Site logo

2016 Florida Senior Championships (SCY)

  • Completed
  • Feb. 25–28, 2016
  • SCY
  • Orlando, FL

200 Back Women

A Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Ashley Boddiford Blue Dolfins 2:01.31
 
838 -0.5%
2 Spencer Lucas Highlander Aquatic Club 2:02.75
 
809 PB
3 Kara Wilkins Florida Elite Sw 2:06.60
 
740 -1.6%
4 Paulina Watson Valero Bolles School Sharks 2:07.92
 
714 -6.2%
5 Savannah Fissenden Makos Aquatics Club of Gainesville 2:08.38
 
707 PB
6 Grace Patrice Sarasota YMCA Sharks 2:08.40
 
707 -4.1%
7 Lauren Moran Patriot Aquatics (FL) 2:09.79
 
682 PB
8 Cheyenne Willis Fast Lane Aquatics 2:10.03
 
676
B Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Anna Atkins Sarasota YMCA Sharks 2:08.16
 
709 +0.4% PB
10 Tara Stevens Area Tallahassee 2:09.35
 
690 -0.3%
11 Maura Fagan Swim Florida 2:09.88
 
681 PB
12 Emily Hample Palm Harbor YMCA Piranhas 2:11.85
 
646 +1.7% PB
13 Britney Caprio Palm Harbor YMCA Piranhas 2:12.06
 
652 -1.6%
14 Samantha Cahoone Sarasota YMCA Sharks 2:12.88
 
628 +3.1% PB
15 Lacey Radloff Bolles School Sharks 2:14.99
 
592 +4.2% PB
16 Marissa Cohen Treasure Coast Swimming Conquistadors 2:15.14
 
587 +2.4% PB
C Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
17 Madelyn Snodgrass Planet Swim Aqua 2:15.74
 
579 +0.7% PB
18 Bailee Bolin Central Florida Marlins 2:16.96
 
558
19 Gracelyn Palsha Saint Petersburg Aquatics 2:20.21
 
541
20 Lauren Johnson Spartan (FL) Aquatic Club 2:20.43
 
501 -1.8%
Lindsey Wright Indian River Aquatics DQ
Emily Sullivan West Florida Lightning Aquati NS
Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Ashley Boddiford Blue Dolfins 2:04.87
 
771 -3.5%
2 Kara Wilkins Florida Elite Sw 2:07.13
 
730 -2.0%
3 Cheyenne Willis Fast Lane Aquatics 2:07.39
 
723 PB
4 Spencer Lucas Highlander Aquatic Club 2:08.41
 
705
5 Grace Patrice Sarasota YMCA Sharks 2:08.47
 
706 -4.1%
6 Paulina Watson Valero Bolles School Sharks 2:08.72
 
699 -6.8%
7 Lauren Moran Patriot Aquatics (FL) 2:09.68
 
684 PB
8 Savannah Fissenden Makos Aquatics Club of Gainesville 2:10.05
 
678 PB
9 Tara Stevens Area Tallahassee 2:10.89
 
663 -1.5%
10 Britney Caprio Palm Harbor YMCA Piranhas 2:11.13
 
668 -0.8%
11 Anna Atkins Sarasota YMCA Sharks 2:11.40
 
652 -2.1%
12 Maura Fagan Swim Florida 2:11.81
 
647
13 Emily Hample Palm Harbor YMCA Piranhas 2:12.47
 
635 +1.2% PB
14 Josie Teat Bolles School Sharks 2:12.56
 
633 0.0%
15 Varvara Klyueva Fast Lane Aquatics 2:12.87
 
626 -2.5%
16 Lacey Radloff Bolles School Sharks 2:13.56
 
616 +5.2% PB
17 Samantha Cahoone Sarasota YMCA Sharks 2:14.35
 
603 +2.0% PB
18 Lain Shahboz High Tide Aquatics 2:14.98
 
675
19 Adrianna DeBoer Treasure Coast Swimming Conquistadors 2:15.86
 
577 -7.2%
20 Marissa Cohen Treasure Coast Swimming Conquistadors 2:15.96
 
573 +1.8% PB
21 Gabby Shepherd Swim Florida 2:16.55
 
602
22 Yekaterina Aslanidi Gator Swim Club 2:16.72
 
562 -0.1%
23 Madelyn Snodgrass Planet Swim Aqua 2:16.78
 
561 -0.1%
24 Bailee Bolin Central Florida Marlins 2:16.79
 
561
25 Paige Madden Gulf Coast Swim Team 2:16.83
 
561 -0.6%
26 Emily Sullivan West Florida Lightning Aquati 2:17.32
 
589
27 Faith Rogers Episcopal AmberJax 2:17.78
 
545 -4.0%
28 Gracelyn Palsha Saint Petersburg Aquatics 2:19.28
 
556
29 Hannah Hansen Palm Harbor YMCA Piranhas 2:19.45
 
527
30 Olivia Hom Palm Harbor YMCA Piranhas 2:19.48
 
517 +1.5% PB
31 Kimmy Chang Lakeland (FL) Area Swimming 2:20.67
 
497 +1.4% PB
32 Lindsey Wright Indian River Aquatics 2:21.19
 
487 -4.0%
33 Katherine Neri Palm Harbor YMCA Piranhas 2:22.01
 
490 -1.4%
34 Caitlin Mcclugage Academy Aquatic Club 2:22.06
 
473 PB
35 Lauren Johnson Spartan (FL) Aquatic Club 2:22.63
 
466 -3.4%
36 Tammy Omel Tampa Metro YMCA 2:23.65
 
450
Kendall Dawson Fast Lane Aquatics NS
Hannah Truslow Daytona Beach Speed NS
Madison Conway Academy Aquatic Club NS
Bethany Kendrick Episcopal AmberJax NS
Claire Kercheval-Roig Area Tallahassee NS
Anne Myers Berkeley Barracudas NS
Zoe Sherman Southwest Stars Swim Club NS