Site logo

2016 Florida Senior Championships (SCY)

  • Completed
  • Feb. 25–28, 2016
  • SCY
  • Orlando, FL

1000 Free Men 17 and Over

Timed Finals SCY
Name Team Time Pts Imp
1 John Meisenheimer Gator Swim Club logoGator Swim Club 9:25.39
814
2 Brandon Chason Area Tallahassee logoArea Tallahassee 9:25.78
812
3 Charlie Gallagher Area Tallahassee logoArea Tallahassee 9:29.86
793 +3.6% PB
4 Henry O'Brien Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 9:32.12
782 PB
5 Jacob Hyde Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 9:34.60
771 PB
6 Joshua Harriott Swim Florida logoSwim Florida 9:47.33
713 PB
7 John Lalime Saint Edwards Aquatics logoSaint Edwards Aquatics 9:54.68
680 PB
8 Jonathan Sawyer Lakeland (FL) Area Swimming logoLakeland (FL) Area Swimming 9:55.65
675 PB
9 Matthew Lucker Swim Florida logoSwim Florida 9:56.73
671
10 Raymond Schroeders Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 10:05.20
634 PB
11 Nicholas Finley Daytona Beach Speed logoDaytona Beach Speed 10:05.58
632
12 William Hodges Central Florida Metro (Orlando) YMCA logoCentral Florida Metro (Orlando) YMCA 10:12.84
601
13 Tyler Carmichael Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 10:13.24
599
14 Brian Boehm Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 10:16.79
585
15 Nate McBurney Blue Wave Swimming logoBlue Wave Swimming 10:20.72
568
17 Daryl Pickerell Berkeley Barracudas logoBerkeley Barracudas 10:55.94
431

1000 Free Men 14 - 16

Timed Finals SCY
Name Team Time Pts Imp
1 Matt Strickland Swim Florida logoSwim Florida 9:21.11
852 PB
2 Stas Van Genderen Swim Florida logoSwim Florida 9:21.85
848 PB
3 Hayden Curley Highlander Aquatic Club logoHighlander Aquatic Club 9:22.58
845 PB
4 Brendan Driscoll Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 9:22.76
889 PB
5 John Yambor-Maul Area Tallahassee logoArea Tallahassee 9:22.84
844
6 Cole Forbes Area Tallahassee logoArea Tallahassee 9:32.71
842
7 Will Smith Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 9:42.56
751 PB
8 Michael Walch Swim Florida logoSwim Florida 9:43.55
747 PB
9 Nico Hernandez-Tome Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 9:44.80
785
10 Cale Russell Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 9:46.45
733 PB
11 Robert Cecil Berkeley Barracudas logoBerkeley Barracudas 9:46.80
732 +1.8% PB
12 Rafi Chambasian Area Tallahassee logoArea Tallahassee 9:47.50
729 PB
13 Brendan Firlie Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 9:48.51
724
14 Fernando Fernandez Gator Swim Club logoGator Swim Club 9:50.53
715 PB
15 Gared Cosgrave Indian River Aquatics logoIndian River Aquatics 9:51.68
754 PB
16 Isaac Jacobs Highlander Aquatic Club logoHighlander Aquatic Club 9:57.11
730
17 Dominik Andrzejczyn Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 10:00.11
672 PB
18 Noah Smith Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 10:00.98
712
19 Greg Hample Palm Harbor YMCA Piranhas logoPalm Harbor YMCA Piranhas 10:01.17
668
20 Connor Shoemaker Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 10:04.74
696
21 Alex Webster Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 10:05.64
692
22 Jack Shapiro Greater Tampa Swimming Assn logoGreater Tampa Swimming Assn 10:06.48
688 +4.0% PB
23 Mason Schmidt Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 10:10.65
670
24 Alexander Gusev Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 10:11.69
666
25 Miles Herman Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 10:16.96
643
26 Adrian Oake Loggerhead Aquatics logoLoggerhead Aquatics 10:17.92
596
16 Tomas Botero Saint Edwards Aquatics logoSaint Edwards Aquatics 10:28.68
647 +0.8% PB
27 Kyle Romero Palm Harbor YMCA Piranhas logoPalm Harbor YMCA Piranhas 10:28.87
594
28 Eli Rust Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 10:29.01
593
29 Alexander Caspary Club Seminole logoClub Seminole 10:30.47
587
30 John Jansen Greater Tampa Swimming Assn logoGreater Tampa Swimming Assn 10:33.80
532
31 Shane Hudak West Florida Lightning Aquati logoWest Florida Lightning Aquati 10:38.80
512
32 Samual Stringer Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 10:38.89
553