Site logo

2015 Speedo Champions Series - Austin

  • Completed
  • Mar. 25–29, 2015
  • SCY
  • Austin, TX

200 Fly Men

A Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Mark Jurek Arizona Gold Swim Club 1:43.72
 
1012 PB
2 Brent Creager Arizona Gold Swim Club 1:46.87
 
902 PB
3 Kyle Ewoldt Mesa Aquatics 1:48.13
 
875 -0.1%
4 Jared Norton Phoenix Swim Club 1:50.79
 
859 PB
5 Ethan Pollock Hilltop Aquatic Swim Team 1:51.24
 
809 +2.7% PB
6 Isaiah Williams Swim Neptune 1:52.08
 
806 +0.2% PB
7 Seth Chun Arizona Gold Swim Club 1:52.34
 
918
8 Ben Olszewski Arizona Gold Swim Club 1:52.37
 
800
B Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Andres La Rosa Tualatin Hills Swim Club 1:51.77
 
812 PB
10 Kyle Temple Las Cruces Aquat 1:52.58
 
795
11 Benjamin Brockman Bend Swim Club 1:53.12
 
810 -1.6%
12 Brayden Love Cheyenne Mountain Aquatics 1:53.43
 
804 +4.1% PB
13 Michael Niezgodzki Swim Neptune 1:53.82
 
826 PB
14 Hunter Neal Wasatch Front Fish Market 1:53.87
 
754 +1.2% PB
15 Noah Lambert Las Cruces Aquat 1:54.42
 
784 PB
16 Steven Rothe Tucson Ford Dealers Aquatic 1:55.14
 
743
C Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
17 Thomas Ottman Scottsdale Aquatic Club 1:54.05
 
765
18 Kyle Miller Tigard Tualatin Swim Club 1:54.08
 
791 PB
19 Jarod Arroyo Wasatch Front Fish Market 1:54.70
 
870
20 Michael Klauss Arizona Gold Swim Club 1:54.74
 
869
21 Jorge Casas Tualatin Hills Swim Club 1:54.88
 
774 PB
22 Bradley Jackson Flatiron Athletic Club 1:55.13
 
769 +1.7% PB
23 Mitchel Hawley South Davis Aquatics Team 1:56.54
 
700 PB
24 Daric Sundeen Rocky Mountain Thunder Swimming 1:57.32
 
756 +7.7% PB
D Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
25 PJ Stapleton RallySport Aquatic Club 1:54.79
 
776 +0.9% PB
26 Anthony Puertas Utah Valley Aquatics 1:55.10
 
800
27 Charles Klein Scottsdale Aquatic Club 1:55.87
 
713
28 Calum Lehman Cheyenne Mountain Aquatics 1:55.94
 
845 +0.9% PB
29 Zachary Sannar South Davis Aquatics Team 1:56.85
 
735
30 Jonathan Shawgo Lehi Aquatics 1:57.64
 
692
31 Justin Li Boulder Swimming 1:57.84
 
715 +1.4% PB
32 Uriel Tejeda Tualatin Hills Swim Club 1:58.97
 
723
Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Kyle Ewoldt Mesa Aquatics 1:47.85
 
881 +0.1% PB
2 Mark Jurek Arizona Gold Swim Club 1:48.29
 
912
3 Brent Creager Arizona Gold Swim Club 1:49.90
 
837
4 Isaiah Williams Swim Neptune 1:50.31
 
843 +1.8% PB
5 Ben Olszewski Arizona Gold Swim Club 1:50.85
 
831
6 Jared Norton Phoenix Swim Club 1:51.17
 
851 PB
7 Ethan Pollock Hilltop Aquatic Swim Team 1:51.77
 
797 +2.3% PB
8 Seth Chun Arizona Gold Swim Club 1:51.94
 
926
9 Andres La Rosa Tualatin Hills Swim Club 1:52.56
 
796 PB
10 Benjamin Brockman Bend Swim Club 1:52.80
 
817 -1.3%
11 Hunter Neal Wasatch Front Fish Market 1:53.57
 
760 +1.5% PB
12 Kyle Temple Las Cruces Aquat 1:53.97
 
766
13 Noah Lambert Las Cruces Aquat 1:54.30
 
786 PB
14 Michael Niezgodzki Swim Neptune 1:54.55
 
812 PB
15 Brayden Love Cheyenne Mountain Aquatics 1:54.72
 
778 +3.0% PB
16 Steven Rothe Tucson Ford Dealers Aquatic 1:54.80
 
749
17 Mitchel Hawley South Davis Aquatics Team 1:55.03
 
730 PB
18 Michael Klauss Arizona Gold Swim Club 1:55.19
 
860
19 Jarod Arroyo Wasatch Front Fish Market 1:55.28
 
858
20 Kyle Miller Tigard Tualatin Swim Club 1:55.45
 
763 PB
21 Jorge Casas Tualatin Hills Swim Club 1:55.60
 
760 PB
22 Bradley Jackson Flatiron Athletic Club 1:55.62
 
759 +1.3% PB
23 Daric Sundeen Rocky Mountain Thunder Swimming 1:55.94
 
783 +8.8% PB
24 Thomas Ottman Scottsdale Aquatic Club 1:55.99
 
725
25 Zachary Sannar South Davis Aquatics Team 1:56.23
 
747
26 Calum Lehman Cheyenne Mountain Aquatics 1:56.29
 
838 +0.6% PB
27 Anthony Puertas Utah Valley Aquatics 1:56.35
 
775
28 Charles Klein Scottsdale Aquatic Club 1:56.39
 
703
29 PJ Stapleton RallySport Aquatic Club 1:56.51
 
741 -0.6%
30 Justin Li Boulder Swimming 1:56.58
 
740 +2.5% PB
31 Uriel Tejeda Tualatin Hills Swim Club 1:56.59
 
770
32 Jonathan Shawgo Lehi Aquatics 1:56.61
 
713
33 Chad Patterson Utah Valley Aquatics 1:56.85
 
735
34 Aaron Apel Scottsdale Aquatic Club 1:56.92
 
733
35 Sean Calkins Tualatin Hills Swim Club 1:57.78
 
690
36 Taj Mercer Bend Swim Club 1:58.11
 
710 PB
37 Sam Shelley Tualatin Hills Swim Club 1:58.24
 
707
37 Philip Manoff Boulder Swimming 1:58.24
 
799 -0.4%
39 Brandon Li Mission Aurora Colorado Swimming 1:58.78
 
727 +4.7% PB
40 Frank Van Alstine Mesa Aquatics 1:59.43
 
684
41 Tom Heckmaster University of Denver Hilltoppers 1:59.52
 
712 +4.7% PB
42 Xander Gomez YMCA Westside Silver Fins 1:59.81
 
676
43 Christopher McAninch Mission Aurora Colorado Swimming 1:59.84
 
706 +3.6% PB
44 Marshall Dowell Mesa Aquatics 1:59.85
 
649
45 Aidan Mercer Denver Swim Academy 1:59.90
 
648
46 Ben DuFauchard University of Denver Hilltoppers 2:00.18
 
761 -0.9%
47 Zachary Julien South Davis Aquatics Team 2:00.38
 
665
48 David Hudson Mesa Aquatics 2:00.49
 
693
49 Riley Delahoyde Peak Swim Team 2:00.50
 
636 PB
50 Scott Pekarske TJCC Stingrays Swim Team 2:00.51
 
860
51 T. Rowe Scottsdale Aquatic Club 2:00.79
 
616
52 Cy Jager Gold Medal Swim Club (ID) 2:01.12
 
651
53 Blake Olson Flatiron Athletic Club 2:01.20
 
680
54 Nicolo Quarante Scottsdale Aquatic Club 2:01.57
 
642
55 Kobe Gall Swim Neptune 2:01.68
 
640
56 Brendan Finn Tucson Ford Dealers Aquatic 2:01.76
 
612
57 Michael Reyes Mesa Aquatics 2:02.90
 
617
Fox Anderson Boulder Swimming NS
Austin Smith Scottsdale Aquatic Club NS