Site logo

2016 Florida Senior Championships (SCY)

  • Completed
  • Feb. 25–28, 2016
  • SCY
  • Orlando, FL

200 IM Women

A Final SCY
Name Team Time Pts. Imp.
1 Kendall Dawson Fast Lane Aquatics logoFast Lane Aquatics 2:04.85
803 PB
2 Spencer Lucas Highlander Aquatic Club logoHighlander Aquatic Club 2:04.88
802 +1.9% PB
3 Paige Hamilton Highlander Aquatic Club logoHighlander Aquatic Club 2:04.96
801 +0.6% PB
4 Morgan Ayers Area Tallahassee logoArea Tallahassee 2:09.07
719 +0.4% SB
5 Madison Jones Palm Harbor YMCA Piranhas logoPalm Harbor YMCA Piranhas 2:09.47
711 -1.6%
6 Taylor Grabenhorst Blue Dolfins logoBlue Dolfins 2:09.82
705 -1.8%
7 Amanda Burrows Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 2:10.19
698 -1.4%
8 Florencia Almada Swim Florida logoSwim Florida 2:10.35
694
B Final SCY
Name Team Time Pts. Imp.
9 Madison Floyd Blue Dolfins logoBlue Dolfins 2:08.69
727 -0.9%
10 Grace Patrice Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 2:09.93
703 -5.2%
11 Savannah Sawyers Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 2:10.63
689 +0.5% SB
12 Skyler Covert Gator Swim Club logoGator Swim Club 2:11.34
676 +2.2% PB
13 Tara Stevens Area Tallahassee logoArea Tallahassee 2:11.72
668 -0.2%
14 Kara Wilkins Florida Elite Sw logoFlorida Elite Sw 2:11.92
665 +0.8% PB
15 Cheyenne Willis Fast Lane Aquatics logoFast Lane Aquatics 2:12.72
649 PB
16 Madison Rizzo Daytona Beach Speed logoDaytona Beach Speed 2:12.76
649 -1.8%
C Final SCY
Name Team Time Pts. Imp.
17 Maura Fagan Swim Florida logoSwim Florida 2:10.90
684
18 Josie Teat Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 2:12.60
652 0.0%
19 Adrianna DeBoer Treasure Coast Swimming Conquistadors logoTreasure Coast Swimming Conquistadors 2:13.08
643 -2.9%
20 Madeline Strasen Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 2:14.19
622 PB
21 Brooke Johnson Indian River Aquatics logoIndian River Aquatics 2:15.00
607 +1.8% SB
22 Varvara Klyueva Fast Lane Aquatics logoFast Lane Aquatics 2:15.42
600 -2.4%
23 Bety Andrikova Unattached-Florida logoUnattached-Florida 2:15.95
590
24 Lain Shahboz High Tide Aquatics logoHigh Tide Aquatics 2:16.39
677 -0.5%
Preliminaries SCY
Name Team Time Pts. Imp.
1 Kendall Dawson Fast Lane Aquatics logoFast Lane Aquatics 2:08.33
734
2 Paige Hamilton Highlander Aquatic Club logoHighlander Aquatic Club 2:08.67
727 -2.4%
3 Madison Jones Palm Harbor YMCA Piranhas logoPalm Harbor YMCA Piranhas 2:09.37
713 -1.5%
4 Spencer Lucas Highlander Aquatic Club logoHighlander Aquatic Club 2:09.75
706 -1.9%
5 Amanda Burrows Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 2:09.88
703 -1.1%
6 Morgan Ayers Area Tallahassee logoArea Tallahassee 2:09.90
703 -0.3%
7 Florencia Almada Swim Florida logoSwim Florida 2:10.49
692
8 Taylor Grabenhorst Blue Dolfins logoBlue Dolfins 2:10.76
687 -2.6%
9 Madison Floyd Blue Dolfins logoBlue Dolfins 2:10.97
683 -2.7%
10 Grace Patrice Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 2:11.19
678 -6.3%
11 Savannah Fissenden Makos Aquatics Club of Gainesville logoMakos Aquatics Club of Gainesville 2:12.00
663 -1.0%
12 Madison Rizzo Daytona Beach Speed logoDaytona Beach Speed 2:12.03
662 -1.3%
13 Savannah Sawyers Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 2:12.21
659 -0.7%
14 Kara Wilkins Florida Elite Sw logoFlorida Elite Sw 2:12.55
653 +0.4% PB
15 Skyler Covert Gator Swim Club logoGator Swim Club 2:13.23
640 +0.8% SB
16 Cheyenne Willis Fast Lane Aquatics logoFast Lane Aquatics 2:13.39
637 PB
17 Tara Stevens Area Tallahassee logoArea Tallahassee 2:13.78
630 -1.8%
18 Lain Shahboz High Tide Aquatics logoHigh Tide Aquatics 2:13.82
725 +1.4% PB
19 Adrianna DeBoer Treasure Coast Swimming Conquistadors logoTreasure Coast Swimming Conquistadors 2:14.80
611 -4.2%
20 Maura Fagan Swim Florida logoSwim Florida 2:14.85
610
21 Lauren Moran Patriot Aquatics (FL) logoPatriot Aquatics (FL) 2:14.90
609 PB
22 Bety Andrikova Unattached-Florida logoUnattached-Florida 2:14.97
608
23 Sarah Passilla Southwest Stars Swim Club logoSouthwest Stars Swim Club 2:15.18
604
24 Josie Teat Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 2:15.39
600 -2.1%
25 Varvara Klyueva Fast Lane Aquatics logoFast Lane Aquatics 2:16.12
587 -2.9%
26 Brooke Johnson Indian River Aquatics logoIndian River Aquatics 2:16.51
580 +0.7% SB
27 Madeline Strasen Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 2:16.59
578
28 Amber Stich Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 2:16.62
578 -4.6%
29 Isabella Penkwitz Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 2:16.73
576 -5.7%
30 Anne Myers Berkeley Barracudas logoBerkeley Barracudas 2:17.76
558 -2.8%
31 Katherine Cameron Episcopal AmberJax logoEpiscopal AmberJax 2:17.79
557 -3.0%
32 Heaven Bazo Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 2:18.12
594
33 Lisa Cottage-Ramnick Swim Florida logoSwim Florida 2:18.20
565 -1.9%
34 Bailee Bolin Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 2:18.48
545 -1.5%
35 Yekaterina Aslanidi Gator Swim Club logoGator Swim Club 2:19.11
534 -3.1%
36 Emily Benson Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 2:19.32
530 +0.5% PB
37 Olivia Uchman Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 2:19.50
543 PB
38 Tammy Omel Tampa Metro YMCA logoTampa Metro YMCA 2:20.21
515 -0.9%
39 Olivia Hom Palm Harbor YMCA Piranhas logoPalm Harbor YMCA Piranhas 2:20.43
511 +1.1% PB
40 Hannah O'Toole Treasure Coast Swimming Conquistadors logoTreasure Coast Swimming Conquistadors 2:20.51
510 PB
41 Samantha Cahoone Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 2:20.80
505 +0.4% SB
42 Emily Wissinger Southwest Stars Swim Club logoSouthwest Stars Swim Club 2:20.84
546
43 Ally Swan Palm Harbor YMCA Piranhas logoPalm Harbor YMCA Piranhas 2:20.95
544 PB
44 Katherine Neri Palm Harbor YMCA Piranhas logoPalm Harbor YMCA Piranhas 2:21.78
503 -3.4%
45 Emily Jacobs Area Tallahassee logoArea Tallahassee 2:22.14
482 -2.1%
46 Kaitlyn Hunt Blue Dolfins logoBlue Dolfins 2:22.35
478
47 Taylor Anderson Loggerhead Aquatics logoLoggerhead Aquatics 2:22.70
473 -3.7%
48 Jilian Schulte Greater Tampa Swimming Assn logoGreater Tampa Swimming Assn 2:23.06
508
49 Genesis Dolgetta Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 2:23.12
466 -4.5%
50 Faith Rogers Episcopal AmberJax logoEpiscopal AmberJax 2:24.51
443 -6.1%
51 Tara Al Mussalam Palm Harbor YMCA Piranhas logoPalm Harbor YMCA Piranhas 2:27.69
432 -5.4%
52 Emily Carollo Palm Harbor YMCA Piranhas logoPalm Harbor YMCA Piranhas 2:30.43
353
Kathryn Morrissey Central Florida Metro (Orlando) YMCA logoCentral Florida Metro (Orlando) YMCA NS
Alison Dukstein Blue Dolfins logoBlue Dolfins DQ
Miah Lopez Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks NS
Dani Keymont Central Brevard logoCentral Brevard NS
Savannah Bowser Unattached-Florida logoUnattached-Florida NS