Site logo

2015 Speedo Winter Junior Nationals- East

  • Completed
  • Dec. 09–12, 2015
  • SCY
  • Atlanta, GA

500 Free Women

A Final SCY
Name Team Time Pts. Imp.
1 Hannah Cox Upper Valley Aquatic Club logoUpper Valley Aquatic Club 4:37.82
979 PB
2 Lauren Case Chattahoochee Gold Swim Club logoChattahoochee Gold Swim Club 4:40.28
952 PB
3 Paige Madden City of Mobile Swim Association logoCity of Mobile Swim Association 4:43.31
919 +3.6% SB
4 Kaitlin Harty YMCA of the North Shore logoYMCA of the North Shore 4:43.99
900 PB
5 Kendall Dawson Fast Lane Aquatics logoFast Lane Aquatics 4:44.59
893 +2.3% PB
6 Amanda Nunan Egg Harbor Twp S logoEgg Harbor Twp S 4:45.29
897 PB
7 Madison Homovich Marlins of Raleigh logoMarlins of Raleigh 4:45.58
916
8 Ana Pozder TAC Titans logoTAC Titans 4:46.77
903 PB
B Final SCY
Name Team Time Pts. Imp.
9 Kendall Brent Swim Florida logoSwim Florida 4:46.99
879 +0.2% PB
10 Melissa Pish Bloomington Normal Swim Club logoBloomington Normal Swim Club 4:47.27
876
11 Emma Layton Dynamo Swim Club logoDynamo Swim Club 4:48.97
858 PB
12 Kahra Williams Gator Swim Club logoGator Swim Club 4:49.08
846 PB
13 Savanna Faulconer Y-Spartaquatics logoY-Spartaquatics 4:49.57
852 PB
14 Maddie Donohoe The Fish logoThe Fish 4:51.75
876 PB
15 Megan Bull Somerset Valley YMCA logoSomerset Valley YMCA 4:52.72
819 PB
16 Erica Laning Tennessee Aquatics logoTennessee Aquatics 4:54.52
800
C Final SCY
Name Team Time Pts. Imp.
17 Morgan Tankersley Greater Tampa Swimming Assn logoGreater Tampa Swimming Assn 4:48.28
865 +0.3% PB
18 Claire Doerr Lake Erie Silver Dolphins logoLake Erie Silver Dolphins 4:48.57
862 +1.3% PB
19 Grace Ferry Dynamo Swim Club logoDynamo Swim Club 4:50.09
846 PB
20 Caitlyn McHugh Stingrays logoStingrays 4:51.14
835 PB
21 Stephanie Holmes Area Tallahassee logoArea Tallahassee 4:52.30
844 +0.6% PB
22 Hannah Boyd Bloomington Normal Swim Club logoBloomington Normal Swim Club 4:54.76
787
23 Michelle Owens The Fish logoThe Fish 4:55.64
789
24 Alyssa Helak Victor Swim Club logoVictor Swim Club 4:57.02
775 +2.0% SB
Preliminaries SCY
Name Team Time Pts. Imp.
1 Hannah Cox Upper Valley Aquatic Club logoUpper Valley Aquatic Club 4:42.70
925
2 Lauren Case Chattahoochee Gold Swim Club logoChattahoochee Gold Swim Club 4:44.03
911 PB
3 Madison Homovich Marlins of Raleigh logoMarlins of Raleigh 4:44.55
927
4 Kaitlin Harty YMCA of the North Shore logoYMCA of the North Shore 4:45.29
886 PB
5 Paige Madden City of Mobile Swim Association logoCity of Mobile Swim Association 4:46.41
885 +2.5% SB
6 Ana Pozder TAC Titans logoTAC Titans 4:47.67
893 PB
7 Kendall Dawson Fast Lane Aquatics logoFast Lane Aquatics 4:48.68
850 +0.9% PB
8 Amanda Nunan Egg Harbor Twp S logoEgg Harbor Twp S 4:49.16
856 PB
9 Kendall Brent Swim Florida logoSwim Florida 4:49.77
850 -0.8%
10 Erica Laning Tennessee Aquatics logoTennessee Aquatics 4:49.87
849
11 Kahra Williams Gator Swim Club logoGator Swim Club 4:51.05
825
12 Maddie Donohoe The Fish logoThe Fish 4:51.36
880 PB
13 Megan Bull Somerset Valley YMCA logoSomerset Valley YMCA 4:51.54
831 PB
14 Emma Layton Dynamo Swim Club logoDynamo Swim Club 4:51.92
827
15 Savanna Faulconer Y-Spartaquatics logoY-Spartaquatics 4:51.95
827 PB
16 Melissa Pish Bloomington Normal Swim Club logoBloomington Normal Swim Club 4:52.26
824
17 Stephanie Holmes Area Tallahassee logoArea Tallahassee 4:53.24
835 +0.2% PB
18 Michelle Owens The Fish logoThe Fish 4:53.39
812
19 Alyssa Helak Victor Swim Club logoVictor Swim Club 4:53.41
812 +3.2% PB
20 Grace Ferry Dynamo Swim Club logoDynamo Swim Club 4:53.49
811
21 Morgan Tankersley Greater Tampa Swimming Assn logoGreater Tampa Swimming Assn 4:53.60
810 -1.6%
22 Hannah Boyd Bloomington Normal Swim Club logoBloomington Normal Swim Club 4:53.71
797
23 Caitlyn McHugh Stingrays logoStingrays 4:53.91
807
24 Claire Doerr Lake Erie Silver Dolphins logoLake Erie Silver Dolphins 4:54.02
805 -0.6%
25 Bayley Frierson Chattahoochee Gold Swim Club logoChattahoochee Gold Swim Club 4:54.07
805 PB
26 Nathalie Eid Badger Swim Club (NY) logoBadger Swim Club (NY) 4:54.31
802 PB
27 Brooke Rubendall Marlins of Raleigh logoMarlins of Raleigh 4:54.41
801 PB
28 Maddie Hadd Nova of Virginia logoNova of Virginia 4:55.06
795
29 Katelyn Kilpatrick Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 4:55.15
815 -0.7%
30 Amber Glenn Pleasantville Aquatics logoPleasantville Aquatics 4:55.18
794 PB
31 Nicole Aarts Asphalt Green logoAsphalt Green 4:55.31
792 PB
32 Maggie Wallace Egg Harbor Twp S logoEgg Harbor Twp S 4:55.50
811 PB
33 Lauren Soleo YMCA of the Triangle Area Swim Team logoYMCA of the Triangle Area Swim Team 4:55.71
809 PB
33 Sarah Giamber Marlins of Raleigh logoMarlins of Raleigh 4:55.71
788
35 Nicole Fye The Fish logoThe Fish 4:56.10
784 PB
36 Mary Banick Tennessee Aquatics logoTennessee Aquatics 4:56.17
784
37 HANNAH SCHLEGEL Boyertown Area YMCA logoBoyertown Area YMCA 4:56.84
777
38 Sinclair Larson SwimMAC Carolina logoSwimMAC Carolina 4:56.85
798 PB
39 Carla Gildersleeve Franklin Regional logoFranklin Regional 4:57.29
793 PB
40 Sandra Scott Georgia Coastal Aquatic Team logoGeorgia Coastal Aquatic Team 4:57.36
772 PB
41 Kaitlyn Hauser T2 Aquatics logoT2 Aquatics 4:57.40
771 -1.0%
42 Emily Provenzo Nova of Virginia logoNova of Virginia 4:57.78
767
43 Sydney Baker Y-Spartaquatics logoY-Spartaquatics 4:57.90
766
44 Paulina Watson Valero Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 4:58.08
753 -0.1%
45 Kensey McMahon Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 4:58.23
763 -1.5%
46 Haley Arner Swim Atlanta logoSwim Atlanta 4:59.27
773
47 Manuella Andrade Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 4:59.64
749 -1.2%
48 Ryley Ober Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 4:59.86
767
49 Isabel Gormley Asphalt Green logoAsphalt Green 5:00.29
834 PB
50 Lilly Vivado Bluefish Swim Cl logoBluefish Swim Cl 5:00.80
737 -1.1%
51 Ashley Neas Swim Atlanta logoSwim Atlanta 5:00.90
757
52 Jenny Nusbaum YMCA of the Triangle Area Swim Team logoYMCA of the Triangle Area Swim Team 5:01.31
732
53 Alicia Mancilla Gulliver Swim Club logoGulliver Swim Club 5:01.56
730 -2.8%
54 Harley Lopez Miro Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 5:02.27
723
55 Colby Hurt Williamsburg Aqu logoWilliamsburg Aqu 5:02.63
765
56 Erin McCullagh SwimMAC Carolina logoSwimMAC Carolina 5:02.66
719 -0.5%
57 Sam Medlin YMCA of the Triangle Area Swim Team logoYMCA of the Triangle Area Swim Team 5:03.35
713
58 Kate Magill Seacoast Swimming Association (MA) logoSeacoast Swimming Association (MA) 5:04.38
703 -0.6%
59 Carlyn Soares Phoenix Swimming logoPhoenix Swimming 5:04.49
702
60 Cameron Brown Lakeside (KY) logoLakeside (KY) 5:04.97
697
61 Emma Feehery T2 Aquatics logoT2 Aquatics 5:07.80
715 -4.6%
Elizabeth Bailey Dynamo Swim Club logoDynamo Swim Club NS
Alena Kraus Makos Aquatics Club of Gainesville logoMakos Aquatics Club of Gainesville NS