchard valley aquatics swim team 2:06.92
 
560
49 Vincent Dang Central Area Aquatic Team 2:06.95
 
599
50 Nathan Lee Bellevue Club Swim Team 2:07.30
 
824
51 Ryan Rutherford West Coast Aquatics (WA) 2:07.31
 
592
52 Alex Omusoru Wave Aquatics 2:07.39
 
551
53 Tommy Dang Central Area Aquatic Team 2:08.25
 
464
54 Chase Henning King Aquatic Club 2:08.88
 
563
55 Calvin Werts Evergreen Swim Club 2:09.06
 
520
56 Casey Nguyen King Aquatic Club 2:09.19
 
465
57 Brett Wilson Evergreen Swim Club 2:09.25
 
556
58 Kevin kyi King Aquatic Club 2:09.35
 
788
59 Nicholas Kim King Aquatic Club 2:09.43
 
514
60 Dane Williams Bellevue Club Swim Team 2:09.95
 
451
61 Tyler Wang Pacific Dragons Swim Team 2:10.48
 
495
62 Peter Fitch Wave Aquatics 2:10.69
 
491
63 Matthew Adams Thurston Olympian Swim Club 2:11.97
 
468
64 Jeremiah Johnston Una Ppst 2:14.96
 
416
65 Hayes Raubacher Pro Swimming 2:16.69
 
387
66 Samuel Hoag valley aquatics swim team 2:17.07
 
314
Aaron Elhajj Bellevue Club Swim Team NS
Thomas Eggenberger Bellevue Club Swim Team NS
William Dittig Bellevue Club Swim Team NS
Spence Broden King Aquatic Club NS
James Richardson Bellevue Club Swim Team NS
Connor Elwyn Velocity Swimming NS
Abrahm Devine Cascade Swim Club DQ
Nate Robinson Bellevue Club Swim Team NS
Daniel Ryaboshapka Central Area Aquatic Team NS
Nickolas Turgeon-Orbe Thunderbird Aquatic Club NS