CollegeSwimming.com

2015 Speedo Junior National Championships

  • San Antonio, TX
  • Date

    Jul. 30, 2015 - Aug. 02, 2015

  • Status

    Not Submitted

200 Fly Men

A Final LCM
Rank Name Team Time Season Improvement
1 Mark Jurek Arizona Gold Swim Club 1:58.81
  A
PB
2 Sam Pomajevich Nation's Capital Swim Club 1:59.34
  A
+2.2% PB
3 Maxwell Miranda Bluefish Swim Cl 1:59.40
  A
+1.2% PB
4 Maxime Rooney Pleasanton Seahawks 1:59.57
  A
5 William Buese North Baltimore Aquatic Club 1:59.67
  A
+1.8% PB
6 Jack LeVant North Texas Nada 2:00.38
  A
+2.1% PB
7 William Macmillan North Carolina Aquatic Club 2:00.97
  A
PB
8 Alarii Levreault-lopez Chattahoochee Gold Swim Club 2:01.50
  A
+0.6% PB
B Final LCM
Rank Name Team Time Season Improvement
9 Sean Lee Swim Pasadena 2:00.96
  A
+0.8% PB
10 John Montesi Chelsea Piers Aquatic Club 2:01.19
  A
PB
11 Brendan Meyer Northern KY Clip 2:01.24
  A
+0.9% PB
12 Thomas Bilden North Carolina Aquatic Club 2:01.60
  A
PB
13 Lucca Martins Palo Alto Stanford Aquatics 2:02.16
  A
+1.3% SB
14 Sean Grieshop Nitro Swimming 2:02.57
  A
+1.4% PB
15 jose Martinez Azura Florida Aquatics 2:02.61
  A
PB
16 Joseph Carbone Bolles School Sharks 2:03.10
  A
+3.1% SB
C Final LCM
Rank Name Team Time Season Improvement
17 Joe Molinari Palo Alto Stanford Aquatics 2:01.68
  A
+1.9% PB
19 Nicolas Albiero Cardinal Aquatics 2:02.76
  A
PB
20 Justin Hanson Aquazot Swim Club 2:03.05
  A
21 Alex Liang Palo Alto Stanford Aquatics 2:03.11
  A
+2.2% PB
22 Blake Atmore Swim Atlanta 2:03.20
  A
23 Miles Smachlo Albany Starfish 2:04.17
  A
PB
24 David May Cheshire Y/Sea Dog Swim C 2:06.99
  A
Preliminaries LCM
Rank Name Team Time Season Improvement
1 Maxwell Miranda Bluefish Swim Cl 2:00.21
  A
+0.5% PB
2 William Macmillan North Carolina Aquatic Club 2:00.79
  A
PB
3 Maxime Rooney Pleasanton Seahawks 2:01.18
  A
4 Mark Jurek Arizona Gold Swim Club 2:01.21
  A
5 William Buese North Baltimore Aquatic Club 2:01.27
  A
+0.5% SB
6 Sam Pomajevich Nation's Capital Swim Club 2:01.29
  A
+0.5% SB
7 Jack LeVant North Texas Nada 2:01.62
  A
+1.0% PB
8 Alarii Levreault-lopez Chattahoochee Gold Swim Club 2:01.66
  A
+0.5% PB
9 Sean Lee Swim Pasadena 2:01.68
  A
+0.2% PB
10 John Montesi Chelsea Piers Aquatic Club 2:02.32
  A
PB
10 Thomas Bilden North Carolina Aquatic Club 2:02.32
  A
PB
12 Brendan Meyer Northern KY Clip 2:02.51
  A
-0.1%
13 jose Martinez Azura Florida Aquatics 2:02.62
  A
PB
14 Sean Grieshop Nitro Swimming 2:02.65
  A
+1.3% PB
15 Lucca Martins Palo Alto Stanford Aquatics 2:02.77
  A
+0.8% SB
16 Joseph Carbone Bolles School Sharks 2:02.80
  A
+3.4% SB
17 Justin Hanson Aquazot Swim Club 2:03.03
  A
18 Joe Molinari Palo Alto Stanford Aquatics 2:03.13
  A
+0.7% PB
19 Miles Smachlo Albany Starfish 2:03.23
  A
PB
21 Nicolas Albiero Cardinal Aquatics 2:03.32
  A
PB
22 Alex Liang Palo Alto Stanford Aquatics 2:03.44
  A
+2.0% PB
22 Taylor Abbott Nitro Swimming 2:03.44
  A
-0.6%
24 David May Cheshire Y/Sea Dog Swim C 2:03.49
  A
PB
25 Blake Atmore Swim Atlanta 2:03.52
  A
26 Eric Vanbrocklin Walnut Creek Aquabears 2:03.59
  A
27 Caleb Harrington Tennessee Aquatics 2:03.76
  A
PB
28 Jack Smith SwimMAC Carolina 2:03.86
  A
29 Timothy Hanson Aquazot Swim Club 2:03.92
  A
PB
30 Luke Smutny AK Sharks 2:03.99
  A
+2.4% PB
31 Arthur Markley Lancaster Aquatic Club 2:04.08
  A
32 Carter Page Sarasota YMCA Sharks 2:04.33
  A
+0.6% PB
33 Cash DeLoach Dynamo Swim Club 2:04.43
  A
+2.1% PB
34 Roger Kriegl Conejo Simi Swim Club 2:04.67
  A
35 Mason Tittle Walnut Creek Aquabears 2:04.92
  A
36 Trey Freeman Baylor Swim Club 2:04.98
  A
PB
37 Andrew Koustik Irvine Novaquatics 2:05.01
  A
38 Tal Davis Team Greenville 2:05.03
  A
-0.3%
39 Ariel Spektor Bolles School Sharks 2:05.07
  A
+1.2% PB
40 Kyle Ward Phillips 66 Splash Club 2:05.14
  A
+0.7% PB
41 Eric Geunes Gator Swim Club 2:05.19
  A
PB
42 Murphy McQuet New Trier Swim Club 2:05.23
  A
+0.7% PB
43 GRIFFIN SCHAETZLE Mizzou Swim Team 2:05.24
  A
+2.6% PB
44 James Murphy Machine Aquatics 2:05.47
  A
+1.8% SB
45 Daichi Matsuda Palo Alto Stanford Aquatics 2:05.50
  A
+0.6% SB
46 Micah Slaton Nitro Swimming 2:05.77
  A
+0.0% PB
47 Alex Dillmann Maverick Swim Club 2:05.80
  A
-0.9%
47 George Horvath Aquazot Swim Club 2:05.80
  A
PB
49 Seth Chun Arizona Gold Swim Club 2:05.85
  A
-1.3%
50 Nathaniel Bledsoe Carmel Swim Club 2:05.90
  A
51 Drew Clark Sarasota YMCA Sharks 2:06.09
  A
+5.4% PB
52 Mason Tenney Nitro Swimming 2:06.26
  A
52 Mathias Oh King Aquatic Club 2:06.26
  A
54 Mason Revis Mandell Jewish Community Center 2:06.45
  A
-0.5%
55 Joe Turk Phoenix Swimming 2:06.48
  A
+0.3% PB
56 Jack Saunderson Columbia Aquatics Association 2:06.49
  A
57 Sam Stewart Crawfish Aquatics 2:06.50
  A
58 Carter Kale Williamsburg Aqu 2:06.66
  A
+3.1% PB
59 Mason Wilby Gator Swim Club 2:06.96
  A
-1.8%
60 Matt Jerden Indiana University Club 2:06.97
  A
-1.0%
61 Gus Karau North Texas Nada 2:07.32
  A
-1.0%
62 Kevin Doo X-Cel Swimming 2:07.40
  A
-1.9%
63 Ian Russiello The Fish 2:07.58
  A
-1.5%
64 Grant Watson Walnut Creek Aquabears 2:07.82
  A
PB
66 Joshua Withers Team Foxjet 2:07.87
  A
-1.8%
67 Joshua Graves Irvine Novaquatics 2:07.89
  A
68 Matthew Beach Excel Aquatics 2:07.91
  A
PB
69 Fernando Duenas Aquazot Swim Club 2:08.31
  A
70 Cole Avery King Aquatic Club 2:08.33
  A
71 Eric Ng Scarlet Aquatic Club 2:09.74
  A
+0.6% SB
72 Oscar Ike Wilton Y Wahoos Swim Club 2:09.95
  A
73 Samuel Steele Birmingham Swim League 2:11.29
 
Zachary Smith Crimson Tide Aquatic NS
Colin Bone Crawfish Aquatics DQ

Unofficial Psyche Sheet

Rank Name Team Time
1 Andrew Seliskar Nations Capital Swim Club-MD 1:41.33 A
2 Robert Bollier Unattached-Pacific Coast (LSC) 1:41.95 A
3 Thomas Luchsinger North Baltimore Aquatic Club 1:43.15 A
4 Kyle Whitaker Club Wolverine 1:43.33 A
5 Mark Jurek Arizona Gold Swim Club 1:43.72 A
6 Michael Thomas Upper Dublin Aquatic Club 1:44.33 A
7 Zach Harting Huntsville Swim Association 1:44.44 A
8 Jonathan Debaugh Nations Capital Swim Club-MD 1:44.54 A
9 Alex Valente Buenaventura Swim Club 1:44.87 A
10 Ted Schubert Nova of Virginia Aquatics, Inc 1:44.97 A
11 Matthew Grauslys Executive Health & Swim Club 1:45.14 A
12 Mathias Oh King Aquatic Club 1:45.18 A
13 Zach Fong Jersey Wahoos 1:45.55 A
14 Javier Barrena Bolles School Sharks 1:45.58 A
15 William Macmillan North Carolina Aquatic Club 1:45.59 A
16 Gabriel Hernandez Golden West Swim Club 1:45.60 A
17 Mason Tenney Nitro Swimming 1:45.71 A
18 Abrahm Devine Cascade Swim Club 1:45.75 A
19 Daniel Hein Kishwaukee YMCA Dekalb County 1:46.33 A
20 Brennan Balogh Lincoln Select Swimming 1:46.38 A
21 Max Holter Fort Collins Area Swim team 1:46.39 A
22 Bowen Anderson Michiana Stars 1:46.45 A
23 Aaron Schultz Nova of Virginia Aquatics, Inc 1:46.46 A
24 Alarii Levreault-lopez Chattahoochee Gold Swim Club 1:46.48 A
25 Martin Vogel Unattached-Maryland 1:46.64