Site logo

2015 Speedo Champions Series - Plantation, FL

  • Completed
  • Mar. 12–15, 2015
  • LCM
  • Plantation, FL

100 Back Men

A Final LCM
Name Team Time Pts
1 Pavel Sankovich Club Seminole logoClub Seminole 56.47
915 PB
2 Albert Subirats Auburn Aquatics logoAuburn Aquatics 56.71
905 PB
3 Zach Poti Blue Dolfins logoBlue Dolfins 57.80
912 PB
4 Timothy Wynter South Florida Aquatic Club logoSouth Florida Aquatic Club 58.93
813
5 Joe Turk Phoenix Swimming logoPhoenix Swimming 59.29
812 PB
6 Brian Poon Phoenix Swimming logoPhoenix Swimming 59.33
810 PB
7 William Pisani Lake Lytal Lightning logoLake Lytal Lightning 59.58
800
8 Nicholas Brown Bluefish Swim Cl logoBluefish Swim Cl 1:00.03
769 PB
D Final LCM
Name Team Time Pts
25 Viktor Toth Daytona Beach Speed logoDaytona Beach Speed 1:00.93
747 PB
26 Mason Wilby Gator Swim Club logoGator Swim Club 1:01.15
834
27 Andres Lares Azura Florida Aquatics  logoAzura Florida Aquatics 1:02.70
774 PB
28 Elvis Kotikovski Azura Florida Aquatics  logoAzura Florida Aquatics 1:02.97
930
29 Peter Lin Mississauga Swimming logoMississauga Swimming 1:03.21
555
30 Juan Lucas South Florida Aquatic Club logoSouth Florida Aquatic Club 1:04.94
635
31 Reilly Maguire Blue Dolfins logoBlue Dolfins 1:05.28
678 PB
32 Esteban Velasquez Azura Florida Aquatics  logoAzura Florida Aquatics 1:05.41
566
Preliminaries LCM
Name Team Time Pts
1 Pavel Sankovich Club Seminole logoClub Seminole 57.32
879
2 Albert Subirats Auburn Aquatics logoAuburn Aquatics 57.96
853
3 Brian Poon Phoenix Swimming logoPhoenix Swimming 58.73
835 PB
4 Zach Poti Blue Dolfins logoBlue Dolfins 58.81
871 PB
5 William Pisani Lake Lytal Lightning logoLake Lytal Lightning 59.10
820
6 Timothy Wynter South Florida Aquatic Club logoSouth Florida Aquatic Club 59.33
797
7 Nicholas Brown Bluefish Swim Cl logoBluefish Swim Cl 59.39
795 PB
8 Joe Turk Phoenix Swimming logoPhoenix Swimming 59.43
806 PB
9 Quinn Cassidy Unattached-Florida Gulf Coast (LSC) logoUnattached-Florida Gulf Coast (LSC) 59.58
787
10 Kellen Gray Exeter Swim Team logoExeter Swim Team 59.71
782
11 Mateo Gonzalez Medina Azura Florida Aquatics  logoAzura Florida Aquatics 1:00.07
768
12 Michael Choate Bluefish Swim Cl logoBluefish Swim Cl 1:00.65
745
13 Marcin Cieslak Gator Swim Club logoGator Swim Club 1:00.70
743
14 Matthew England Seacoast Swimming Association (MA) logoSeacoast Swimming Association (MA) 1:00.93
734
15 Noah Hensley Blue Dolfins logoBlue Dolfins 1:00.94
733
16 Zachary Bishop Exeter Swim Team logoExeter Swim Team 1:01.15
738 PB
17 Philippe Marcoux Swim Fort Lauderdale logoSwim Fort Lauderdale 1:01.33
827 PB
18 Connar Patterson Exeter Swim Team logoExeter Swim Team 1:01.34
731
19 Noah Moniz Bluefish Swim Cl logoBluefish Swim Cl 1:01.52
763 PB
20 Ethan Chestang Loggerhead Aquatics logoLoggerhead Aquatics 1:01.72
716 PB
21 Alberto Gomez Miami Dade County Aquatic Club logoMiami Dade County Aquatic Club 1:01.79
809 PB
22 Nicholas Sharp Saint Andrew's Swimming logoSaint Andrew's Swimming 1:02.40
785 PB
23 Esteban Diaz Velasco Diaz-Velasco South Florida Aquatic Club logoSouth Florida Aquatic Club 1:02.86
768
24 Austin Critchlow Phoenix Swimming logoPhoenix Swimming 1:02.88
672
25 Yousef Abd El Raouf Lake Lytal Lightning logoLake Lytal Lightning 1:02.97
708 PB
26 Benjamin Whitty Blue Dolfins logoBlue Dolfins 1:03.23
698
27 Elvis Kotikovski Azura Florida Aquatics  logoAzura Florida Aquatics 1:03.38
915
28 Mason Wilby Gator Swim Club logoGator Swim Club 1:03.40
747
29 Peter Lin Mississauga Swimming logoMississauga Swimming 1:03.45
549
30 Andres Lares Azura Florida Aquatics  logoAzura Florida Aquatics 1:03.52
743 PB
31 Esteban Velasquez Azura Florida Aquatics  logoAzura Florida Aquatics 1:04.02
616 PB
32 Viktor Toth Daytona Beach Speed logoDaytona Beach Speed 1:04.06
628
33 Benoit HuotS10SB9SM10 Unattached-Florida Gulf Coast (LSC) logoUnattached-Florida Gulf Coast (LSC) 1:04.08
614
34 Juan Lucas South Florida Aquatic Club logoSouth Florida Aquatic Club 1:04.11
665 PB
35 Jennings McCoy North Shore Swim logoNorth Shore Swim 1:04.12
612
36 Reilly Maguire Blue Dolfins logoBlue Dolfins 1:04.23
716 PB
37 Anton Generalov Pine Crest logoPine Crest 1:04.28
659
38 Ricardo Miranda-Casallas Daytona Beach Speed logoDaytona Beach Speed 1:04.30
619 PB
39 Juan Imposimato YMCA of South Fl logoYMCA of South Fl 1:04.39
711 PB
40 Andreas Rintel Oxbridge Aquatic Club logoOxbridge Aquatic Club 1:04.40
615 PB
41 Matt Jones Seacoast Swimming Association (MA) logoSeacoast Swimming Association (MA) 1:04.51
611 PB
42 Stevos Baczek Phoenix Swimming logoPhoenix Swimming 1:04.64
701
43 Conor Lynch NTC Aquatics  logoNTC Aquatics 1:04.70
643
44 Peter Bankes Phoenix Swimming logoPhoenix Swimming 1:04.87
637 PB
45 Blaise Wise Nu Wave Swim Club logoNu Wave Swim Club 1:04.88
598
46 Carter Strickland Loggerhead Aquatics logoLoggerhead Aquatics 1:04.97
689
47 Tyler Zuyus Pompano Beach Piranhas logoPompano Beach Piranhas 1:05.25
742
48 Cody Schafer South Louisiana Swim Team logoSouth Louisiana Swim Team 1:05.26
584
49 Christian Schoen Phoenix Swimming logoPhoenix Swimming 1:05.27
678
50 Jameson Rose Seacoast Swimming Association (MA) logoSeacoast Swimming Association (MA) 1:05.32
569
51 Jack Carignan Phoenix Swimming logoPhoenix Swimming 1:05.49
733
52 Michael Rahrig Lake Lytal Lightning logoLake Lytal Lightning 1:05.59
572
53 Nathan Kurr Seacoast Swimming Association (MA) logoSeacoast Swimming Association (MA) 1:05.66
727 PB
54 Sultan Aliev Daytona Beach Speed logoDaytona Beach Speed 1:05.68
569 PB
54 Tanner Cummings Race Aquatics logoRace Aquatics 1:05.68
663
56 Andrew Hodge Seacoast Swimming Association (MA) logoSeacoast Swimming Association (MA) 1:05.72
725
57 Ryan Capote South Florida Aquatic Club logoSouth Florida Aquatic Club 1:05.81
564
58 Nathan Kramer Bluefish Swim Cl logoBluefish Swim Cl 1:05.85
602
59 Andrew Brown Saint Edwards Aquatics logoSaint Edwards Aquatics 1:05.86
562 PB
60 Michael Walsh Phoenix Swimming logoPhoenix Swimming 1:05.87
601
61 Matthew Quinney Greater Holyoke YMCA logoGreater Holyoke YMCA 1:05.94
598
62 Kevin Porto South Florida Aquatic Club logoSouth Florida Aquatic Club 1:05.96
653
63 Ricardo Roche South Florida Aquatic Club logoSouth Florida Aquatic Club 1:06.01
651
64 Christian Soderberg Pine Crest logoPine Crest 1:06.12
592
65 Harrison Shockley Phoenix Swimming logoPhoenix Swimming 1:06.28
548
66 John Freeman Gael Aquatic Clu logoGael Aquatic Clu 1:06.53
633
67 Jared Lubarsky Greater Holyoke YMCA logoGreater Holyoke YMCA 1:06.86
527
68 Shawn String Boca Raton Swim logoBoca Raton Swim 1:06.99
510
69 Zachary Dingfield Mandarin Aquatic logoMandarin Aquatic 1:07.15
517
70 Neel Sekar Bluefish Swim Cl logoBluefish Swim Cl 1:07.20
515
71 Geoffrey lo Phoenix Swimming logoPhoenix Swimming 1:07.21
554
72 Nick D'Andrea Seacoast Swimming Association (MA) logoSeacoast Swimming Association (MA) 1:07.31
605
73 Ben Koros Loggerhead Aquatics logoLoggerhead Aquatics 1:07.55
490
74 Nathan McClure Greater Holyoke YMCA logoGreater Holyoke YMCA 1:07.64
594
75 Kenny Cordoves Blue Marlins of Hialeah Garden logoBlue Marlins of Hialeah Garden 1:07.69
655
76 Edmond Giang Evolution Aquatics logoEvolution Aquatics 1:07.88
752
76 Zachary Ladd North Palm Beach logoNorth Palm Beach 1:07.88
530
78 Spencer Greaves Saint Edwards Aquatics logoSaint Edwards Aquatics 1:08.00
581 PB
79 Thomas Anderson Seacoast Swimming Association (MA) logoSeacoast Swimming Association (MA) 1:08.01
488
80 Robert Catron Blue Dolfins logoBlue Dolfins 1:08.08
578
81 Kyle Martens Race Aquatics logoRace Aquatics 1:08.29
465
82 Ryan Reidemeister Bluefish Swim Cl logoBluefish Swim Cl 1:08.36
569
83 Matthew Lucker Swim Florida logoSwim Florida 1:08.42
512
84 Leo Mateus South Florida Aquatic Club logoSouth Florida Aquatic Club 1:08.51
730
85 Michael Brunelli Phoenix Swimming logoPhoenix Swimming 1:08.68
503
86 Chelsea Davis Pine Crest logoPine Crest 1:08.80
461
87 Max Blanch Phoenix Swimming logoPhoenix Swimming 1:08.86
459
88 Matthieu Vatinelle AK Sharks logoAK Sharks 1:08.91
495
89 Thomas Alger Bluefish Swim Cl logoBluefish Swim Cl 1:08.96
456
90 Michael Bartley North Shore Swim logoNorth Shore Swim 1:09.28
445
91 Matthew Kronengold Pine Crest logoPine Crest 1:09.37
429
92 Andrew DeStaebler Gael Aquatic Clu logoGael Aquatic Clu 1:09.40
441
92 Karim Khattab City of Lafayette Aquatics logoCity of Lafayette Aquatics 1:09.40
441
94 William Watkins Daytona Beach Speed logoDaytona Beach Speed 1:09.71
418
95 EJ Pineiro-barros YMCA of South Fl logoYMCA of South Fl 1:09.93
461
96 Zachary Goodwin Evolution Aquatics logoEvolution Aquatics 1:10.52
405
97 Alexander Sullivan Evolution Aquatics logoEvolution Aquatics 1:11.33
379
98 Luke Little Mandarin Aquatic logoMandarin Aquatic 1:11.70
405
99 Scott Clark Swim Fort Lauderdale logoSwim Fort Lauderdale 1:13.24
309
Kevin Silva North Shore Swim logoNorth Shore Swim DQ