Site logo

Filters

2016 Massachusetts South/Central Sectional Championships

  • Completed
  • Feb. 06, 2016
  • SCY
  • MA

200 Free Men

A Final SCY
Name Team Time NISCA Imp
1 Tim McDonald Bishop Feehan logoBishop Feehan 1:45.54
123 PB
2 Henry Mooers Norwell logoNorwell 1:48.03
113
3 Jared Daigle Boston College logoBoston College 1:48.50
111 PB
4 Matthew Scherrer Wellesley logoWellesley 1:48.63
111 0.0%
5 Joshua Marinelli Bromfield School logoBromfield School 1:49.86
106 PB
6 Jack Poppenberger King Philip Regional logoKing Philip Regional 1:49.96
106 -1.6%
7 Ryan Shufflebarger Westborough logoWestborough 1:50.06
106 PB
8 Dean Spicer Cohasset logoCohasset 1:50.76
103 -0.1%
B Final SCY
Name Team Time NISCA Imp
9 Tyler Stringfellow King Philip Regional logoKing Philip Regional 1:50.92
102 PB
10 Trevor Ragas Apponequet Regional logoApponequet Regional 1:52.58
96 PB
11 Eric Huber Tyngsborough Jr-sr logoTyngsborough Jr-sr 1:52.77
96
11 Richard Thompson Wellesley logoWellesley 1:52.77
96 0.0%
13 Michael Lee Shrewsbury logoShrewsbury 1:52.96
95
14 Henry Keegan Needham logoNeedham 1:53.44
93
15 Nicholas Graca Apponequet Regional logoApponequet Regional 1:53.89
92
16 Alexander Watson Tantasqua Reg logoTantasqua Reg 1:54.01
91 PB
C Final SCY
Name Team Time NISCA Imp
17 Andrew Silviera Seekonk logoSeekonk 1:54.07
91 PB
18 Coleman Norton Nauset Reg logoNauset Reg 1:54.11
91
19 Evan Smith Westwood logoWestwood 1:54.45
90 0.0%
20 Batesy Bates Norwell logoNorwell 1:54.56
89 0.0%
21 Nick Haddad North Attleborough logoNorth Attleborough 1:55.23
87 0.0%
22 Zach Munro Silver Lake Regional logoSilver Lake Regional 1:55.53
86 +1.7% PB
23 Matt Beland Algonquin Regional logoAlgonquin Regional 1:55.69
85
24 Brendan Farrell Pembroke logoPembroke 1:56.38
83
25 Gregory Barboy Needham logoNeedham 1:56.44
83
26 Johnny Pecze Ashland logoAshland 1:56.70
82
27 Andrey Nosatov Brookline logoBrookline 1:57.80
78
28 Jacob Avery Nauset Reg logoNauset Reg 1:59.58
72
28 Andrew Abramson Oliver Ames logoOliver Ames 1:59.58
72
30 Roy Wang Franklin logoFranklin 2:04.20
58
Preliminaries SCY
Name Team Time NISCA Imp
1 Jared Daigle Boston College logoBoston College 1:48.33
112 PB
2 Henry Mooers Norwell logoNorwell 1:49.92
106
3 Tim McDonald Bishop Feehan logoBishop Feehan 1:50.10
105
4 Matthew Scherrer Wellesley logoWellesley 1:50.89
102 -2.1%
5 Ryan Shufflebarger Westborough logoWestborough 1:50.89
102 PB
6 Tyler Stringfellow King Philip Regional logoKing Philip Regional 1:51.77
99 PB
7 Joshua Marinelli Bromfield School logoBromfield School 1:52.00
98 PB
8 Dean Spicer Cohasset logoCohasset 1:52.75
96 -1.9%
9 Nicholas Graca Apponequet Regional logoApponequet Regional 1:52.89
95
10 Andrew Silviera Seekonk logoSeekonk 1:53.00
95 PB
11 Trevor Ragas Apponequet Regional logoApponequet Regional 1:53.13
94 PB
12 Jack Poppenberger King Philip Regional logoKing Philip Regional 1:53.44
93 -4.8%
13 Michael Lee Shrewsbury logoShrewsbury 1:54.70
89
14 Zach Munro Silver Lake Regional logoSilver Lake Regional 1:55.18
87 +2.0% PB
15 Henry Keegan Needham logoNeedham 1:55.19
87
16 Eric Huber Tyngsborough Jr-sr logoTyngsborough Jr-sr 1:55.24
87
17 Richard Thompson Wellesley logoWellesley 1:55.89
85 -2.8%
18 Batesy Bates Norwell logoNorwell 1:55.96
84 -1.2%
19 Gregory Barboy Needham logoNeedham 1:56.29
83
20 Evan Smith Westwood logoWestwood 1:56.31
83 -1.6%
21 Coleman Norton Nauset Reg logoNauset Reg 1:56.48
83
22 Andrey Nosatov Brookline logoBrookline 1:56.75
82
23 Matt Beland Algonquin Regional logoAlgonquin Regional 1:57.01
81
24 Johnny Pecze Ashland logoAshland 1:57.06
81
25 Andrew Abramson Oliver Ames logoOliver Ames 1:57.23
80
26 Alexander Watson Tantasqua Reg logoTantasqua Reg 1:57.27
80 PB
27 Brendan Farrell Pembroke logoPembroke 1:57.44
79
28 Nick Haddad North Attleborough logoNorth Attleborough 1:58.11
77 -2.5%
29 Roy Wang Franklin logoFranklin 1:58.16
77
30 Jacob Avery Nauset Reg logoNauset Reg 1:58.36
76