Site logo

2016 Florida Senior Championships (SCY)

  • Completed
  • Feb. 25–28, 2016
  • SCY
  • Orlando, FL

500 Free Men

A Final SCY
Name Team Time Pts Imp
1 True Sweetser Gator Swim Club logoGator Swim Club 4:16.30
949 PB
2 Brandon Chason Area Tallahassee logoArea Tallahassee 4:33.96
771 +0.5% PB
3 Nicholas Finley Daytona Beach Speed logoDaytona Beach Speed 4:33.99
771 +0.5% PB
4 Charlie Gallagher Area Tallahassee logoArea Tallahassee 4:35.57
769 +2.2% PB
5 Henry O'Brien Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 4:38.13
731 +0.8% PB
6 Brandon Christian West Florida Lightning Aquati logoWest Florida Lightning Aquati 4:39.86
715 -3.0%
7 Jacob Hyde Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 4:40.17
726 -0.8%
8 Vinny Lijoi Area Tallahassee logoArea Tallahassee 4:45.34
664
B Final SCY
Name Team Time Pts Imp
9 John Meisenheimer Gator Swim Club logoGator Swim Club 4:35.39
757 -0.4%
10 John Lalime Saint Edwards Aquatics logoSaint Edwards Aquatics 4:43.77
692 +1.2% PB
11 Sam Hartle NTC Aquatics  logoNTC Aquatics 4:44.23
688 +1.0% PB
12 Elijah Moothedan Academy Aquatic Club logoAcademy Aquatic Club 4:46.13
671
13 Brian Boehm Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 4:46.80
651 -2.9%
14 Joshua Harriott Swim Florida logoSwim Florida 4:47.14
648 -1.0%
15 Tyler Carmichael Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 4:47.49
658 +1.0% PB
16 Jonathan Sawyer Lakeland (FL) Area Swimming logoLakeland (FL) Area Swimming 4:49.67
625 -3.1%
C Final SCY
Name Team Time Pts Imp
17 Timothy Crowley NTC Aquatics  logoNTC Aquatics 4:44.81
683 PB
18 Niko Milosavljevic Blue Wave Swimming logoBlue Wave Swimming 4:47.67
657 -1.7%
19 Matthew Lucker Swim Florida logoSwim Florida 4:49.54
640 +2.1% SB
20 Harrison Paul Lakeland (FL) Area Swimming logoLakeland (FL) Area Swimming 4:51.33
624 -1.8%
21 Raymond Schroeders Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 4:51.58
622 +0.3% PB
22 Andrew Kalaman Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 4:51.60
735 -0.8%
23 Jared Repassy Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 4:54.02
713
24 Gabe Caldwell Loggerhead Aquatics logoLoggerhead Aquatics 4:59.75
538
Preliminaries SCY
Name Team Time Pts Imp
1 True Sweetser Gator Swim Club logoGator Swim Club 4:24.66
863
2 Brandon Christian West Florida Lightning Aquati logoWest Florida Lightning Aquati 4:35.46
756 -1.4%
3 Brandon Chason Area Tallahassee logoArea Tallahassee 4:35.49
756 -0.0%
4 Nicholas Finley Daytona Beach Speed logoDaytona Beach Speed 4:35.84
753 -0.2%
5 Charlie Gallagher Area Tallahassee logoArea Tallahassee 4:38.07
745 +1.3% SB
6 Henry O'Brien Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 4:39.75
716 +0.2% SB
7 Vinny Lijoi Area Tallahassee logoArea Tallahassee 4:41.01
704 PB
8 Jacob Hyde Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 4:41.27
715 -1.2%
9 John Meisenheimer Gator Swim Club logoGator Swim Club 4:42.58
689 -3.1%
10 Joshua Harriott Swim Florida logoSwim Florida 4:43.96
677 +0.1% SB
11 Jonathan Sawyer Lakeland (FL) Area Swimming logoLakeland (FL) Area Swimming 4:44.10
675 -1.1%
12 Sam Hartle NTC Aquatics  logoNTC Aquatics 4:45.16
679 +0.6% PB
13 Elijah Moothedan Academy Aquatic Club logoAcademy Aquatic Club 4:47.18
661
14 Nathaniel Stovern Berkeley Barracudas logoBerkeley Barracudas 4:47.82
655 +1.0% PB
15 Brian Boehm Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 4:47.83
642 -3.3%
16 John Lalime Saint Edwards Aquatics logoSaint Edwards Aquatics 4:48.24
651 -0.3%
17 Tyler Carmichael Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 4:49.54
640 +0.3% PB
18 Gabe Caldwell Loggerhead Aquatics logoLoggerhead Aquatics 4:50.54
617
18 Niko Milosavljevic Blue Wave Swimming logoBlue Wave Swimming 4:50.54
631 -2.8%
20 Matthew Lucker Swim Florida logoSwim Florida 4:50.98
627 +1.6% SB
21 Andrew duPont Highlander Aquatic Club logoHighlander Aquatic Club 4:51.27
611 -6.9%
22 Harrison Paul Lakeland (FL) Area Swimming logoLakeland (FL) Area Swimming 4:51.32
624 -1.8%
23 Timothy Crowley NTC Aquatics  logoNTC Aquatics 4:51.74
620
24 Andrew Kalaman Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 4:53.25
720 -1.4%
25 Jared Repassy Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 4:54.02
713
26 Raymond Schroeders Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 4:54.33
598 -0.7%
27 Travis Stuart Highlander Aquatic Club logoHighlander Aquatic Club 4:54.38
597
28 Tucker Adams Indian River Aquatics logoIndian River Aquatics 4:56.70
577 -0.1%
29 Nate McBurney Blue Wave Swimming logoBlue Wave Swimming 4:57.12
574
30 Jack VanDeusen Loggerhead Aquatics logoLoggerhead Aquatics 4:57.54
682 PB
31 Luke Uttley Trinity Prep Aquatics logoTrinity Prep Aquatics 4:57.63
681 -3.5%
32 Lukas Burchianti Loggerhead Aquatics logoLoggerhead Aquatics 4:59.02
544 PB
33 Joshua Rinosa Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 5:00.41
546 -3.1%
34 Travis Bloom Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 5:06.12
499 -2.1%
35 Tomas Botero Saint Edwards Aquatics logoSaint Edwards Aquatics 5:06.27
607 -0.9%
36 Marko Bratic Palm Harbor YMCA Piranhas logoPalm Harbor YMCA Piranhas 5:06.88
493
37 Elijah Benzon Gulf Coast Swim Team logoGulf Coast Swim Team 5:07.75
486 -2.3%
38 Daryl Pickerell Berkeley Barracudas logoBerkeley Barracudas 5:09.49
472
39 Pedro Marasciulo Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 5:10.61
463 -3.5%
40 Matthew Lee Tampa Metro YMCA logoTampa Metro YMCA 5:12.65
435 -2.7%