Site logo

Florida Swimming Senior LCM Championships

  • Completed
  • Jul. 21–24, 2016
  • LCM
  • Ft Pierce, FL

100 Breast Men

A Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Benjamin Whitty Blue Dolfins 1:05.97
 
827 +2.0% PB
2 John Fulginiti Blue Dolfins 1:07.34
 
780 -3.1%
3 Alexander Madden Indian River Aquatics 1:07.93
 
760 PB
4 Ryan Trammell Unattached-Florida 1:09.02
 
724
5 Jason Tillotson Swim Florida 1:09.27
 
715
6 Jabari Ramsey Florida Elite Sw 1:09.42
 
730 +0.2% SB
7 Thomas Mahony Titusville Swim 1:09.88
 
695 +4.7% PB
8 Rafi Chambasian Area Tallahassee 1:11.14
 
674
B Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Adrian Paulo Balbuena Gator Swim Club 1:11.53
 
661 +0.4% PB
10 Ryan Walker Pipeline Swimmin 1:11.59
 
640 -2.2%
11 Jonathan Skarie Indian River Aquatics 1:11.62
 
798
12 Samuel Tabacchi Area Tallahassee 1:11.74
 
635
13 Javier Diaz Greater Tampa Swimming Assn 1:11.78
 
634 PB
14 Christopher Dieffenthaller Berkeley Barracudas 1:11.86
 
791 +2.5% PB
15 Michael Walch Swim Florida 1:12.66
 
625 +1.9% PB
16 Thomas Stephens Area Tallahassee 1:12.90
 
618 PB
C Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
17 Fernando Fernandez Gator Swim Club 1:12.87
 
619 -0.2%
18 Wyatt Matschner Blue Dolfins 1:13.18
 
590 -1.5%
19 Thomas Bohorquez Central Florida Marlins 1:13.90
 
587
20 Sam Dolgin Berkeley Barracudas 1:14.37
 
572 +0.5% PB
21 Nick Shaffer Academy Aquatic Club 1:14.48
 
813 +3.8% PB
22 Adrian Oake Loggerhead Aquatics 1:14.50
 
614
23 alex Pike East Coast Swim Team 1:14.55
 
707
24 Cameron Ferreira Central Brevard 1:15.62
 
535 -0.4%
Preliminaries LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Benjamin Whitty Blue Dolfins 1:07.48
 
775 -0.2%
2 Alexander Madden Indian River Aquatics 1:07.75
 
766 PB
3 Ryan Trammell Unattached-Florida 1:08.50
 
741
4 John Fulginiti Blue Dolfins 1:08.77
 
732 -5.3%
5 Jason Tillotson Swim Florida 1:09.49
 
708
6 Jabari Ramsey Florida Elite Sw 1:09.65
 
722 -0.1%
7 Harrison Gibson Makos Aquatics Club of Gainesville 1:10.88
 
663
8 Rafi Chambasian Area Tallahassee 1:11.26
 
670
9 Thomas Mahony Titusville Swim 1:11.66
 
638 +2.3% PB
10 Thomas Stephens Area Tallahassee 1:11.68
 
656 PB
11 Ryan Walker Pipeline Swimmin 1:11.81
 
633 -2.5%
12 Christopher Dieffenthaller Berkeley Barracudas 1:12.12
 
782 +2.1% PB
13 Jonathan Skarie Indian River Aquatics 1:12.51
 
770
14 Samuel Tabacchi Area Tallahassee 1:12.59
 
609
15 Adrian Paulo Balbuena Gator Swim Club 1:12.82
 
620 -1.4%
16 Michael Walch Swim Florida 1:12.98
 
615 +1.5% PB
17 Javier Diaz Greater Tampa Swimming Assn 1:13.06
 
594
18 Kristof Kertesz Makos Aquatics Club of Gainesville 1:13.08
 
593
19 Wyatt Matschner Blue Dolfins 1:13.25
 
588 -1.6%
20 Fernando Fernandez Gator Swim Club 1:13.27
 
606 -0.8%
21 Brandun Herbert NTC Aquatics 1:13.81
 
590 -1.1%
22 Sam Dolgin Berkeley Barracudas 1:14.01
 
584 +0.9% PB
23 Thomas Bohorquez Central Florida Marlins 1:14.07
 
582
24 Kevin Niederdorfer Southwest Stars Swim Club 1:14.17
 
560 +1.7% PB
25 Adrian Oake Loggerhead Aquatics 1:14.18
 
624
26 Nick Shaffer Academy Aquatic Club 1:14.36
 
817 +4.0% PB
27 Cameron Ferreira Central Brevard 1:14.47
 
569 +1.1% PB
28 alex Pike East Coast Swim Team 1:14.69
 
703
29 Christian Banega Treasure Coast Swimming Conquistadors 1:15.58
 
517
30 Eli Myron Loggerhead Aquatics 1:15.78
 
511 +1.5% SB
31 Michael Hensley Patriot Aquatics (FL) 1:15.85
 
509
32 Noel Lopez Blue Wave Swimming 1:16.17
 
518 PB
33 Michael Piumelli Patriot Aquatics (FL) 1:16.31
 
495
34 Spencer Greaves Saint Edwards Aquatics 1:16.36
 
513 -3.8%
35 Levi Parsons Daytona Beach Speed 1:16.94
 
496 -1.8%
36 Jack Rasmussen Palm Harbor YMCA Piranhas 1:16.97
 
476
37 Daryl Pickerell Berkeley Barracudas 1:17.25
 
486
38 Alexander Meyerson Makos Aquatics Club of Gainesville 1:17.67
 
474 PB
39 Connor Brown Academy Aquatic Club 1:17.74
 
472 +3.9% SB
40 Colin Kozak Blue Wave Swimming 1:17.87
 
450
41 Clay Cartwright Episcopal AmberJax 1:17.93
 
467
42 Nyakundi Momanyi Brevard Swim Club 1:18.45
 
433
43 Connor Kelley Southwest Stars Swim Club 1:18.93
 
438 +2.0% PB
44 Joshua Haeker Makos Aquatics Club of Gainesville 1:22.06
 
353
45 Logan Malecki Daytona Beach Speed 1:22.09
 
352
45 Jake Steel Sun Coast Swim Team 1:22.09
 
334
47 Justin Harbour NTC Aquatics 1:23.26
 
321 -6.8%
Bradley Mitchell Berkeley Barracudas NS