Site logo

2016 Maryland Public 1-3 State Championships

  • Completed
  • Feb. 20, 2016
  • SCY
  • College Park, MD

Top Swimmers

Rank Name Team Gold Silver Bronze Score Points Detailed Report
1 Griffin Alaniz Rockville logo Rockville 2 40 141.5
2 Ryan O'Leary Damascus logo Damascus 2 40 131.7
3 John Pressly Middletown logo Middletown 2 40 127.5
4 Gregory Gordon Huntingtown logo Huntingtown 1 1 36 130.0
5 Jacob Brown Queen Annes County logo Queen Annes County 2 34 128.7
6 Remington Oland Catoctin logo Catoctin 2 34 120.5
7 Theodore Jagodits Poolesville logo Poolesville 1 31 122.0
8 Joshua Brown Queen Annes County logo Queen Annes County 1 31 118.5
9 Liam Vienneau La Plata logo La Plata 1 31 113.0
10 Benjamin Kaplan Poolesville logo Poolesville 1 31 111.5
11 Jisu Kim Poolesville logo Poolesville 1 31 110.0
12 Justin Kim Poolesville logo Poolesville 1 30 113.7
13 Daniel Chapman Damascus logo Damascus 1 30 113.0
14 Tucker Young Harford Tech logo Harford Tech 1 30 108.0
15 Conner Dunathan Poolesville logo Poolesville 28 111.0
16 Grayson Blanchard Seneca Valley logo Seneca Valley 28 102.0
17 Tyler Kosar C Milton Wright logo C Milton Wright 28 101.0
18 RYAN BALDINO C Milton Wright logo C Milton Wright 26 113.5
19 Andrew Gottfried Stephen Decatur logo Stephen Decatur 1 26 108.5
20 Kevin Song Poolesville logo Poolesville 26 97.5
21 Logan Bolesta Oakdale logo Oakdale 1 25 108.0
22 David Umansky Poolesville logo Poolesville 24 99.5
23 Ben Gardner Easton logo Easton 21 93.5
24 Anthony Giuseppetti Tuscarora logo Tuscarora 20 95.5
25 Evan English Fallston logo Fallston 19 96.0
26 Anthony Guardado Rockville logo Rockville 18 97.5
27 Kyle Rutherford C Milton Wright logo C Milton Wright 18 91.3
28 Taylor Bennett Easton logo Easton 18 83.0
29 Tyler Maggio Damascus logo Damascus 1 17 128.0
30 Joshua Grammer Rockville logo Rockville 17 96.7
31 Bryce Miller Walkersville logo Walkersville 17 95.0
32 Ethan Chung La Plata logo La Plata 16 82.0
33 James Yates Kent Island logo Kent Island 15 89.7
34 Robert Xu Gov Thomas Johnson logo Gov Thomas Johnson 14 81.7
35 John Schafer C Milton Wright logo C Milton Wright 14 80.0
36 Michael Roach Linganore logo Linganore 14 79.5
37 Sam Newmier Easton logo Easton 13 88.5
38 Michael Dressler Brunswick logo Brunswick 13 88.0
39 Kyle Russell North Harford logo North Harford 13 87.5
40 Zachary Nachod Poolesville logo Poolesville 13 85.0
41 Walter Kuhaneck Calvert logo Calvert 12 94.5
42 Anthony Stampone Kent Island logo Kent Island 12 89.0
43 Marc Landicho Maurice Mcdonough logo Maurice Mcdonough 11 100.0
44 Collin Mood Oakdale logo Oakdale 11 88.0
45 Tamerlan Myers Queen Annes County logo Queen Annes County 11 87.0
46 Shaun Butler Lackey logo Lackey 11 75.7
47 Robert Nedwick Brunswick logo Brunswick 9 93.5
48 Noah Whiteman Northeast (Pasadena) logo Northeast (Pasadena) 9 78.0
49 Griffith Scarborough C Milton Wright logo C Milton Wright 8 79.0
50 Zach Askounes Oakdale logo Oakdale 8 74.0