Site logo

2016 NCAA Division III Championships

  • Completed
  • Mar. 16–19, 2016
  • SCY
  • Greensboro, NC

200 Medley Relay Men

Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points
1 Williams Williams
  1. Benjamin Lin
  2. Jacob Tamposi
  3. Alex McCarter
  4. John Hammond
1:28.78
 
795
2 Emory Emory
  1. Mitchell Cooper
  2. Cooper Tollen
  3. Christian Baker
  4. Oliver Smith
1:29.79
 
769
3 Kenyon Kenyon
  1. Matthew Cooper
  2. Trevor Manz
  3. Christian Josephson
  4. Ryan Funk
1:29.81
 
768
4 TCNJ TCNJ
  1. Dante Colucci
  2. James Shangle
  3. Joseph Dunn
  4. Ryan Gajdzisz
1:29.90
 
766
5 Denison Denison
  1. Jason Wesseling
  2. Brendan Howley
  3. Andrew Rich
  4. Conrad Wuorinen
1:29.91
 
766
6 Johns Hopkins Johns Hopkins
  1. Jan Hagemeister
  2. Peter Lazorchak
  3. Mark Wilson
  4. Michael Ashmead
1:29.98
 
764
7 Washington (Mo) Washington (Mo)
  1. Kevin Van Cleave
  2. Michael Lagieski
  3. Reed Dalton
  4. Ross Brown
1:30.02
 
763
8 MIT MIT
  1. Bo Mattix
  2. Justin Chiu
  3. Sean Corcoran
  4. Joshua Tomazin
1:30.16
 
759
9 C-M-S C-M-S
  1. Matthew Williams
  2. Joseph Alleva
  3. Alex Poltash
  4. Joseph Hinton
1:30.33
 
755
10 Stevens Institute Stevens Institute
  1. Ravi Sun
  2. Josh Lefeber
  3. Austen Young
  4. Tomasz Wolinski
1:30.65
 
747
11 Calvin Calvin
  1. Benjamin Holstege
  2. Johnson Cochran
  3. Brandon Muma
  4. Jared Britton
1:30.76
 
744
12 Wheaton (IL) Wheaton (IL)
  1. Christopher Szymczak
  2. Elliot Penson
  3. Jacob Clement
  4. Jack O'Connor
1:30.81
 
743
13 Rowan Rowan
  1. Joe Furze
  2. Michael Simunek
  3. Nicholas Marks
  4. Jesse Novak
1:31.08
 
736
14 New York New York
  1. Adam Betts
  2. Timothy Kou
  3. Daniel Tay
  4. Joseph Baron
1:31.36
 
730
15 Whitworth Whitworth
  1. Patrick Wilber
  2. Trevor Case
  3. Eben Schumann
  4. Kyle Wicks
1:31.61
 
724
16 Chicago Chicago
  1. Winston Wang
  2. James Taylor
  3. Matt Veldman
  4. Thomas Meek
1:32.31
 
707
17 Saint Thomas Saint Thomas
  1. Thomas Osmolak
  2. Maxwell Hamilton
  3. Michael Lanz
  4. Bailey Biwer
1:32.60
 
701
18 Pomona-Pitzer Pomona-Pitzer
  1. Samuel To
  2. Mark Hallman
  3. Adrian Hui
  4. Phillip Clayman
1:32.67
 
699
19 UW-Stevens Point UW-Stevens Point
  1. Kyle McNair
  2. Jack Englehardt
  3. Brandon Richardson
  4. James Donnellan
1:32.69
 
699
20 Albion Albion
  1. Sebastian Tostado
  2. Lucas Harder
  3. Nate Kozycki
  4. Derek Bosko
1:32.76
 
697
21 Worcester Polytechnic Worcester Polytechnic
  1. Alexander Powers
  2. Nathan Hughes
  3. David Smallwood
  4. Andrew Bauer
1:32.97
 
692
22 DePauw DePauw
  1. Blake Lehmann
  2. Mitchell Davis
  3. Thomas Grissom
  4. Kurt Swieter
1:33.06
 
690
UW-Eau Claire UW-Eau Claire
  1. Thomas Hensen
  2. Benjamin Fisher
  3. Jack Kelly
  4. Logan Coert
DQ