Site logo

2016 NCAA Division III Championships

  • Completed
  • Mar. 16–19, 2016
  • SCY
  • Greensboro, NC

400 Medley Relay Men

Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points
1 Johns Hopkins Johns Hopkins
  1. Jan Hagemeister
  2. Evan Holder
  3. Mark Wilson
  4. Michael Ashmead
3:16.44
 
787
1 Williams Williams
  1. Benjamin Lin
  2. Jacob Tamposi
  3. Timothy Kostolansky
  4. Curtis Maher
3:16.44
 
787
3 Washington (Mo) Washington (Mo)
  1. Kevin Van Cleave
  2. Michael Lagieski
  3. Reed Dalton
  4. Ross Brown
3:16.49
 
786
4 Denison Denison
  1. Jason Wesseling
  2. Brendan Howley
  3. Andrew Rich
  4. Conrad Wuorinen
3:17.22
 
778
5 Kenyon Kenyon
  1. Oscar Anderson
  2. Trevor Manz
  3. Christian Josephson
  4. Percy Gates
3:17.25
 
777
6 Emory Emory
  1. Mitchell Cooper
  2. Cooper Tollen
  3. Christian Baker
  4. ALEX HARDWICK
3:18.65
 
761
7 New York New York
  1. Adam Betts
  2. Timothy Kou
  3. Daniel Tay
  4. Chad Moody
3:18.74
 
760
8 MIT MIT
  1. Alexander Lednev
  2. Justin Chiu
  3. Sean Corcoran
  4. Jeremy Bogle
3:18.93
 
758
9 TCNJ TCNJ
  1. Alexander Skoog
  2. James Shangle
  3. Joseph Dunn
  4. Scott Vitabile
3:19.14
 
755
10 Wheaton (IL) Wheaton (IL)
  1. Christopher Szymczak
  2. Elliot Penson
  3. Jacob Clement
  4. Jack O'Connor
3:19.23
 
754
11 C-M-S C-M-S
  1. Matthew Williams
  2. Joseph Alleva
  3. Matthew Valentine
  4. Noah Deer
3:19.51
 
751
12 Calvin Calvin
  1. Skyler Fish
  2. Johnson Cochran
  3. Brett Stoughton
  4. Jared Britton
3:19.52
 
751
13 Rowan Rowan
  1. Joe Furze
  2. Paul Long
  3. Nicholas Marks
  4. Jesse Novak
3:19.60
 
750
14 Stevens Institute Stevens Institute
  1. Ravi Sun
  2. Josh Lefeber
  3. Austen Young
  4. Tomasz Wolinski
3:19.97
 
746
15 Saint Thomas Saint Thomas
  1. Thomas Osmolak
  2. Maxwell Hamilton
  3. Michael Lanz
  4. Bailey Biwer
3:20.74
 
737
16 Chicago Chicago
  1. Winston Wang
  2. James Taylor
  3. Matt Veldman
  4. Thomas Meek
3:22.97
 
713
17 Albion Albion
  1. Sebastian Tostado
  2. Lucas Harder
  3. Nate Kozycki
  4. Derek Bosko
3:23.07
 
712
18 Whitworth Whitworth
  1. Patrick Wilber
  2. Trevor Case
  3. Eben Schumann
  4. Wesley Walton
3:23.13
 
712
19 UW-Stevens Point UW-Stevens Point
  1. Kyle McNair
  2. Jack Englehardt
  3. Brandon Richardson
  4. James Donnellan
3:28.11
 
662
20 DePauw DePauw
  1. Kurt Swieter
  2. Mitchell Davis
  3. Thomas Grissom
  4. Adam Pircon
3:30.22
 
642
UW-Eau Claire UW-Eau Claire
  1. Thomas Hensen
  2. Benjamin Fisher
  3. Jack Kelly
  4. Logan Coert
DQ
Case Western Case Western NS