Site logo

Florida Swimming Senior LCM Championships

  • Completed
  • Jul. 21–24, 2016
  • LCM
  • Ft Pierce, FL

200 Breast Men

A Final LCM
Name Team Time Pts. Imp.
1 Matt Ankerholz Unattached-Florida logoUnattached-Florida 2:23.05
853
2 Austin Sellers Academy Aquatic Club logoAcademy Aquatic Club 2:24.59
831 -2.3%
3 John Fulginiti Blue Dolfins logoBlue Dolfins 2:25.56
817 +0.7% SB
4 Benjamin Whitty Blue Dolfins logoBlue Dolfins 2:27.08
795 +0.0% SB
5 Samuel Tabacchi Area Tallahassee logoArea Tallahassee 2:29.51
760
6 Rafi Chambasian Area Tallahassee logoArea Tallahassee 2:30.48
752
7 Ryan Trammell Unattached-Florida logoUnattached-Florida 2:32.80
714 PB
8 Christopher Dieffenthaller Berkeley Barracudas logoBerkeley Barracudas 2:33.39
827 +5.0% PB
B Final LCM
Name Team Time Pts. Imp.
9 Wyatt Matschner Blue Dolfins logoBlue Dolfins 2:35.38
678 +0.4% SB
10 Sam Hartle NTC Aquatics  logoNTC Aquatics 2:36.15
673
11 Thomas Mahony Titusville Swim logoTitusville Swim 2:36.55
662
12 Fernando Fernandez Gator Swim Club logoGator Swim Club 2:37.94
649 -1.3%
13 Michael Piumelli Patriot Aquatics (FL) logoPatriot Aquatics (FL) 2:38.05
641
14 Adrian Paulo Balbuena Gator Swim Club logoGator Swim Club 2:38.10
647 +1.4% PB
15 Jonathan Skarie Indian River Aquatics logoIndian River Aquatics 2:38.88
753
16 Thomas Bohorquez Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 2:39.03
634
C Final LCM
Name Team Time Pts. Imp.
17 Jabari Ramsey Florida Elite Sw logoFlorida Elite Sw 2:37.92
649 PB
18 Nick Shaffer Academy Aquatic Club logoAcademy Aquatic Club 2:40.78
811 +5.2% PB
19 Cameron Ferreira Central Brevard logoCentral Brevard 2:40.95
608 PB
20 Brandun Herbert NTC Aquatics  logoNTC Aquatics 2:41.70
598 +5.0% PB
21 alex Pike East Coast Swim Team logoEast Coast Swim Team 2:42.34
707
22 Sam Dolgin Berkeley Barracudas logoBerkeley Barracudas 2:45.49
548 +1.2% PB
23 Thomas Stephens Area Tallahassee logoArea Tallahassee 2:46.25
538
24 Jack Rasmussen Palm Harbor YMCA Piranhas logoPalm Harbor YMCA Piranhas 2:48.54
502
Preliminaries LCM
Name Team Time Pts. Imp.
1 Austin Sellers Academy Aquatic Club logoAcademy Aquatic Club 2:25.79
814 -3.1%
2 Matt Ankerholz Unattached-Florida logoUnattached-Florida 2:26.39
805
3 John Fulginiti Blue Dolfins logoBlue Dolfins 2:26.92
797 -0.3%
4 Rafi Chambasian Area Tallahassee logoArea Tallahassee 2:28.19
785 PB
5 Samuel Tabacchi Area Tallahassee logoArea Tallahassee 2:29.01
767
6 Benjamin Whitty Blue Dolfins logoBlue Dolfins 2:30.12
752 -2.1%
7 Christopher Dieffenthaller Berkeley Barracudas logoBerkeley Barracudas 2:32.13
845 +5.8% PB
8 Ryan Trammell Unattached-Florida logoUnattached-Florida 2:34.01
697 PB
9 Wyatt Matschner Blue Dolfins logoBlue Dolfins 2:37.75
645 -1.1%
10 Jonathan Skarie Indian River Aquatics logoIndian River Aquatics 2:37.77
768
10 Fernando Fernandez Gator Swim Club logoGator Swim Club 2:37.77
651 -1.2%
12 Adrian Paulo Balbuena Gator Swim Club logoGator Swim Club 2:38.32
644 +1.3% PB
13 Sam Hartle NTC Aquatics  logoNTC Aquatics 2:38.49
641
14 Michael Piumelli Patriot Aquatics (FL) logoPatriot Aquatics (FL) 2:38.63
633
15 Thomas Mahony Titusville Swim logoTitusville Swim 2:39.47
622
16 Thomas Bohorquez Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 2:40.44
615
17 Jabari Ramsey Florida Elite Sw logoFlorida Elite Sw 2:40.53
614 PB
18 Brandun Herbert NTC Aquatics  logoNTC Aquatics 2:41.28
604 +5.3% PB
19 Nick Shaffer Academy Aquatic Club logoAcademy Aquatic Club 2:41.29
804 +4.9% PB
20 Kristof Kertesz Makos Aquatics Club of Gainesville logoMakos Aquatics Club of Gainesville 2:41.84
590
21 Sam Dolgin Berkeley Barracudas logoBerkeley Barracudas 2:42.16
592 +3.2% PB
22 alex Pike East Coast Swim Team logoEast Coast Swim Team 2:42.17
709
23 Michael Hensley Patriot Aquatics (FL) logoPatriot Aquatics (FL) 2:44.19
559
24 Thomas Stephens Area Tallahassee logoArea Tallahassee 2:44.52
561
25 Cameron Ferreira Central Brevard logoCentral Brevard 2:45.04
554
26 Jack Rasmussen Palm Harbor YMCA Piranhas logoPalm Harbor YMCA Piranhas 2:45.19
546 PB
27 Spencer Greaves Saint Edwards Aquatics logoSaint Edwards Aquatics 2:49.34
498 -3.5%
28 Christian Banega Treasure Coast Swimming Conquistadors logoTreasure Coast Swimming Conquistadors 2:49.47
490
29 Connor Kelley Southwest Stars Swim Club logoSouthwest Stars Swim Club 2:50.09
488 +4.0% PB
30 Clay Cartwright Episcopal AmberJax logoEpiscopal AmberJax 2:50.28
486
31 Jake Steel Sun Coast Swim Team logoSun Coast Swim Team 2:51.74
462
32 Evan Burger Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 2:53.53
445
33 Noel Lopez Blue Wave Swimming logoBlue Wave Swimming 2:53.99
439
Daryl Pickerell Berkeley Barracudas logoBerkeley Barracudas DQ
Alexander Meyerson Makos Aquatics Club of Gainesville logoMakos Aquatics Club of Gainesville NS