Site logo

2015 Speedo Champions Series - Plantation, FL

  • Completed
  • Mar. 12–15, 2015
  • LCM
  • Plantation, FL

100 Back Men

A Final LCM
Name Team Time FINA
1 Pavel Sankovich Club Seminole logoClub Seminole 56.47
778
2 Albert Subirats Auburn Aquatics logoAuburn Aquatics 56.71
768 PB
3 Zach Poti Blue Dolfins logoBlue Dolfins 57.80
726 PB
4 Timothy Wynter South Florida Aquatic Club logoSouth Florida Aquatic Club 58.93
685
5 Joe Turk Phoenix Swimming logoPhoenix Swimming 59.29
672 PB
6 Brian Poon Phoenix Swimming logoPhoenix Swimming 59.33
671 PB
7 William Pisani Lake Lytal Lightning logoLake Lytal Lightning 59.58
663
8 Nicholas Brown Bluefish Swim Cl logoBluefish Swim Cl 1:00.03
648 PB
D Final LCM
Name Team Time FINA
25 Viktor Toth Daytona Beach Speed logoDaytona Beach Speed 1:00.93
619 PB
26 Mason Wilby Gator Swim Club logoGator Swim Club 1:01.15
613
27 Andres Lares Azura Florida Aquatics  logoAzura Florida Aquatics 1:02.70
568 PB
28 Elvis Kotikovski Azura Florida Aquatics  logoAzura Florida Aquatics 1:02.97
561
29 Peter Lin Mississauga Swimming logoMississauga Swimming 1:03.21
555
30 Juan Lucas South Florida Aquatic Club logoSouth Florida Aquatic Club 1:04.94
512
31 Reilly Maguire Blue Dolfins logoBlue Dolfins 1:05.28
504 PB
32 Esteban Velasquez Azura Florida Aquatics  logoAzura Florida Aquatics 1:05.41
501
Preliminaries LCM
Name Team Time FINA
1 Pavel Sankovich Club Seminole logoClub Seminole 57.32
744
2 Albert Subirats Auburn Aquatics logoAuburn Aquatics 57.96
720
3 Brian Poon Phoenix Swimming logoPhoenix Swimming 58.73
692 PB
4 Zach Poti Blue Dolfins logoBlue Dolfins 58.81
689 PB
5 William Pisani Lake Lytal Lightning logoLake Lytal Lightning 59.10
679
6 Timothy Wynter South Florida Aquatic Club logoSouth Florida Aquatic Club 59.33
671
7 Nicholas Brown Bluefish Swim Cl logoBluefish Swim Cl 59.39
669 PB
8 Joe Turk Phoenix Swimming logoPhoenix Swimming 59.43
668 PB
9 Quinn Cassidy Unattached-Florida Gulf Coast (LSC) logoUnattached-Florida Gulf Coast (LSC) 59.58
663
10 Kellen Gray Exeter Swim Team logoExeter Swim Team 59.71
658
11 Mateo Gonzalez Medina Azura Florida Aquatics  logoAzura Florida Aquatics 1:00.07
646
12 Michael Choate Bluefish Swim Cl logoBluefish Swim Cl 1:00.65
628
13 Marcin Cieslak Gator Swim Club logoGator Swim Club 1:00.70
627
14 Matthew England Seacoast Swimming Association (MA) logoSeacoast Swimming Association (MA) 1:00.93
619
15 Noah Hensley Blue Dolfins logoBlue Dolfins 1:00.94
619
16 Zachary Bishop Exeter Swim Team logoExeter Swim Team 1:01.15
613 PB
17 Philippe Marcoux Swim Fort Lauderdale logoSwim Fort Lauderdale 1:01.33
607 PB
18 Connar Patterson Exeter Swim Team logoExeter Swim Team 1:01.34
607
19 Noah Moniz Bluefish Swim Cl logoBluefish Swim Cl 1:01.52
602 PB
20 Ethan Chestang Loggerhead Aquatics logoLoggerhead Aquatics 1:01.72
596 PB
21 Alberto Gomez Miami Dade County Aquatic Club logoMiami Dade County Aquatic Club 1:01.79
594 PB
22 Nicholas Sharp Saint Andrew's Swimming logoSaint Andrew's Swimming 1:02.40
577 PB
23 Esteban Diaz Velasco Diaz-Velasco South Florida Aquatic Club logoSouth Florida Aquatic Club 1:02.86
564
24 Austin Critchlow Phoenix Swimming logoPhoenix Swimming 1:02.88
564
25 Yousef Abd El Raouf Lake Lytal Lightning logoLake Lytal Lightning 1:02.97
561 PB
26 Benjamin Whitty Blue Dolfins logoBlue Dolfins 1:03.23
554
27 Elvis Kotikovski Azura Florida Aquatics  logoAzura Florida Aquatics 1:03.38
550
28 Mason Wilby Gator Swim Club logoGator Swim Club 1:03.40
550
29 Peter Lin Mississauga Swimming logoMississauga Swimming 1:03.45
549
30 Andres Lares Azura Florida Aquatics  logoAzura Florida Aquatics 1:03.52
547 PB
31 Esteban Velasquez Azura Florida Aquatics  logoAzura Florida Aquatics 1:04.02
534 PB
32 Viktor Toth Daytona Beach Speed logoDaytona Beach Speed 1:04.06
533
33 Benoit HuotS10SB9SM10 Unattached-Florida Gulf Coast (LSC) logoUnattached-Florida Gulf Coast (LSC) 1:04.08
533
34 Juan Lucas South Florida Aquatic Club logoSouth Florida Aquatic Club 1:04.11
532 PB
35 Jennings McCoy North Shore Swim logoNorth Shore Swim 1:04.12
532
36 Reilly Maguire Blue Dolfins logoBlue Dolfins 1:04.23
529 PB
37 Anton Generalov Pine Crest logoPine Crest 1:04.28
528
38 Ricardo Miranda-Casallas Daytona Beach Speed logoDaytona Beach Speed 1:04.30
527 PB
39 Juan Imposimato YMCA of Broward County logoYMCA of Broward County 1:04.39
525 PB
40 Andreas Rintel Oxbridge Aquatic Club logoOxbridge Aquatic Club 1:04.40
525 PB
41 Matt Jones Seacoast Swimming Association (MA) logoSeacoast Swimming Association (MA) 1:04.51
522 PB
42 Stevos Baczek Phoenix Swimming logoPhoenix Swimming 1:04.64
519
43 Conor Lynch NTC Aquatics  logoNTC Aquatics 1:04.70
517
44 Peter Bankes Phoenix Swimming logoPhoenix Swimming 1:04.87
513 PB
45 Blaise Wise Nu Wave Swim Club logoNu Wave Swim Club 1:04.88
513
46 Carter Strickland Loggerhead Aquatics logoLoggerhead Aquatics 1:04.97
511
47 Tyler Zuyus Pompano Beach Piranhas logoPompano Beach Piranhas 1:05.25
504
48 Cody Schafer South Louisiana Swim Team logoSouth Louisiana Swim Team 1:05.26
504
49 Christian Schoen Phoenix Swimming logoPhoenix Swimming 1:05.27
504
50 Jameson Rose Seacoast Swimming Association (MA) logoSeacoast Swimming Association (MA) 1:05.32
503
51 Jack Carignan Phoenix Swimming logoPhoenix Swimming 1:05.49
499
52 Michael Rahrig Lake Lytal Lightning logoLake Lytal Lightning 1:05.59
497
53 Nathan Kurr Seacoast Swimming Association (MA) logoSeacoast Swimming Association (MA) 1:05.66
495 PB
54 Sultan Aliev Daytona Beach Speed logoDaytona Beach Speed 1:05.68
495 PB
54 Tanner Cummings Race Aquatics logoRace Aquatics 1:05.68
495
56 Andrew Hodge Seacoast Swimming Association (MA) logoSeacoast Swimming Association (MA) 1:05.72
494
57 Ryan Capote South Florida Aquatic Club logoSouth Florida Aquatic Club 1:05.81
492
58 Nathan Kramer Bluefish Swim Cl logoBluefish Swim Cl 1:05.85
491
59 Andrew Brown Saint Edwards Aquatics logoSaint Edwards Aquatics 1:05.86
491 PB
60 Michael Walsh Phoenix Swimming logoPhoenix Swimming 1:05.87
490
61 Matthew Quinney Greater Holyoke YMCA logoGreater Holyoke YMCA 1:05.94
489
62 Kevin Porto South Florida Aquatic Club logoSouth Florida Aquatic Club 1:05.96
488
63 Ricardo Roche South Florida Aquatic Club logoSouth Florida Aquatic Club 1:06.01
487
64 Christian Soderberg Pine Crest logoPine Crest 1:06.12
485
65 Harrison Shockley Phoenix Swimming logoPhoenix Swimming 1:06.28
481
66 John Freeman Gael Aquatic Clu logoGael Aquatic Clu 1:06.53
476
67 Jared Lubarsky Greater Holyoke YMCA logoGreater Holyoke YMCA 1:06.86
469
68 Shawn String Boca Raton Swim logoBoca Raton Swim 1:06.99
466
69 Zachary Dingfield Mandarin Aquatic logoMandarin Aquatic 1:07.15
463
70 Neel Sekar Bluefish Swim Cl logoBluefish Swim Cl 1:07.20
462
71 Geoffrey lo Phoenix Swimming logoPhoenix Swimming 1:07.21
462
72 Nick D'Andrea Seacoast Swimming Association (MA) logoSeacoast Swimming Association (MA) 1:07.31
459
73 Ben Koros Loggerhead Aquatics logoLoggerhead Aquatics 1:07.55
455
74 Nathan McClure Greater Holyoke YMCA logoGreater Holyoke YMCA 1:07.64
453
75 Kenny Cordoves Blue Marlins of Hialeah Garden logoBlue Marlins of Hialeah Garden 1:07.69
452
76 Edmond Giang Evolution Aquatics logoEvolution Aquatics 1:07.88
448
76 Zachary Ladd North Palm Beach logoNorth Palm Beach 1:07.88
448
78 Spencer Greaves Saint Edwards Aquatics logoSaint Edwards Aquatics 1:08.00
446 PB
79 Thomas Anderson Seacoast Swimming Association (MA) logoSeacoast Swimming Association (MA) 1:08.01
445
80 Robert Catron Blue Dolfins logoBlue Dolfins 1:08.08
444
81 Kyle Martens Race Aquatics logoRace Aquatics 1:08.29
440
82 Ryan Reidemeister Bluefish Swim Cl logoBluefish Swim Cl 1:08.36
439
83 Matthew Lucker Swim Florida logoSwim Florida 1:08.42
437
84 Leo Mateus South Florida Aquatic Club logoSouth Florida Aquatic Club 1:08.51
436
85 Michael Brunelli Phoenix Swimming logoPhoenix Swimming 1:08.68
433
86 Chelsea Davis Pine Crest logoPine Crest 1:08.80
430
87 Max Blanch Phoenix Swimming logoPhoenix Swimming 1:08.86
429
88 Matthieu Vatinelle AK Sharks logoAK Sharks 1:08.91
428
89 Thomas Alger Bluefish Swim Cl logoBluefish Swim Cl 1:08.96
427
90 Michael Bartley North Shore Swim logoNorth Shore Swim 1:09.28
421
91 Matthew Kronengold Pine Crest logoPine Crest 1:09.37
420
92 Andrew DeStaebler Gael Aquatic Clu logoGael Aquatic Clu 1:09.40
419
92 Karim Khattab City of Lafayette Aquatics logoCity of Lafayette Aquatics 1:09.40
419
94 William Watkins Daytona Beach Speed logoDaytona Beach Speed 1:09.71
414
95 EJ Pineiro-barros YMCA of Broward County logoYMCA of Broward County 1:09.93
410
96 Zachary Goodwin Evolution Aquatics logoEvolution Aquatics 1:10.52
400
97 Alexander Sullivan Evolution Aquatics logoEvolution Aquatics 1:11.33
386
98 Luke Little Mandarin Aquatic logoMandarin Aquatic 1:11.70
380
99 Scott Clark Swim Fort Lauderdale logoSwim Fort Lauderdale 1:13.24
357
Kevin Silva North Shore Swim logoNorth Shore Swim DQ