CollegeSwimming.com

2015 Speedo Winter Junior Nationals - West

  • Completed
  • Dec. 09–13, 2015
  • SCY
  • Austin, TX

400 IM Men

A Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Sean Grieshop Nitro Swimming 3:44.30
 
993 PB
2 Michael Zarian Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team 3:49.34
 
938 0.0%
3 Keegan Foulke Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team 3:50.49
 
926 PB
4 Joe Molinari Palo Alto Stanford Aquatics 3:50.57
 
908 PB
5 Carter Grimes Sandpipers of Nevada 3:50.90
 
921 PB
6 JohnThomas Larson Edina Swim Club 3:52.46
 
915 +3.2% PB
7 Alex Liang Palo Alto Stanford Aquatics 3:53.12
 
908 -0.7%
8 Jarod Arroyo Wasatch Front Fish Market 3:54.69
 
995 PB
B Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Trenton Julian Rose Bowl Aquatics 3:52.46
 
905 +2.2% PB
10 Nick Milikich Nitro Swimming 3:54.95
 
878 PB
11 Colter Carman North Texas Nada 3:55.13
 
876 PB
12 Tristan Furnary Multnomah Athletic Club 3:55.33
 
874
13 Garrett Clasen West Chicago Sharks 3:56.77
 
920 PB
14 Drew Loy Redbird Swim Club 3:56.97
 
857
15 Jackson Buyers Fort Collins Area Swim team 4:00.55
 
820 PB
16 Chris Yeager Nitro Swimming 4:00.76
 
818
C Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
17 Lucas Smiarowski Hickory Willow Swim Association 3:56.17
 
876 PB
18 Dagen Kipling Lakeridge Swim T 3:57.61
 
850 PB
19 Daniel Roy Spokane Area Swimming/YMCA 3:57.97
 
907 PB
20 Javier Bernal Star Aquatics (CA) 3:58.71
 
849 +1.8% PB
21 Felix Van Cauwelaert Dallas Mustangs 3:59.37
 
892
22 ETHAN DILLARD Sierra Marlins Swim Team 4:00.48
 
820
23 Caleb Aman Lane 4 Aquatics 4:02.96
 
855 -1.9%
24 Joshua Parmenter Rancho San Dieguito 4:04.73
 
777
Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Sean Grieshop Nitro Swimming 3:44.93
 
986
2 Michael Zarian Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team 3:50.27
 
928 -0.4%
3 Joe Molinari Palo Alto Stanford Aquatics 3:52.04
 
892
4 JohnThomas Larson Edina Swim Club 3:52.29
 
917 +3.3% PB
5 Carter Grimes Sandpipers of Nevada 3:53.69
 
892 PB
6 Keegan Foulke Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team 3:54.45
 
884
7 Alex Liang Palo Alto Stanford Aquatics 3:54.60
 
892 -1.4%
8 Jarod Arroyo Wasatch Front Fish Market 3:55.12
 
990 PB
9 Trenton Julian Rose Bowl Aquatics 3:55.16
 
876 +1.1% PB
10 Tristan Furnary Multnomah Athletic Club 3:55.29
 
875
11 Colter Carman North Texas Nada 3:55.46
 
873 PB
12 Nick Milikich Nitro Swimming 3:56.41
 
863 PB
13 Garrett Clasen West Chicago Sharks 3:56.93
 
918 PB
14 Drew Loy Redbird Swim Club 3:56.97
 
857
15 Jackson Buyers Fort Collins Area Swim team 3:57.07
 
856 PB
16 Chris Yeager Nitro Swimming 3:57.28
 
854 PB
17 Lucas Smiarowski Hickory Willow Swim Association 3:58.84
 
848 PB
18 ETHAN DILLARD Sierra Marlins Swim Team 3:58.87
 
837 PB
19 Caleb Aman Lane 4 Aquatics 3:58.89
 
897 -0.2%
20 Javier Bernal Star Aquatics (CA) 3:58.93
 
847 +1.7% PB
21 Daniel Roy Spokane Area Swimming/YMCA 3:59.21
 
894 PB
22 Felix Van Cauwelaert Dallas Mustangs 3:59.24
 
894
23 Joshua Parmenter Rancho San Dieguito 3:59.77
 
828 PB
24 Dagen Kipling Lakeridge Swim T 3:59.79
 
828 PB
25 Mick Bartholomew RallySport Aquatic Club 4:00.15
 
824 +2.5% PB
26 Daichi Matsuda Palo Alto Stanford Aquatics 4:00.17
 
824
27 Vladislav Blazhievskiy Greater Nebraska Swim Team 4:00.26
 
805 +8.2% PB
28 Grant Thompson Austin Swim Club 4:00.56
 
820 -0.7%
29 James Bilbrey Mesa Aquatics 4:00.57
 
830 +4.2% PB
30 Mikey Calvillo Alamo Area Aquatic Associati 4:00.90
 
877
31 Neil Wachtler Heart of Texas 4:01.15
 
814 +1.7% PB
32 Nicholas McDowell Sandpipers of Nevada 4:01.38
 
794 PB
33 Hudson Smith Brenham Swim Clu 4:01.48
 
810
34 Jackson Cunningham Boise YMCA 4:01.54
 
820
35 John Scobee The Woodlands Swim Team 4:01.83
 
817
36 Simon Lamar FULLERTON AQUATICS SPORTS TEAM 4:01.95
 
816 +1.5% PB
37 Zachary Nelson Golden West Swim Club 4:01.99
 
805 -0.1%
38 Jake Rollo Walnut Creek Aquabears 4:02.07
 
787 PB
39 Braden Vines City of Midland Swim team 4:02.09
 
864
40 Alexander Wright Evergreen Swim Club 4:02.33
 
862 PB
41 Aaron Apel Scottsdale Aquatic Club 4:02.34
 
801 PB
42 Jonathan Cook West Coast Aquatics (WA) 4:02.48
 
860 PB
42 Jeremy Babinet Palo Alto Stanford Aquatics 4:02.48
 
782
44 Kade Knoch King Marlin Swim 4:03.11
 
854 PB
45 Jack Murphy Neptune Swimming 4:03.15
 
804
46 Michael Smith Irvine Novaquatics 4:03.24
 
792
47 Cole Stevens Orinda Aquatics 4:03.45
 
790 PB
48 Ben DuFauchard University of Denver Hilltoppers 4:04.24
 
842 PB
49 Frank Niziolek St Charles Swim Team 4:04.53
 
790 +2.0% SB
50 Luke Hutchinson Portland Aquatic Club (Oregon) 4:05.25
 
772 -0.9%
51 Sean Rodney Palatine Park District 4:05.45
 
752
52 Jared Norton Phoenix Swim Club 4:05.56
 
769 +2.8% SB
53 William Tan Nitro Swimming 4:05.70
 
778 -2.4%
54 Henry Blaul Seaside Dolphins Aquatic Club 4:05.96
 
825 -1.4%
55 Jack Venker Cypress Fairbanks Swim Club 4:06.21
 
822 PB
56 Kevin Vargas La Mirada Armada 4:06.26
 
875 -0.8%
57 Henry Limm South Snohomish Co. Dolphins 4:06.28
 
744
58 Robert Hughes King Aquatic Club 4:06.29
 
761 -0.3%
59 Matthew Willenbring Austin Swim Club 4:06.40
 
771
60 Sean Calkins Tualatin Hills Swim Club 4:06.63
 
758 +1.2% SB
61 Alberto Gomez The Woodlands Swim Team 4:06.71
 
817
62 Kyle Miller Tualatin Hills Swim Club 4:07.18
 
752 -0.4%
63 Andrew Koustik Irvine Novaquatics 4:07.70
 
758 +17.4% SB
64 Samuel Brettmann Alamo Area Aquatic Associati 4:08.28
 
752 PB
65 Maximilian Pokutta Palo Alto Stanford Aquatics 4:08.34
 
751
66 Anthony Nosack Tualatin Hills Swim Club 4:10.65
 
728 -0.2%
67 Alex Gilchrist Pleasanton Seahawks 4:11.43
 
693
68 Stephen Cheng Lakeside Aquatic Club (TX) 4:15.94
 
667
Riley Molina Sandpipers of Nevada DQ
William Brettmann Brettmann Alamo Area Aquatic Associati DQ
Paul Rogers Bend Swim Club NS
Barley Fields The Woodlands Swim Team NS
Liam Gately Loveland Swim Club NS
Lucca Martins Palo Alto Stanford Aquatics NS