CollegeSwimming.com

2015 Speedo Junior National Championships

  • Not Submitted
  • Jul. 30, 2015 - Aug. 02, 2015
  • San Antonio, TX

400 IM Women

A Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Ella Eastin Socal Aquatics Association 4:42.52
  A
954
2 Regan Barney Nitro Swimming 4:48.55
  A
903 -0.1%
3 Makayla Sargent Victor Swim Club 4:49.26
  A
897 +1.0% PB
4 Christin Rockway Tampa Bay Aquatics 4:51.46
  A
885
5 Isabel Ivey Gator Swim Club 4:51.77
  A
919
6 Kelly Fertel Gulliver Swim Club 4:52.52
  A
870 PB
7 Dannie Dilsaver Greater Nebraska Swim Team 4:57.15
  A
833 +1.0% PB
8 Nora McCullagh SwimMAC Carolina 4:58.27
 
824 -2.3%
B Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Camryn Toney Texas Ford Aquat 4:54.36
  A
855 +0.7% PB
10 Bailey Nero Fort Collins Area Swim team 4:54.89
  A
851 PB
11 Nora Deleske Golden West Swim Club 4:55.80
  A
844 PB
12 Olivia Paoletti Delaware Swim Team 4:55.98
  A
848 +2.4% PB
13 Courtney Mykkanen Irvine Novaquatics 4:56.48
  A
838 PB
14 Jocelyn Wang Scottsdale Aquatic Club 4:57.83
  A
827 -0.3%
15 Samantha Burchill Carmel Swim Club 5:00.09
  A
809 PB
16 Solie Laughlin Buenaventura Swim Club 5:02.92
  A
787 PB
C Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
17 Taylor Ruck Scottsdale Aquatic Club 4:50.33
  A
894 PB
18 Evie Pfeifer Flyers Aquatic Swim Team 4:51.33
  A
880 0.0%
19 Ella Nelson Nashville Aquatic Club 4:53.93
  A
901
20 Julia Poole TAC Titans 4:54.82
  A
852 PB
21 Evie Bragg Dynamo Swim Club 4:55.55
  A
846
22 Eleanor Matheson Flatiron Athletic Club 4:55.75
  A
844 +0.7% PB
23 Meagan Popp Irvine Novaquatics 4:56.67
 
837 PB
Jasmine Margetts Beach Cities Swimming DQ
Preliminaries LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Ella Eastin Socal Aquatics Association 4:49.58
  A
895
2 Kelly Fertel Gulliver Swim Club 4:50.10
  A
890 PB
3 Nora McCullagh SwimMAC Carolina 4:50.19
  A
890 +0.4% PB
4 Isabel Ivey Gator Swim Club 4:50.53
  A
929
5 Christin Rockway Tampa Bay Aquatics 4:50.62
  A
892 PB
6 Regan Barney Nitro Swimming 4:51.13
  A
882 -1.0%
7 Makayla Sargent Victor Swim Club 4:51.65
  A
878 +0.2% PB
8 Dannie Dilsaver Greater Nebraska Swim Team 4:53.37
  A
864 +2.2% PB
9 Camryn Toney Texas Ford Aquat 4:53.72
  A
861 +0.9% PB
10 Jocelyn Wang Scottsdale Aquatic Club 4:53.73
  A
861 +1.1% PB
11 Olivia Paoletti Delaware Swim Team 4:54.24
  A
862 +3.0% PB
12 Courtney Mykkanen Irvine Novaquatics 4:55.58
  A
846 PB
13 Nora Deleske Golden West Swim Club 4:56.14
  A
841 PB
14 Bailey Nero Fort Collins Area Swim team 4:56.20
 
840
15 Samantha Burchill Carmel Swim Club 4:56.56
  A
838 PB
16 Solie Laughlin Buenaventura Swim Club 4:57.01
  A
834 PB
17 Meagan Popp Irvine Novaquatics 4:57.06
 
834 PB
18 Evie Bragg Dynamo Swim Club 4:57.14
  A
833
19 Ella Nelson Nashville Aquatic Club 4:57.18
  A
875
20 Evie Pfeifer Flyers Aquatic Swim Team 4:57.50
  A
830 -2.1%
21 Eleanor Matheson Flatiron Athletic Club 4:57.94
  A
826 0.0%
22 Julia Poole TAC Titans 4:57.95
  A
826 PB
23 Taylor Ruck Scottsdale Aquatic Club 4:58.04
  A
832 PB
24 Haley McInerny Swim Atlanta 4:58.53
  A
822
25 Jasmine Margetts Beach Cities Swimming 4:58.63
 
821
26 Caroline Theil Greater Nebraska Swim Team 4:58.97
  A
824 +0.4% PB
27 Azra Avdic Northwestern Uni 4:59.16
  A
817 -0.1%
28 Sophie Cattermole Sarasota YMCA Sharks 4:59.18
 
816
29 Emma Garfield Lakeside Aquatic Club (TX) 4:59.28
  A
822 +1.2% SB
30 Kylie Jordan Nation's Capital Swim Club 4:59.42
  A
815 PB
31 Allie Raab Nashville Aquatic Club 4:59.65
  A
819
32 Devan Sweeney Swim Atlanta 4:59.93
  A
810
33 Josie Grote Cincinnati Marlins 5:00.10
  A
809 +0.9% PB
34 Kelly Huffer Scottsdale Aquatic Club 5:01.09
  A
807 -0.4%
35 Jessica Horomanski Y-Spartaquatics Swim Club 5:01.10
  A
801 PB
36 Chloe Isleta Palo Alto Stanford Aquatics 5:01.13
  A
801 -2.9%
37 Audrey McMurry North Texas Nada 5:01.27
  A
800 -0.7%
38 Elizabeth Bailey Dynamo Swim Club 5:01.38
  A
799 -2.0%
39 Shelly Drozda Indiana University Club 5:01.47
  A
798
40 Jessica Antiles Cougar Aquatic T 5:01.79
 
796 PB
41 Sandra Freeman Boulder Swimming 5:01.82
  A
795 -2.7%
42 Reni Moshos Nation's Capital Swim Club 5:01.94
  A
794 -0.7%
43 Bailey Kovac Fort Collins Area Swim team 5:02.22
  A
792 PB
44 Lisa Kaunitz Tualatin Hills Swim Club 5:02.42
  A
791
45 Carley Lowe Highlander Aquatic Club 5:02.48
  A
796 -2.8%
46 Jewels Harris Crimson Tide Aquatic 5:02.62
  A
795 -1.7%
47 Madison Winstead Highbridge Aquatics 5:03.80
  A
780 PB
48 Uma Knaven North Carolina Aquatic Club 5:03.88
  A
785 -2.2%
49 Isabel Reis Seacoast Swimming Association (MA) 5:04.35
 
775
50 Ana Pozder TAC Titans 5:04.49
  A
780
51 Lauren Thompson Nitro Swimming 5:05.24
 
768 -0.9%
52 Madison Thomas York YMCA 5:05.38
 
767
53 Bean Faunce T2 Aquatics 5:06.29
  A
760 -2.7%
54 Marissa Delgado Cincinnati Marlins 5:06.60
  A
758 -1.9%
55 Olivia Carter TAC Titans 5:06.76
  A
762 -0.7%
56 Grace Zhao Palo Alto Stanford Aquatics 5:06.90
  A
761
57 Mikayla Herich Northern KY Clip 5:07.24
  A
753 -3.1%
58 Brit Beetcher Boulder Swimming 5:07.27
  A
752 -0.4%
59 Brooke Perrotta Cheshire Y/Sea Dog Swim C 5:09.22
 
737
60 Caroline Hauder SwimMAC Carolina 5:09.24
 
743 -3.6%
61 Diana Dunn Austin Swim Club 5:09.42
 
742 -4.8%
62 Karlee Carminati Germantown Academy Aquatic 5:15.13
 
692
Allison Goldblatt Nation's Capital Swim Club NS

Unofficial Psyche Sheet

Rank Name Team Time
1 Meghan Small York And York County YMCA 4:03.96 A
2 Sarah Henry Texas A&M Club 4:05.13 A
3 Rebecca Mann North Baltimore Aquatic Club 4:05.52 A
4 Alexandra Szekely Central Bucks Swim Team 4:06.33 A
5 Natalie Adams SwimMAC Carolina 4:07.71 A
6 Savanna Faulconer Y-Spartaquatics Swim Club 4:08.59 A
7 Ella Eastin Socal Aquatics Association 4:08.71 A
8 Vien Nguyen Unattached-Florida 4:08.76 A
9 Hannah Burns Gator Swim Club 4:09.38 A
10 Sonia Wang Aquazot Swim Club 4:09.85 A
11 Chelsie Miller Xavier University Swim Team 4:10.01 A
12 Haley Anderson Trojan Swim Club 4:10.44 A
13 Regan Barney Nitro Swimming 4:10.99 A
14 Sierra Schmidt North Baltimore Aquatic Club 4:11.64 A
15 Bailey Nero Fort Collins Area Swim team 4:12.39 A
16 Sophie Cattermole Sarasota YMCA Sharks 4:12.40 A
17 Leah Stevens Lakeside Swim Team (KY) 4:12.72 A
17 Cassidy Bayer Nations Capital Swim Club-MD 4:12.72 A
19 Danielle Valley Sarasota YMCA Sharks 4:12.85 A
20 Emma Barksdale DART Swimming 4:12.86 A
21 COURTNEY HARNISH York And York County YMCA 4:12.92 A
22 Maggie Aroesty Long Island Aquatic Club 4:13.59 A
23 Ruby Martin Iowa Flyers Swim Club 4:13.70 A
24 Sonia Perez Arau Greater Pensacola Aquatic Club 4:13.75 A
24 Katie Drabot Ozaukee Aquatics 4:13.75 A