Site logo

2015 Speedo Champions Series - Plantation, FL

  • Completed
  • Mar. 12–15, 2015
  • LCM
  • Plantation, FL

200 Free Men

A Final LCM
Rank Name Team Time Points
1 Daniele Tirabassi Club Seminole 1:52.18
 
880
2 Mateo De Angulo Club Seminole 1:52.52
 
871
3 Julio Galofre Unattached-Florida 1:53.90
 
838
4 Carlos Herrera Azura Florida Aquatics 1:53.95
 
837 PB
5 Franco Lupoli Azura Florida Aquatics 1:55.10
 
810 PB
6 Noah Hensley Blue Dolfins 1:55.56
 
800
7 True Sweetser Gator Swim Club 1:58.25
 
741
8 Zach Poti Blue Dolfins 1:58.53
 
765
B Final LCM
Rank Name Team Time Points
9 Fernando Alatorre Azura Florida Aquatics 1:56.49
 
811 PB
10 Luke Nelson Seacoast Swimming Association (MA) 1:57.55
 
754 PB
11 Nico Medina Pine Crest 1:57.62
 
755 PB
12 Gus Gonzalez Gator Swim Club 1:57.70
 
784 PB
13 Yousef Abd El Raouf Lake Lytal Lightning 1:57.71
 
783 PB
14 Noah Zylberberg Saint Andrew's Swimming 1:57.85
 
780
15 Eric Pauls Seacoast Swimming Association (MA) 1:58.01
 
746
16 Sebastian Melendez Phoenix Swimming 2:00.08
 
783
C Final LCM
Rank Name Team Time Points
17 Zachary Bishop Exeter Swim Team 1:58.49
 
736 PB
18 Will Barao South Shore Mill Pond YMCA 1:58.74
 
980 PB
19 Eric Geunes Gator Swim Club 1:58.81
 
759
20 Ethan Chestang Loggerhead Aquatics 1:59.01
 
724 PB
21 Connar Patterson Exeter Swim Team 2:00.14
 
699 PB
22 Jason Jung Phoenix Swimming 2:00.34
 
694
23 Adi Arifovic Phoenix Swimming 2:01.63
 
749
24 Sebastian Vargas Coral Springs Swim Club 2:02.72
 
673 PB
D Final LCM
Rank Name Team Time Points
25 Christian Arseneau Mississauga Swimming 1:56.64
 
668
26 Viktor Toth Daytona Beach Speed 1:57.40
 
760 PB
27 Peter Lin Mississauga Swimming 1:59.60
 
620
28 CJ Kopecki South Florida Aquatic Club 2:00.08
 
783 PB
29 Mason Wilby Gator Swim Club 2:01.35
 
755
30 Bryce Pierce Coral Springs Swim Club 2:01.96
 
656 PB
31 Matthew Fisher Boca Raton Swim 2:01.98
 
656
32 Michael Choate Bluefish Swim Cl 2:03.41
 
625
Preliminaries LCM
Rank Name Team Time Points
1 Noah Hensley Blue Dolfins 1:54.98
 
813
2 Mateo De Angulo Club Seminole 1:55.15
 
809
3 Franco Lupoli Azura Florida Aquatics 1:55.43
 
803 PB
4 Julio Galofre Unattached-Florida 1:55.49
 
801
5 Daniele Tirabassi Club Seminole 1:55.91
 
791
6 Carlos Herrera Azura Florida Aquatics 1:56.33
 
782
7 Zach Poti Blue Dolfins 1:57.49
 
789 PB
8 True Sweetser Gator Swim Club 1:57.53
 
757
9 Nico Medina Pine Crest 1:57.69
 
754 PB
10 Fernando Alatorre Azura Florida Aquatics 1:57.71
 
783 PB
11 Gus Gonzalez Gator Swim Club 1:58.07
 
775 PB
12 Yousef Abd El Raouf Lake Lytal Lightning 1:58.14
 
774 PB
13 Sebastian Melendez Phoenix Swimming 1:58.61
 
816
13 Noah Zylberberg Saint Andrew's Swimming 1:58.61
 
763
15 Eric Pauls Seacoast Swimming Association (MA) 1:58.63
 
732
16 Luke Nelson Seacoast Swimming Association (MA) 1:58.72
 
727
17 Eric Geunes Gator Swim Club 1:58.84
 
758
18 Jason Jung Phoenix Swimming 1:59.64
 
710
19 Will Barao South Shore Mill Pond YMCA 1:59.88
 
954
20 Ethan Chestang Loggerhead Aquatics 1:59.89
 
704 PB
21 Zachary Bishop Exeter Swim Team 1:59.93
 
703 PB
22 Adi Arifovic Phoenix Swimming 2:00.12
 
782
23 John Meisenheimer Unattached-Florida 2:00.19
 
695 PB
24 Connar Patterson Exeter Swim Team 2:00.30
 
695 PB
25 Sebastian Vargas Coral Springs Swim Club 2:00.55
 
720 PB
26 Viktor Toth Daytona Beach Speed 2:00.59
 
689 PB
27 Bryce Pierce Coral Springs Swim Club 2:00.67
 
684 PB
28 Mason Wilby Gator Swim Club 2:00.82
 
766
29 Matthew Fisher Boca Raton Swim 2:00.84
 
681
30 CJ Kopecki South Florida Aquatic Club 2:00.97
 
763 PB
31 Peter Lin Mississauga Swimming 2:01.01
 
598
32 Michael Choate Bluefish Swim Cl 2:01.18
 
673
33 Christian Arseneau Mississauga Swimming 2:01.52
 
591
34 Jhonny Perez Unattached-Florida Gulf Coast (LSC) 2:01.65
 
666
35 Noah Mascoll-Gomes Azura Florida Aquatics 2:01.73
 
746
36 Christian Garcia Azura Florida Aquatics 2:01.78
 
660
37 Warren Massimini Nu Wave Swim Club 2:01.98
 
689
38 Daniel Young Swim Florida 2:02.03
 
688 PB
39 Zack Chetrat Unattached-Florida Gulf Coast (LSC) 2:02.11
 
653
40 Fernando Bohorquez Azura Florida Aquatics 2:03.16
 
631
41 Michael Brunelli Phoenix Swimming 2:03.22
 
662 PB
42 Josh Armond Nu Wave Swim Club 2:03.25
 
713
43 Stevos Baczek Phoenix Swimming 2:03.32
 
712
44 Esteban Diaz Velasco Diaz-Velasco South Florida Aquatic Club 2:03.37
 
711 PB
45 Maximilian Asnis Unattached-Florida Gulf Coast (LSC) 2:03.38
 
711
46 Noah Moniz Bluefish Swim Cl 2:03.47
 
657 PB
47 Michael Rahrig Lake Lytal Lightning 2:03.53
 
626
48 Christopher Smith North Shore Swim 2:03.61
 
624
49 Rafael Rodriguez South Florida Aquatic Club 2:03.64
 
870
50 Andres Lares Azura Florida Aquatics 2:03.93
 
699 PB
51 Jared Ingram Lake Lytal Lightning 2:04.01
 
645 PB
52 Nicholas Finley Daytona Beach Speed 2:04.28
 
610
53 Grant Dodge North Palm Beach Swim Club 2:04.42
 
688 PB
53 Michael Walsh Phoenix Swimming 2:04.42
 
637 PB
55 Andrew Macdonald Seacoast Swimming Association (MA) 2:04.50
 
606
56 Tyler Zuyus Pompano Beach Piranhas 2:04.51
 
741
57 Samuel Asnis Unattached-Florida Gulf Coast (LSC) 2:04.77
 
629
58 Wyatt Matschner Blue Dolfins 2:04.84
 
599
59 Juan Diaz South Florida Aquatic Club 2:04.86
 
679
60 Jameson Rose Seacoast Swimming Association (MA) 2:05.04
 
592
61 Tanner Cummings Race Aquatics 2:05.08
 
674
62 Peter Bankes Phoenix Swimming 2:05.44
 
615 PB
63 Devon Major Greater Holyoke YMCA 2:05.57
 
613
64 John Freeman Gael Aquatic Clu 2:05.58
 
664
65 Matthew Wiefels Jupiter Dragons Swim Team 2:05.66
 
582
66 Jordan Colon South Florida Aquatic Club 2:05.67
 
581
67 Matt Strickland Swim Florida 2:05.75
 
660 PB
68 Patrick Groters Pine Crest 2:05.76
 
609
69 lynma01 Lyn Pine Crest 2:05.80
 
576
70 Michael Conrad Nu Wave Swim Club 2:06.01
 
572
71 Drake Gil Boca Raton Swim 2:06.20
 
705
72 Parker Bierman North Palm Beach Swim Club 2:06.60
 
643 PB
73 Carter Strickland Loggerhead Aquatics 2:06.83
 
638
74 Bobby Tannhauser Saint Andrew's Swimming 2:07.27
 
549
75 Levi Parsons Daytona Beach Speed 2:07.32
 
628 PB
76 Matthew Quinney Greater Holyoke YMCA 2:07.35
 
577
77 Mickey Kennedy Blue Dolfins 2:07.77
 
568
78 Ricardo Roche South Florida Aquatic Club 2:07.83
 
618
79 Jake Mier Planet Swim Aqua 2:08.02
 
614
80 Jennings McCoy North Shore Swim 2:08.09
 
530
81 Matthew Taddonio Boca Raton Swim 2:08.17
 
560
82 Anton Generalov Pine Crest 2:08.20
 
560
83 Dale Gable North Shore Swim 2:08.38
 
524
84 Darrien Heil Gulf Coast Swim Team 2:08.41
 
606 PB
85 Ryan Capote South Florida Aquatic Club 2:08.71
 
521
86 Sultan Aliev Daytona Beach Speed 2:09.30
 
509
87 Nick Pacitti Plantation Swim Team 2:09.39
 
586
88 Leo Mateus South Florida Aquatic Club 2:09.41
 
747
89 Brandun Herbert NTC Aquatics 2:09.44
 
535 PB
90 Conor Lynch NTC Aquatics 2:09.48
 
534
91 Daniel Angeles North Miami Swim Team 2:09.52
 
502 PB
92 EJ Pineiro-barros YMCA of South Fl 2:09.66
 
531
93 Phillip Stevens Mandarin Aquatic 2:10.02
 
495
94 Cody Leonard Blue Dolfins 2:10.55
 
485
95 Dylan Allen Swim Fort Lauderdale 2:10.58
 
482
96 Reilly Maguire Blue Dolfins 2:10.84
 
558
97 Nathan McClure Greater Holyoke YMCA 2:11.10
 
553
98 Zachary Ladd North Palm Beach Swim Club 2:11.21
 
501
99 Juan Imposimato YMCA of South Fl 2:11.28
 
549
100 Nico Ferrara Coral Springs Swim Club 2:11.46
 
599
101 Quinn Roth Swim Fast 2:11.49
 
545
102 Maxwell Ambrose Daytona Beach Speed 2:11.87
 
488
103 Christian Soderberg Pine Crest 2:12.09
 
484
104 Matthew Kronengold Pine Crest 2:12.81
 
440
105 Andrew Brown Saint Edwards Aquatics 2:13.73
 
426
106 Elad Fraiman Swim Fast 2:19.87
 
393
Marcin Cieslak Gator Swim Club DQ
Andre Balhoff Mandarin Aquatic NS