Site logo

2016 Maryland Public 1-3 State Championships

  • Completed
  • Feb. 20, 2016
  • SCY
  • College Park, MD

200 Free Relay Men

Timed Finals SCY
Rank Name Team Time Points
1 Poolesville Poolesville
  1. Conner Dunathan
  2. David Umansky
  3. Theodore Jagodits
  4. Jisu Kim
1:29.54
 
126
2 Queen Annes County Queen Annes County
  1. Jake Brown
  2. TJ Myers
  3. Scott Walton
  4. Josh Brown
1:30.09
 
124
3 Damascus Damascus
  1. Ryan O'Leary
  2. Tyrus Burkhardt
  3. Daniel Chapman
  4. Tyler Maggio
1:33.15
 
112
4 Walkersville Walkersville
  1. Michael Flegel
  2. Dylan Whitmer
  3. Thomas Metcalf
  4. Bryce Miller
1:34.77
 
106
5 Huntingtown Huntingtown
  1. Dyllon Wolf
  2. Austin Fowler
  3. Michael Dunphy
  4. Gregory Gordon
1:34.78
 
106
6 Oakdale Oakdale
  1. Joey Lane
  2. Brian Lane
  3. Justin Baek
  4. Logan Bolesta
1:34.81
 
106
7 C Milton Wright C Milton Wright
  1. Wayne Walker
  2. Griffith Scarborough
  3. Kyle Rutherford
  4. RYAN BALDINO
1:34.85
 
106
8 La Plata La Plata
  1. Andrew Dilodovico
  2. Liam Vienneau
  3. Osly Melendez
  4. Ethan Chung
1:35.54
 
103
9 Middletown Middletown
  1. Hayden Springer
  2. Jacob Hoyt
  3. Joshua Baird
  4. Tyler Sheppard
1:36.78
 
99
10 Easton Easton
  1. Nat Trice
  2. Charlie Petosa
  3. Brendan Andrew
  4. Taylor Bennett
1:37.18
 
98
11 Southern Senior Southern Senior
  1. Matt Phelan
  2. Sean Phelan
  3. Kurt Kuegler
  4. Kevin Merton
1:37.34
 
97
12 Brunswick Brunswick
  1. Justin Nedwick
  2. Connor Noonan
  3. Michael Dressler
  4. Robert Nedwick
1:37.43
 
97
13 Rockville Rockville
  1. Adam Snyder
  2. Lucas Garcia-O'Donnell
  3. Mitsuo Kumagai
  4. Collin Phillips
1:37.68
 
96
14 Tuscarora Tuscarora
  1. Justin Kunz
  2. Matthew Hendy
  3. Brady Peterson
  4. Anthony Giuseppetti
1:38.66
 
93
15 Havre De Grace Havre De Grace
  1. Sean Allen
  2. Zak Wilson
  3. Zac Orzewicz
  4. Alexander Caron
1:40.76
 
86
16 Seneca Valley Seneca Valley
  1. Samuel Maisel
  2. Elijah McCabe
  3. Isaac McCabe
  4. Grayson Blanchard
1:41.07
 
85
17 Kent County Kent County
  1. Zach Reed
  2. Avery Boege
  3. Barnes Saunders
  4. Andrew Carr
1:41.30
 
85
18 Thomas Stone Thomas Stone
  1. Adam Park
  2. William Burch
  3. Douglas Goodell
  4. Cory Hart
1:41.44
 
84
19 Cambridge South Dorchester Cambridge South Dorchester
  1. Justin Adams
  2. Nate Lowe
  3. Austin Nichols
  4. Ben Cornwell
1:42.39
 
81
20 Aberdeen Aberdeen
  1. Dan Cullinan
  2. Matthew Patrick
  3. Will Pappas
  4. Robert Brosh
1:42.89
 
80
21 Friendly Friendly
  1. Kerrington Banks
  2. Jordan Jackson
  3. Juan Charles
  4. Jonathan Jackson
1:44.19
 
76
22 Frederick Frederick
  1. Sam Bollinger
  2. Nicholas Vlassopoulos
  3. Bryan Murr
  4. Zachary Lindell
1:44.27
 
76
23 Kent Island Kent Island
  1. Nick Insley
  2. Timothy Sullivan
  3. Kyle Sonneveldt
  4. Logan Green
1:44.37
 
75
24 Patterson Mill Patterson Mill
  1. Michael Palmer
  2. Will Murtagh
  3. Vasilio Lomis
  4. John Leary
1:46.15
 
70