Site logo

2015 Speedo Champions Series - Plantation, FL

  • Completed
  • Mar. 12–15, 2015
  • LCM
  • Plantation, FL

200 Back Men

B Final LCM
Name Team Time Pts
9 Kellen Gray Exeter Swim Team logoExeter Swim Team 2:09.91
768
10 Noah Moniz Bluefish Swim Cl logoBluefish Swim Cl 2:11.73
788 PB
11 Fernando Alatorre Azura Florida Aquatics  logoAzura Florida Aquatics 2:13.71
752 PB
12 Patrick Groters Pine Crest logoPine Crest 2:13.82
750 PB
13 Philippe Marcoux Swim Fort Lauderdale logoSwim Fort Lauderdale 2:14.60
780 PB
14 Zachary Bishop Exeter Swim Team logoExeter Swim Team 2:14.95
686
15 Alberto Gomez Miami Dade County Aquatic Club logoMiami Dade County Aquatic Club 2:17.48
729 PB
16 Peter Bankes Phoenix Swimming logoPhoenix Swimming 2:20.44
632 PB
C Final LCM
Name Team Time Pts
17 Matt Strickland Swim Florida logoSwim Florida 2:14.59
781 PB
18 Elvis Kotikovski Azura Florida Aquatics  logoAzura Florida Aquatics 2:15.23
924
19 Esteban Araya Unattached-Florida Gulf Coast (LSC) logoUnattached-Florida Gulf Coast (LSC) 2:16.66
644
20 Reilly Maguire Blue Dolfins logoBlue Dolfins 2:18.22
716 PB
21 Andres Lares Azura Florida Aquatics  logoAzura Florida Aquatics 2:18.35
713 PB
22 Conor Lynch NTC Aquatics  logoNTC Aquatics 2:18.69
663
23 Eric Geunes Gator Swim Club logoGator Swim Club 2:19.09
656
24 Michael Walsh Phoenix Swimming logoPhoenix Swimming 2:23.81
575
Preliminaries LCM
Name Team Time Pts
1 Zach Poti Blue Dolfins logoBlue Dolfins 2:04.35
929 PB
2 Brian Poon Phoenix Swimming logoPhoenix Swimming 2:08.16
812 PB
3 Joe Turk Phoenix Swimming logoPhoenix Swimming 2:08.52
806 PB
4 Quinn Cassidy Unattached-Florida Gulf Coast (LSC) logoUnattached-Florida Gulf Coast (LSC) 2:08.64
792
5 Michael Choate Bluefish Swim Cl logoBluefish Swim Cl 2:10.00
766
6 Mateo Gonzalez Medina Azura Florida Aquatics  logoAzura Florida Aquatics 2:10.29
761
7 Timothy Wynter South Florida Aquatic Club logoSouth Florida Aquatic Club 2:10.40
758 PB
8 Nicholas Brown Bluefish Swim Cl logoBluefish Swim Cl 2:11.11
745 PB
9 Kellen Gray Exeter Swim Team logoExeter Swim Team 2:11.32
741
10 Alberto Gomez Miami Dade County Aquatic Club logoMiami Dade County Aquatic Club 2:12.61
817 PB
11 Fernando Alatorre Azura Florida Aquatics  logoAzura Florida Aquatics 2:13.48
756 PB
12 Noah Moniz Bluefish Swim Cl logoBluefish Swim Cl 2:13.69
752 PB
13 Philippe Marcoux Swim Fort Lauderdale logoSwim Fort Lauderdale 2:14.35
785 PB
14 Austin Critchlow Phoenix Swimming logoPhoenix Swimming 2:14.38
697
15 Zachary Bishop Exeter Swim Team logoExeter Swim Team 2:14.80
689
16 Patrick Groters Pine Crest logoPine Crest 2:15.31
723 PB
17 Peter Bankes Phoenix Swimming logoPhoenix Swimming 2:16.47
702 PB
18 Andres Lares Azura Florida Aquatics  logoAzura Florida Aquatics 2:17.14
735 PB
19 Matt Strickland Swim Florida logoSwim Florida 2:17.15
734 PB
20 Elvis Kotikovski Azura Florida Aquatics  logoAzura Florida Aquatics 2:17.35
886
21 Esteban Araya Unattached-Florida Gulf Coast (LSC) logoUnattached-Florida Gulf Coast (LSC) 2:17.59
628
22 Reilly Maguire Blue Dolfins logoBlue Dolfins 2:18.02
719 PB
23 Esteban Diaz Velasco Diaz-Velasco South Florida Aquatic Club logoSouth Florida Aquatic Club 2:18.10
718
24 Conor Lynch NTC Aquatics  logoNTC Aquatics 2:18.23
671
25 Jack Carignan Phoenix Swimming logoPhoenix Swimming 2:18.55
765
26 Ethan Chestang Loggerhead Aquatics logoLoggerhead Aquatics 2:19.26
610 PB
27 Eric Geunes Gator Swim Club logoGator Swim Club 2:19.39
650
28 Michael Walsh Phoenix Swimming logoPhoenix Swimming 2:19.46
649
29 Fernando Bohorquez Azura Florida Aquatics  logoAzura Florida Aquatics 2:19.66
592
30 Juan Lucas South Florida Aquatic Club logoSouth Florida Aquatic Club 2:20.02
639
31 Nathan Kramer Bluefish Swim Cl logoBluefish Swim Cl 2:20.14
637
32 Julien Pinon Unattached-Florida Gulf Coast (LSC) logoUnattached-Florida Gulf Coast (LSC) 2:20.15
637
33 Jonathan Farah Unattached-Florida Gulf Coast (LSC) logoUnattached-Florida Gulf Coast (LSC) 2:20.16
595 PB
34 Yousef Abd El Raouf Lake Lytal Lightning logoLake Lytal Lightning 2:20.21
636 PB
35 Benjamin Whitty Blue Dolfins logoBlue Dolfins 2:20.31
634
36 Andrew Brown Saint Edwards Aquatics logoSaint Edwards Aquatics 2:20.67
586 PB
37 Adi Arifovic Phoenix Swimming logoPhoenix Swimming 2:21.23
663
38 Blaise Wise Nu Wave Swim Club logoNu Wave Swim Club 2:21.50
572
39 Nicholas Finley Daytona Beach Speed logoDaytona Beach Speed 2:21.64
570
40 Juan Imposimato YMCA of South Fl logoYMCA of South Fl 2:21.77
654 PB
41 Ricardo Roche South Florida Aquatic Club logoSouth Florida Aquatic Club 2:22.09
648
42 Nathan Kurr Seacoast Swimming Association (MA) logoSeacoast Swimming Association (MA) 2:22.23
701
43 Stefan Choy Jupiter Dragons Swim Team logoJupiter Dragons Swim Team 2:22.68
552
44 Leo Mateus South Florida Aquatic Club logoSouth Florida Aquatic Club 2:22.74
791
45 Anton Generalov Pine Crest logoPine Crest 2:23.51
580
46 Dylan Brisco Lake Lytal Lightning logoLake Lytal Lightning 2:23.68
621 PB
47 Jameson Rose Seacoast Swimming Association (MA) logoSeacoast Swimming Association (MA) 2:23.76
523
48 Jared Lubarsky Greater Holyoke YMCA logoGreater Holyoke YMCA 2:23.79
534 PB
49 Robert Catron Blue Dolfins logoBlue Dolfins 2:23.92
617
50 Thomas Anderson Seacoast Swimming Association (MA) logoSeacoast Swimming Association (MA) 2:23.96
531
51 Karim Khattab City of Lafayette Aquatics logoCity of Lafayette Aquatics 2:24.21
527
51 Harrison Shockley Phoenix Swimming logoPhoenix Swimming 2:24.21
527
53 Andreas Rintel Oxbridge Aquatic Club logoOxbridge Aquatic Club 2:24.63
520
54 Andrew Hodge Seacoast Swimming Association (MA) logoSeacoast Swimming Association (MA) 2:24.88
656
55 Neel Sekar Bluefish Swim Cl logoBluefish Swim Cl 2:25.34
508
56 John Freeman Gael Aquatic Clu logoGael Aquatic Clu 2:25.38
593
57 Max Blanch Phoenix Swimming logoPhoenix Swimming 2:25.52
505
58 Tyler Zuyus Pompano Beach Piranhas logoPompano Beach Piranhas 2:26.30
632
59 Stevos Baczek Phoenix Swimming logoPhoenix Swimming 2:26.77
570
60 Nick D'Andrea Seacoast Swimming Association (MA) logoSeacoast Swimming Association (MA) 2:27.04
566
61 Michael Rahrig Lake Lytal Lightning logoLake Lytal Lightning 2:27.81
469
62 Carter Strickland Loggerhead Aquatics logoLoggerhead Aquatics 2:27.88
552
63 Geoffrey lo Phoenix Swimming logoPhoenix Swimming 2:27.92
508
64 Ryan Reidemeister Bluefish Swim Cl logoBluefish Swim Cl 2:28.26
546
65 Kyle Martens Race Aquatics logoRace Aquatics 2:28.56
446
66 Nathan McClure Greater Holyoke YMCA logoGreater Holyoke YMCA 2:28.62
540
67 Matt Jones Seacoast Swimming Association (MA) logoSeacoast Swimming Association (MA) 2:29.14
448 PB
68 Spencer Greaves Saint Edwards Aquatics logoSaint Edwards Aquatics 2:29.63
524 PB
69 Edmond Giang Evolution Aquatics logoEvolution Aquatics 2:30.28
666
70 Thomas Alger Bluefish Swim Cl logoBluefish Swim Cl 2:30.30
430
71 Kenny Cordoves Blue Marlins of Hialeah Garden logoBlue Marlins of Hialeah Garden 2:32.02
540
72 John Lalime Saint Edwards Aquatics logoSaint Edwards Aquatics 2:32.54
436
73 Andrew DeStaebler Gael Aquatic Clu logoGael Aquatic Clu 2:33.67
379
74 Alexander Sullivan Evolution Aquatics logoEvolution Aquatics 2:33.73
378
Connar Patterson Exeter Swim Team logoExeter Swim Team DQ
Mason Wilby Gator Swim Club logoGator Swim Club DQ
Nicholas D'Innocenzo Gator Swim Club logoGator Swim Club NS