Site logo

Florida Swimming Senior LCM Championships

  • Completed
  • Jul. 21–24, 2016
  • LCM
  • Ft Pierce, FL

200 Free Men

A Final LCM
Name Team Time Pts. Imp.
1 Zach Poti Blue Dolfins logoBlue Dolfins 1:53.40
853 +0.8% PB
2 Seth Borgert High Tide Aquatics logoHigh Tide Aquatics 1:57.03
766 PB
3 Keating Mosher Berkeley Barracudas logoBerkeley Barracudas 1:57.17
762 -1.2%
4 Nicholas Finley Daytona Beach Speed logoDaytona Beach Speed 1:57.31
759 +0.4% PB
5 Robert Cecil Berkeley Barracudas logoBerkeley Barracudas 1:58.80
729 +7.2% PB
6 Colin Kozak Blue Wave Swimming logoBlue Wave Swimming 1:59.99
699 PB
7 John Lalime Saint Edwards Aquatics logoSaint Edwards Aquatics 2:00.10
700 +4.2% PB
8 Charlie Gallagher Area Tallahassee logoArea Tallahassee 2:03.47
627
B Final LCM
Name Team Time Pts. Imp.
9 Brandon Chason Area Tallahassee logoArea Tallahassee 1:59.48
710
10 Clay Riemenschneider Swim Florida logoSwim Florida 1:59.60
711 +1.4% PB
11 Nathaniel Stovern Berkeley Barracudas logoBerkeley Barracudas 1:59.65
710 -0.5%
12 Niko Milosavljevic Blue Wave Swimming logoBlue Wave Swimming 2:00.30
695 -0.8%
13 Elijah Moothedan Academy Aquatic Club logoAcademy Aquatic Club 2:00.50
691 +6.5% PB
14 Luis Reyes Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 2:00.53
690 PB
15 Shawn String Highlander Aquatic Club logoHighlander Aquatic Club 2:01.19
673 PB
16 Reilly Maguire Blue Dolfins logoBlue Dolfins 2:02.01
658 +0.2% PB
C Final LCM
Name Team Time Pts. Imp.
17 Noah Manera Blue Wave Swimming logoBlue Wave Swimming 2:01.06
679 -0.2%
18 Sam Hartle NTC Aquatics  logoNTC Aquatics 2:01.16
677 +0.0% PB
19 David Morales Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 2:02.35
651 PB
20 Joshua Rinosa Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 2:03.01
637 PB
21 Maxwell Ambrose Daytona Beach Speed logoDaytona Beach Speed 2:03.33
630 +2.9% PB
22 Jacob Hyde Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 2:03.52
626
23 Fernando Fernandez Gator Swim Club logoGator Swim Club 2:05.57
584 +0.2% PB
24 Levi Parsons Daytona Beach Speed logoDaytona Beach Speed 2:06.32
568 -2.7%
Preliminaries LCM
Name Team Time Pts. Imp.
1 Zach Poti Blue Dolfins logoBlue Dolfins 1:53.83
843 +0.4% PB
2 Robert Cecil Berkeley Barracudas logoBerkeley Barracudas 1:57.43
759 +8.3% PB
3 Seth Borgert High Tide Aquatics logoHigh Tide Aquatics 1:57.74
749 PB
4 Nicholas Finley Daytona Beach Speed logoDaytona Beach Speed 1:58.04
743 -0.2%
5 Keating Mosher Berkeley Barracudas logoBerkeley Barracudas 1:58.53
732 -2.4%
6 Charlie Gallagher Area Tallahassee logoArea Tallahassee 1:58.91
726
7 Colin Kozak Blue Wave Swimming logoBlue Wave Swimming 1:59.39
712 PB
8 John Lalime Saint Edwards Aquatics logoSaint Edwards Aquatics 1:59.40
715 +4.8% PB
9 Clay Riemenschneider Swim Florida logoSwim Florida 1:59.57
711 +1.4% PB
10 Brandon Chason Area Tallahassee logoArea Tallahassee 2:00.03
698
11 Nathaniel Stovern Berkeley Barracudas logoBerkeley Barracudas 2:00.07
700 -0.9%
12 Elijah Moothedan Academy Aquatic Club logoAcademy Aquatic Club 2:00.13
699 +6.8% PB
13 Niko Milosavljevic Blue Wave Swimming logoBlue Wave Swimming 2:00.19
698 -0.8%
14 Luis Reyes Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 2:01.06
679 PB
15 Reilly Maguire Blue Dolfins logoBlue Dolfins 2:01.86
661 +0.3% PB
16 Shawn String Highlander Aquatic Club logoHighlander Aquatic Club 2:01.87
658 PB
17 Noah Manera Blue Wave Swimming logoBlue Wave Swimming 2:01.99
659 -1.0%
18 Christopher Holmes Area Tallahassee logoArea Tallahassee 2:02.00
655
19 Skyler Hamilton West Florida Lightning Aquati logoWest Florida Lightning Aquati 2:02.14
655 +2.6% PB
20 Craig Emslie Indian River Aquatics logoIndian River Aquatics 2:02.16
652
21 Sam Hartle NTC Aquatics  logoNTC Aquatics 2:02.30
652 -0.9%
22 David Morales Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 2:02.35
651 PB
23 Aaron Spence Swim Florida logoSwim Florida 2:02.44
646 +1.2% PB
24 Fernando Fernandez Gator Swim Club logoGator Swim Club 2:02.48
648 +2.7% PB
25 Maxwell Ambrose Daytona Beach Speed logoDaytona Beach Speed 2:02.56
646 +3.5% PB
26 Sean White Academy Aquatic Club logoAcademy Aquatic Club 2:02.70
641 +10.8% SB
27 Aidas Kavaliauskas Indian River Aquatics logoIndian River Aquatics 2:02.88
637
28 Jacob Hyde Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 2:03.21
633
29 Kevin Niederdorfer Southwest Stars Swim Club logoSouthwest Stars Swim Club 2:03.47
624 +0.3% PB
30 Joshua Rinosa Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 2:03.61
624 PB
31 Andrew Brown Saint Edwards Aquatics logoSaint Edwards Aquatics 2:03.61
621 +2.3% PB
32 Levi Parsons Daytona Beach Speed logoDaytona Beach Speed 2:03.64
624 -0.6%
33 Eli Myron Loggerhead Aquatics logoLoggerhead Aquatics 2:03.81
617 +0.1% PB
34 Matthew Lucker Swim Florida logoSwim Florida 2:04.03
612 -0.9%
35 Fitz Rawls Academy Aquatic Club logoAcademy Aquatic Club 2:04.90
597
35 Alberto Orejuela Greater Tampa Swimming Assn logoGreater Tampa Swimming Assn 2:04.90
594
37 Lucca Delcompare Swim Florida logoSwim Florida 2:05.31
586 -7.7%
38 Nicolas Moran Kissimmee Swim Association logoKissimmee Swim Association 2:05.44
586 +1.6% PB
39 Connor Brown Academy Aquatic Club logoAcademy Aquatic Club 2:05.91
577 +7.2% SB
40 Brandun Herbert NTC Aquatics  logoNTC Aquatics 2:06.00
575 +1.6% SB
41 Wyatt Matschner Blue Dolfins logoBlue Dolfins 2:06.02
571 -1.8%
42 Matthew Farris Indian River Aquatics logoIndian River Aquatics 2:06.25
567 PB
43 Jay McArthur West Florida Lightning Aquati logoWest Florida Lightning Aquati 2:06.66
561 +3.5% PB
44 Ryan Buczkowski Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 2:07.10
553 +2.2% SB
45 Jackson Nichols Blue Wave Swimming logoBlue Wave Swimming 2:07.18
551
46 Bradley Mitchell Berkeley Barracudas logoBerkeley Barracudas 2:07.36
545
47 Peter Haddad Central Florida Metro (Orlando) YMCA logoCentral Florida Metro (Orlando) YMCA 2:07.37
544
48 Alec Dawson Gator Swim Club logoGator Swim Club 2:07.50
545 +0.0% PB
49 Raymond Schroeders Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 2:07.58
543
50 Ryan McGregor Aquatic Club Of Temple Terrace logoAquatic Club Of Temple Terrace 2:07.88
537
51 John Mattucci Swim Florida logoSwim Florida 2:08.24
530
52 Logan Ingerick Berkeley Barracudas logoBerkeley Barracudas 2:08.57
861 +0.2% PB
53 Marko Bratic Palm Harbor YMCA Piranhas logoPalm Harbor YMCA Piranhas 2:11.11
475
54 Daryl Pickerell Berkeley Barracudas logoBerkeley Barracudas 2:17.44
362
Christopher Dieffenthaller Berkeley Barracudas logoBerkeley Barracudas NS