Site logo

2016 Tennessee State Championships

  • Completed
  • Feb. 12–13, 2016
  • SCY
  • Nashville, TN

500 Free Women

A Final SCY
Name Team Time NISCA Imp
1 Erica Laning Hardin Valley logoHardin Valley 4:42.79
166 +2.4% PB
2 Ella Nelson Harpeth Hall logoHarpeth Hall 4:50.04
154
3 Mary Banick West Knoxville logoWest Knoxville 4:52.05
150 +1.0% PB
4 Hannah Gill Baylor logoBaylor 4:58.77
139 PB
5 Addison Smith Baylor logoBaylor 5:00.37
136
6 Emma Grace Pecha Saint Agnes logoSaint Agnes 5:00.55
136 +0.5% SB
7 Natalie Widmer Knoxville Catholic logoKnoxville Catholic 5:04.31
130 -0.1%
8 Stella Takvoryan West Knoxville logoWest Knoxville 5:07.87
124 +3.0% PB
B Final SCY
Name Team Time NISCA Imp
9 Bailey Flynn Harpeth Hall logoHarpeth Hall 5:08.29
124
10 Regina Zipperer Saint Benedict (Auburndale) logoSaint Benedict (Auburndale) 5:10.49
120 -0.5%
11 Wells Johnstone Madison Academic logoMadison Academic 5:14.93
114 PB
12 Francie Sentilles Hutchison logoHutchison 5:15.71
112
13 Mary Miller Goldberg Saint Georges logoSaint Georges 5:17.85
109 PB
14 Abigail Tankersley Bearden logoBearden 5:18.04
109 -1.3%
15 Elizabeth Moore Webb School logoWebb School 5:23.17
102 +1.4% PB
16 Chase Lahr Smoky Mountain HEA logoSmoky Mountain HEA 5:23.86
101
Preliminaries SCY
Name Team Time NISCA Imp
1 Erica Laning Hardin Valley logoHardin Valley 4:53.94
147 -1.4%
2 Ella Nelson Harpeth Hall logoHarpeth Hall 4:54.45
146
3 Mary Banick West Knoxville logoWest Knoxville 4:57.66
141 -0.9%
4 Hannah Gill Baylor logoBaylor 4:58.88
139 PB
5 Addison Smith Baylor logoBaylor 5:00.70
136
6 Emma Grace Pecha Saint Agnes logoSaint Agnes 5:01.90
134 +0.0% SB
7 Stella Takvoryan West Knoxville logoWest Knoxville 5:05.78
128 +3.6% PB
8 Natalie Widmer Knoxville Catholic logoKnoxville Catholic 5:06.94
126 -0.9%
9 Bailey Flynn Harpeth Hall logoHarpeth Hall 5:11.30
119
10 Regina Zipperer Saint Benedict (Auburndale) logoSaint Benedict (Auburndale) 5:14.12
115 -1.6%
11 Abigail Tankersley Bearden logoBearden 5:14.25
115 -0.1%
12 Wells Johnstone Madison Academic logoMadison Academic 5:15.30
113 PB
13 Francie Sentilles Hutchison logoHutchison 5:19.55
107
14 Elizabeth Moore Webb School logoWebb School 5:21.08
105 +2.0% PB
15 Chase Lahr Smoky Mountain HEA logoSmoky Mountain HEA 5:21.16
105
16 Mary Miller Goldberg Saint Georges logoSaint Georges 5:21.60
104 PB
17 Sydney Mondzelewski Brentwood logoBrentwood 5:22.19
103
18 Elisabeth Gallmeier Oak Ridge logoOak Ridge 5:22.67
103
19 Alexia Gay Science Hill logoScience Hill 5:23.55
101
20 Emma O'Heron Centennial (Franklin) logoCentennial (Franklin) 5:24.38
100 PB
21 Allison Barclay Bearden logoBearden 5:24.84
99
22 Katherine Minatra Eagleville logoEagleville 5:27.00
96
23 Megan Todd Christ Presbyterian logoChrist Presbyterian 5:28.25
95 -0.7%
24 Heather Scott Hendersonville logoHendersonville 5:28.48
94
24 Diana Kaltenborn Saint Marys Episcopal logoSaint Marys Episcopal 5:28.48
94 +0.7% SB
26 Taryn Dailey East Hamilton logoEast Hamilton 5:28.55
94 +0.7% PB
27 Rita Johnson Ensworth logoEnsworth 5:28.75
94 -0.2%
28 Elizabeth Massey Harpeth Hall logoHarpeth Hall 5:29.20
94 -1.5%
29 Amanda Justice Page logoPage 5:32.32
89
30 Sara Carmichael Oakland logoOakland 5:33.53
88
31 Katelyn Anguish Chuckey-Doak logoChuckey-Doak 5:33.80
87 PB
32 Alison Craig Oak Ridge logoOak Ridge 5:33.87
87 +1.6% PB
33 Tigris Nevans Girls Prep logoGirls Prep 5:34.33
87
34 Emma Phillips Jackson Christian School logoJackson Christian School 5:34.87
86 +0.6% PB
35 LillyAnn Burke Ravenwood logoRavenwood 5:36.19
84
36 Isabel Tomita Science Hill logoScience Hill 5:39.72
80 -2.0%
37 Margaret Johnson Ensworth logoEnsworth 5:40.01
79 +1.3% PB
38 Claire Pellegrin Saint Marys Episcopal logoSaint Marys Episcopal 5:40.50
79 +0.9% PB
39 Kate Schlegel Girls Prep logoGirls Prep 5:41.28
78 PB
40 Taylor Jones Science Hill logoScience Hill 5:41.72
77 PB
41 Kynley Everman Ravenwood logoRavenwood 5:41.99
77
42 Elizabeth Zabielski Collierville logoCollierville 5:42.30
76
43 Vanessa Garcia Arlington logoArlington 5:42.99
76
44 Marlee Bratsch Central Magnet logoCentral Magnet 5:43.27
75 PB
45 Mary Margaret Arrowsmith Girls Prep logoGirls Prep 5:43.97
74 PB
46 Grace Felts Station Camp logoStation Camp 5:47.70
70 +1.7% PB
47 Anica Gilbert Middle Tenn Christian School logoMiddle Tenn Christian School 5:48.49
69
48 Katie Kite Maryville logoMaryville 5:49.38
68 +0.9% SB
49 Caitlyn Belcher Science Hill logoScience Hill 5:50.10
67
50 Rachel Secker Riverdale logoRiverdale 5:50.16
67 PB
51 Brooke Foster L&N Stem logoL&N Stem 5:50.33
67
52 Giovanna Scott-McCabe Collierville logoCollierville 5:50.35
67 PB
53 Anna Hathcock Heritage logoHeritage 5:51.20
66 PB
54 Taylor Blaylock Ravenwood logoRavenwood 5:51.57
65
55 Natalie TeSelle University School of Nashville logoUniversity School of Nashville 5:52.50
64
56 Kelsey Craighead Knoxville Catholic logoKnoxville Catholic 5:52.61
64 +1.7% PB
57 Kathiryn White Jefferson County logoJefferson County 5:52.99
64
58 JoAnna DeSalvo Memphis HEA logoMemphis HEA 5:55.25
61 +1.7% PB
59 Sarah Potter Stewarts Creek logoStewarts Creek 5:56.76
59
60 Lauren Williams Wilson Central logoWilson Central 5:58.54
57
61 Hannah Anderson Arlington logoArlington 5:59.54
56
62 Reilly Gabel Father Ryan logoFather Ryan 6:03.92
51
63 Emma Kelley Bartlett logoBartlett 6:05.21
50