Site logo

2016 Tennessee State Championships

  • Completed
  • Feb. 12–13, 2016
  • SCY
  • Nashville, TN

200 Free Women

A Final SCY
Name Team Time NISCA Imp
1 Erica Laning Hardin Valley logoHardin Valley 1:46.36
167 +1.4% PB
2 Allie Raab Brentwood logoBrentwood 1:48.85
155
3 Mary Banick West Knoxville logoWest Knoxville 1:52.23
140 +0.7% PB
4 Emma Grace Pecha Saint Agnes logoSaint Agnes 1:52.60
138 -0.1%
5 Emily Aycock Hardin Valley logoHardin Valley 1:52.98
137 +0.3% PB
6 Meredith Geyer Germantown logoGermantown 1:53.54
134 +3.1% SB
7 Kathryn Cole Saint Cecilia logoSaint Cecilia 1:53.87
133 +0.0% SB
8 Hannah Gill Baylor logoBaylor 1:54.30
131
B Final SCY
Name Team Time NISCA Imp
9 Ashley Slayton Franklin County logoFranklin County 1:54.87
129
10 Jessica Green Science Hill logoScience Hill 1:56.98
120
11 Kaia Stevenson Memphis HEA logoMemphis HEA 1:57.46
118 +3.5% PB
12 Bella Brosvik Ravenwood logoRavenwood 1:57.59
118
13 Anna Ward Girls Prep logoGirls Prep 1:58.13
115
13 Jamee Mitchum Baylor logoBaylor 1:58.13
115
15 Francie Sentilles Hutchison logoHutchison 1:58.87
113 PB
16 Abigail Tankersley Bearden logoBearden 1:58.97
112 +1.3% PB
Preliminaries SCY
Name Team Time NISCA Imp
1 Erica Laning Hardin Valley logoHardin Valley 1:51.09
145 -2.9%
2 Allie Raab Brentwood logoBrentwood 1:51.50
143
3 Mary Banick West Knoxville logoWest Knoxville 1:52.15
140 +0.7% PB
4 Emma Grace Pecha Saint Agnes logoSaint Agnes 1:52.66
138 -0.1%
5 Meredith Geyer Germantown logoGermantown 1:53.17
136 +3.4% SB
6 Emily Aycock Hardin Valley logoHardin Valley 1:53.88
133 -0.5%
7 Kathryn Cole Saint Cecilia logoSaint Cecilia 1:54.45
130 -0.5%
8 Hannah Gill Baylor logoBaylor 1:55.80
125
9 Anna Ward Girls Prep logoGirls Prep 1:56.29
123 PB
10 Jessica Green Science Hill logoScience Hill 1:57.60
118
11 Kaia Stevenson Memphis HEA logoMemphis HEA 1:57.64
117 +3.4% PB
12 Ashley Slayton Franklin County logoFranklin County 1:58.38
114
13 Bella Brosvik Ravenwood logoRavenwood 1:59.07
112
14 Abigail Tankersley Bearden logoBearden 1:59.44
110 +0.9% SB
15 Jamee Mitchum Baylor logoBaylor 1:59.48
110
16 Francie Sentilles Hutchison logoHutchison 1:59.52
110 PB
17 Kathryn Capizzi Harpeth Hall logoHarpeth Hall 1:59.90
109 +3.0% PB
18 Chandler Horne Sevier County logoSevier County 1:59.93
109 +6.6% SB
19 Wells Johnstone Madison Academic logoMadison Academic 2:00.62
106 +0.7% SB
20 Rita Johnson Ensworth logoEnsworth 2:01.20
104 +0.8% PB
21 Danielle Cagna Collierville logoCollierville 2:01.25
104 PB
22 Elisabeth Gallmeier Oak Ridge logoOak Ridge 2:01.58
102 +3.7% SB
23 Allison Barclay Bearden logoBearden 2:01.60
102 +6.6% PB
24 Hannah Love Dobyns Bennett logoDobyns Bennett 2:01.72
102 PB
25 Larabeth Case Pope John Paul II (Hendersonville) logoPope John Paul II (Hendersonville) 2:02.39
99 +0.2% PB
26 Emma O'Heron Centennial (Franklin) logoCentennial (Franklin) 2:02.45
99 PB
27 Megan Todd Christ Presbyterian logoChrist Presbyterian 2:03.03
97 -0.4%
28 Claire Pellegrin Saint Marys Episcopal logoSaint Marys Episcopal 2:03.24
96 +2.7% PB
29 Amanda Justice Page logoPage 2:03.79
94 PB
30 Zsofia Biegl Harpeth Hall logoHarpeth Hall 2:04.05
93 -3.0%
31 Stevie Logan Oak Ridge logoOak Ridge 2:04.21
93 PB
32 Veronica Hafner Bearden logoBearden 2:04.42
92
33 Elizabeth Massey Harpeth Hall logoHarpeth Hall 2:04.44
92 +5.3% PB
34 Isabel Tomita Science Hill logoScience Hill 2:04.68
91 PB
34 Margaret Johnson Ensworth logoEnsworth 2:04.68
91 +1.7% PB
36 Kate Craft Houston logoHouston 2:05.06
90 PB
37 Genna Ringler Baylor logoBaylor 2:05.50
88
38 Emily Coke Franklin logoFranklin 2:05.73
87
39 Grace Eatman Pope John Paul II (Hendersonville) logoPope John Paul II (Hendersonville) 2:05.80
87 +8.3% PB
40 Heather Scott Hendersonville logoHendersonville 2:05.98
87 PB
41 Kynley Everman Ravenwood logoRavenwood 2:06.29
85
42 Maddie London Collierville logoCollierville 2:06.30
85
43 Morgan Misenar Science Hill logoScience Hill 2:06.98
83
44 Emma Henschel Centennial (Franklin) logoCentennial (Franklin) 2:07.05
83 +1.2% PB
45 Dodi Fredericks Father Ryan logoFather Ryan 2:07.17
82
46 Sarah Pemberton Bearden logoBearden 2:07.27
82 +4.0% PB
47 Emma Phillips Jackson Christian School logoJackson Christian School 2:07.47
81 +0.7% PB
48 Bailey Vollmar Farragut logoFarragut 2:07.69
81 +0.6% PB
49 Leslie Stark Harpeth Hall logoHarpeth Hall 2:07.93
80 PB
50 Marlee Bratsch Central Magnet logoCentral Magnet 2:08.34
79 PB
51 Mary Margaret Arrowsmith Girls Prep logoGirls Prep 2:08.42
78 PB
52 Jacyn Abbott Station Camp logoStation Camp 2:08.52
78
53 Katie Kite Maryville logoMaryville 2:08.66
77 +1.9% PB
54 Brooke Foster L&N Stem logoL&N Stem 2:08.91
77 PB
55 Vanessa Garcia Arlington logoArlington 2:09.20
76
56 Kathiryn White Jefferson County logoJefferson County 2:09.48
75
57 Rachel Secker Riverdale logoRiverdale 2:09.49
75
58 Georgia Martelle Ravenwood logoRavenwood 2:09.91
73
59 Molly Stelling Memphis HEA logoMemphis HEA 2:09.92
73
60 Grace Felts Station Camp logoStation Camp 2:10.07
73 +1.4% PB
61 Julia Hutt Pope John Paul II (Hendersonville) logoPope John Paul II (Hendersonville) 2:10.16
73
62 Susanna Diamond Berean Christian (Knoxville) logoBerean Christian (Knoxville) 2:10.25
72 +0.8% PB
63 Anna Hathcock Heritage logoHeritage 2:11.15
69
64 Grace Peterson Mount Juliet logoMount Juliet 2:12.69
64
65 Lauren Williams Wilson Central logoWilson Central 2:13.14
63
66 Isabel Siegel Bearden logoBearden 2:14.22
60
67 Emma Kelley Bartlett logoBartlett 2:16.73
52 -2.1%
68 Kristen Cannon Halls logoHalls 2:21.96
37
Katie DeSalvo Memphis HEA logoMemphis HEA NS