CollegeSwimming.com

2015 YMCA Short Course National Championship

  • Greensboro, NC
  • Date

    Mar. 30, 2015 - Apr. 03, 2015

  • Course

    SCY

  • Status

    Completed

200 Free Men

A Final
Rank Name Team Finals Improvement
1 Brad Zdroik Somerset Valley YMCA 1:36.58
+2.0% A PB
2 Austin Katz Sarasota YMCA Sharks 1:38.00
+0.2% A PB
3 Daniel Erlenmeyer Sarasota YMCA Sharks 1:38.40
+1.8% A PB
4 Zach Apple Great Miami Valley Ohio YMCA 1:38.87
+0.8% A PB
5 Zachary Piedt Rock Hill Area YMCA 1:38.89
+2.3% A SB
6 John Whiteside Westport/Weston Family Y Swim 1:39.63
+1.7% A PB
7 Matthew Slabe Countryside YMCA 1:40.63
+0.4% A PB
8 Jacob Kohlhoff Rock Hill Area YMCA 1:42.11
+1.0% A PB
B Final
Rank Name Team Finals Improvement
9 Bryce Keblish Westport/Weston Family Y Swim 1:38.61
A PB
10 Matt Haigh Ridley Area YMCA 1:39.36
+0.6% A PB
11 Hugo Sykes Wilton Y Wahoos Swim Club 1:39.83
A
12 Hank Siefert Coffman Family YMCA 1:39.92
+0.6% A PB
13 Chris Kohut YMCA of the Triangle Area Swim Team 1:40.15
B PB
14 Vincent Filippini Reading and Berks County YMCA 1:40.45
-0.7% A
15 Nathan Delahunty Y-Spartaquatics Swim Club 1:40.74
+0.5% B PB
16 Jack Doherty Cheshire Y/Sea Dog Swim C 1:42.71
+3.5% B PB
C Final
Rank Name Team Finals Improvement
17 Grant Carr Powel Crosley Jr. YMCA 1:39.75
+1.2% A PB
18 Justin Crew Springfield Family YMCA (Ohio) 1:40.40
+1.2% B PB
19 Emanuele Rossi Sarasota YMCA Sharks 1:40.79
+1.0% B PB
20 Lexo Walker Wilton Y Wahoos Swim Club 1:41.02
B PB
21 Matthew Nutter Sarasota YMCA Sharks 1:41.39
+2.0% B PB
22 Harrison Yi Wyckoff Family YMCA 1:41.45
+0.6% B PB
23 Henry Rogatz Bradywine YMCA (Delaware) 1:41.59
B PB
24 Jonathan Morse Y-Spartaquatics Swim Club 1:42.49
+2.1% B PB
Preliminaries
Rank Name Team Prelims Improvement
1 Brad Zdroik Somerset Valley YMCA 1:37.84
+2.0% A PB
2 Zach Apple Great Miami Valley Ohio YMCA 1:38.31
+0.8% A PB
3 Daniel Erlenmeyer Sarasota YMCA Sharks 1:38.69
+1.8% A PB
4 Zachary Piedt Rock Hill Area YMCA 1:38.85
+2.3% A SB
5 Austin Katz Sarasota YMCA Sharks 1:39.10
+0.2% A PB
6 John Whiteside Westport/Weston Family Y Swim 1:39.27
+1.7% A PB
7 Matthew Slabe Countryside YMCA 1:39.32
+0.4% A PB
8 Jacob Kohlhoff Rock Hill Area YMCA 1:39.66
+1.0% A PB
9 Vincent Filippini Reading and Berks County YMCA 1:39.82
-0.7% A
10 Bryce Keblish Westport/Weston Family Y Swim 1:40.10
A PB
11 Chris Kohut YMCA of the Triangle Area Swim Team 1:40.12
B PB
11 Hugo Sykes Wilton Y Wahoos Swim Club 1:40.12
A
13 Matt Haigh Ridley Area YMCA 1:40.19
+0.6% A PB
14 Hank Siefert Coffman Family YMCA 1:40.20
+0.6% A PB
15 Jack Doherty Cheshire Y/Sea Dog Swim C 1:40.42
+3.5% B PB
16 Nathan Delahunty Y-Spartaquatics Swim Club 1:40.73
+0.5% B PB
17 Emanuele Rossi Sarasota YMCA Sharks 1:40.78
+1.0% B PB
18 Grant Carr Powel Crosley Jr. YMCA 1:40.79
+1.2% A PB
19 Justin Crew Springfield Family YMCA (Ohio) 1:40.91
+1.2% B PB
20 Sebastian Lutz Somerset Hills YMCA 1:40.92
+2.4% B PB
21 Henry Rogatz Bradywine YMCA (Delaware) 1:41.19
B PB
22 Jack Frazier Y-Spartaquatics Swim Club 1:41.22
+1.2% B SB
23 Lexo Walker Wilton Y Wahoos Swim Club 1:41.23
B PB
24 Harrison Yi Wyckoff Family YMCA 1:41.37
+0.6% B PB
25 Matthew Nutter Sarasota YMCA Sharks 1:41.49
+2.0% B PB
26 Jonathan Morse Y-Spartaquatics Swim Club 1:41.73
+2.1% B PB
27 Tom Gordon YMCA of the Triangle Area Swim Team 1:41.93
-1.6% B
28 Curtis Maher Cheshire Y/Sea Dog Swim C 1:41.97
-0.7% B
29 Kyle Worrell Burlington County YMCA 1:42.14
30 NATHANIEL HARTLEY Rock Hill Area YMCA 1:42.23
31 Matthew Garcia Sarasota YMCA Sharks 1:42.27
-0.4%
32 Mitchell Crossen Mel Korum-WA 1:42.35
-0.2%
33 Jackson Crewe Somerset Hills YMCA 1:42.42
+0.2% PB
34 Brandon Medins YMCA of the Triangle Area Swim Team 1:42.61
+0.2% PB
35 Quentin Cody Upper Main Line Ymca 1:42.65
-1.0%
36 Matt Kazanowsky Ocean County YMCA 1:42.70
PB
37 Robert Williams Mount Vernon Ohio YMCA 1:42.71
-0.3%
38 Thomas Gannon Westport/Weston Family Y Swim 1:42.73
PB
39 Christopher Woods Westport/Weston Family Y Swim 1:42.74
40 James Finnegan Somerset Hills YMCA 1:42.92
41 Nathaniel Somers OSHY Dolphins 1:42.94
42 Carson Burt Powel Crosley Jr. YMCA 1:43.01
-0.1%
43 Brendan Firlie Sarasota YMCA Sharks 1:43.21
+0.9% PB
44 Sam Hawke Upper Main Line Ymca 1:43.25
+0.8% PB
45 Trent Groff Reading and Berks County YMCA 1:43.29
46 Connor Robison Cheshire Y/Sea Dog Swim C 1:43.41
46 Brian Hynes Piedmont Family YMCA Inc. 1:43.41
+0.4% PB
48 Matthew Daniel Tri-city Area Ymca Tidalwaves 1:43.52
PB
49 Zachary Baecker Coffman Family YMCA 1:43.61
PB
50 Sam Hendrix Somerset Valley YMCA 1:43.64
PB
51 Teddy Smith Red Bank Aquarockets Y 1:43.65
51 Asher Kiely South County-RI 1:43.65
PB
53 Ryan Andresen Red Bank Aquarockets Y 1:43.73
+0.5% PB
53 Tim Park Ridgewood YMCA 1:43.73
53 Riley Strassner Wheeler Regional Branch YMCA 1:43.73
56 Adam Poe Tri-County-WV 1:43.79
0.0%
57 Matthew Molnar Cheshire Y/Sea Dog Swim C 1:43.92
PB
58 Michael King Y-Spartaquatics Swim Club 1:43.93
59 Corey Gambardella Soundview Family YMCA 1:43.97
60 Kevin Volkov Ocean County YMCA 1:44.04
60 Joshua Clarke York YMCA 1:44.04
-1.8%
62 Sam Childress Springfield YMCA (Illinois) 1:44.05
PB
63 Jake Bjork Kishwaukee YMCA Dekalb County 1:44.13
+3.7% PB
64 Ryan Scripp Door County-WI 1:44.17
65 Sam Douglass Schroeder YMCA Swim Team 1:44.28
-0.9%
66 Jake Brown Talbot County YMCA 1:44.29
+0.4% PB
67 Jacob Gremaud Edwardsville YMCA 1:44.41
68 Christopher Rutter Powel Crosley Jr. YMCA 1:44.42
69 Joshua Rocheleau Great Miami Valley Ohio YMCA 1:44.45
-1.4%
70 Connor Davis Burlington County YMCA 1:44.51
-0.8%
71 Hunter Wright YMCA of the Triangle Area Swim Team 1:44.57
+0.5% PB
72 Lucas Rhodes Winston-Salem YMCA Swim 1:44.58
-1.7%
73 Daniel Leskowicz Boyertown Area YMCA 1:44.66
-0.2%
74 Aidan Steinberg Wyckoff Family YMCA 1:44.67
-0.5%
75 Mark Burnley Broward County YMCA 1:44.69
-1.6%
76 Adon Shapiro Sunbury Branch YMCA 1:44.72
+0.1% PB
77 Zach DiGiaro Red Bank Aquarockets Y 1:44.82
+0.5% PB
78 Stephen Barrett Powel Crosley Jr. YMCA 1:44.85
0.0%
79 Jack Pietrucha Randolph YMCA (NJ) 1:44.86
+0.2% PB
80 Max Chou Powel Crosley Jr. YMCA 1:44.94
81 Adam Dias Western Branch YMCA 1:44.96
PB
82 Wyatt Willis Central Florida Metro (Orlando) YMCA 1:45.02
-0.2%
83 Ryan Stevenson Blue Ash YMCA Swim Team 1:45.04
-1.3%
83 PK Brannigan Darien Community YMCA Piranhas 1:45.04
85 Rak Hovart Y-Spartaquatics Swim Club 1:45.05
-0.7%
86 Chet Dobson Blue Ash YMCA Swim Team 1:45.07
PB
87 William Rankin Winston-Salem YMCA Swim 1:45.25
PB
88 James Ahn Cheshire Y/Sea Dog Swim C 1:45.28
PB
89 Joseph Julien Esposito Somerset Hills YMCA 1:45.40
-2.0%
90 Adrian Lafont-Mueller McGaw YMCA Swim Team 1:45.50
-1.7%
91 Jake Johnson Western North Carolina YMCA 1:45.68
PB
92 Keenan Handley West Shore YMCA 1:45.72
93 Addison Kaufmann Tri-city Area Ymca Tidalwaves 1:45.76
94 Matthew Walton Glens Falls YMCA 1:45.94
-1.2%
95 Matthew Bennett Luciano Lakeland Hills Family YMCA 1:46.01
-1.0%
96 Aedan Collins Westfield YMCA 1:46.14
-1.9%
97 Daniel Novinski Grand Island YMCA Quicksilver 1:46.27
98 Quinn Packer Kingswood Oxford School 1:46.57
98 Zachary Kishpaugh Sarasota YMCA Sharks 1:46.57
+2.1% PB
100 Robert Davis Kingswood Oxford School 1:46.58
101 Justin Summers Westport/Weston Family Y Swim 1:46.68
-5.2%
102 John Pressly Frederick-MD 1:46.93
+0.5% PB
103 Brian Boehm Sarasota YMCA Sharks 1:46.98
-2.2%
104 Garrison Herfel M.E. Lyons/Anderson Barrac 1:47.00
-0.9%
105 Andrew Eigner Cheshire Y/Sea Dog Swim C 1:47.11
106 Ryan Morgan Somerset Valley YMCA 1:47.17
-2.1%
107 Stephen Barlow YMCA of the Triangle Area Swim Team 1:47.28
PB
108 Liam Halpin Kettering South Community YMCA 1:48.24
+1.5% PB
109 Austin Theobald Countryside YMCA 1:48.41
110 Alexander Brion Greater Canandaigua YMCA 1:48.61
111 Anthony Zagorov McGaw YMCA Swim Team 1:48.63
112 Preston Padden Parkersburg YMCA 1:48.84
113 Charles Seltzer YMCA of the North Shore 1:49.05
-6.6%
Tyler Kauth Red Bank Aquarockets Y DQ