CollegeSwimming.com

2015 NCSA Junior Nationals

  • Completed
  • Mar. 17–21, 2015
  • SCY
  • Orlando YMCA, FL

400 Free Relay Women

Timed Finals SCY
Rank Name Team Time
1 Aquajets Swim Team (A) Aquajets Swim Team
  1. Rachel Wittmer
  2. Carly Quast
  3. Kaia Grobe
  4. Zoe Avestruz
3:18.91
 
2 Ozaukee Aquatics (A) Ozaukee Aquatics
  1. Katie Drabot
  2. Autumn Haebig
  3. Lillie Hosack
  4. Skylar Fore
3:21.27
 
3 Nation's Capital Swim Club (A) Nation's Capital Swim Club
  1. Cassidy Bayer
  2. Kylie Jordan
  3. Reni Moshos
  4. Hannah Baker
3:21.28
 
4 Aquajets Swim Team (B) Aquajets Swim Team
  1. Raime Jones
  2. Madison Preiss
  3. Courtney Evensen
  4. Emma Wittmer
3:23.03
 
5 Poseidon Swimming Inc (A) Poseidon Swimming Inc
  1. Sydney Pesetti
  2. Casey Fanz
  3. Camryn Curry
  4. Kate Nezelek
3:23.20
 
6 Academy Bullets Swim Club (A) Academy Bullets Swim Club
  1. Kayla Filipek
  2. Hanna Blankemeier
  3. Alexis Yager
  4. Avery Braunecker
3:23.81
 
7 Machine Aquatics (A) Machine Aquatics
  1. Morgan Hill
  2. Suzanne Dolan
  3. Fiona Muir
  4. Chloe Hicks
3:24.54
 
8 Mason Manta Rays (A) Mason Manta Rays
  1. Syd Lofquist
  2. Ashley Volpenhein
  3. Gabriella Marinelli
  4. Hannah Whiteley
3:25.07
 
9 North Bay Aquatics (A) North Bay Aquatics
  1. Emma McCarthy
  2. Monica Sears
  3. Miki Dahlke
  4. Claire Birchenough
3:25.11
 
10 Nation's Capital Swim Club (B) Nation's Capital Swim Club
  1. Katie Mack
  2. Carrie Boone
  3. Allie Puskar-beckett
  4. Robyn Dryer
3:25.42
 
11 Northwestern Uni (A) Northwestern Uni
  1. Azra Avdic
  2. Grace Tierney
  3. Olivia Andrew
  4. Ella Tierney
3:25.77
 
12 Marin Pirates (A) Marin Pirates
  1. Maddie Salesky
  2. Riley Scott
  3. Mia Cunnan
  4. Cali Raukar
3:25.78
 
13 New Trier Swim Club (A) New Trier Swim Club
  1. Ingrid Wall
  2. Mia Haggerty
  3. Samantha Adams
  4. Brittany Bishop
3:25.89
 
14 Highlander Aquatic Club (A) Highlander Aquatic Club
  1. Paige Hamilton
  2. Abigail Burke
  3. Gracie Redding
  4. Katherine Duggan
3:25.99
 
15 Cincinnati Marlins (A) Cincinnati Marlins
  1. Josie Grote
  2. Allie Wooden
  3. Molly Zilch
  4. Cara Norris
3:26.01
 
16 Rockville Montgomery Swim Club (A) Rockville Montgomery Swim Club
  1. Sydney Kirsch
  2. Emily Zhang
  3. Audrey Richter
  4. Elaina Gu
3:27.01
 
17 City of Mobile Swim Association (A) City of Mobile Swim Association
  1. Maria Reed
  2. Jessie Everett
  3. Anna Rose
  4. Paige Madden
3:27.04
 
18 Chattahoochee Gold Swim Club (A) Chattahoochee Gold Swim Club
  1. Katherine Aikins
  2. Lexi Glunn
  3. Emma Cole
  4. Lauren Case
3:27.44
 
19 Suburban Seahawks Club (A) Suburban Seahawks Club
  1. Caroline Famous
  2. Emily Cornell
  3. Caroline Apathy
  4. Julia Cullen
3:27.83
 
20 Long Island Aquatic Club (A) Long Island Aquatic Club
  1. Maggie Aroesty
  2. Kerry Giovanniello
  3. Lauryn Johnson
  4. Cara Treble
3:27.95
 
21 Town Wrecker Swim Team (A) Town Wrecker Swim Team
  1. Andrea Ernst
  2. Kristen Romano
  3. Katrina Wardner
  4. Olivia Sapio
3:28.17
 
22 Southwest Stars Swim Club (A) Southwest Stars Swim Club
  1. Sofia Bernard
  2. Sarah Passilla
  3. Sami Schieffelin
  4. Katie Schorr
3:28.18
 
23 Magnolia Aquatic (A) Magnolia Aquatic
  1. Caitlin Clements
  2. Joy Field
  3. Grace Ritch
  4. Hannah Dooley
3:28.66
 
23 Dayton Raiders (B) Dayton Raiders
  1. Madelyn Shaffer
  2. Anna Lynch
  3. Shelly Zelnick
  4. Olivia Chick
3:28.66
 
25 Huntsville Swim Association (A) Huntsville Swim Association
  1. Kobie Melton
  2. Sarah Cimino
  3. Regan Weakley
  4. Chloe Hui
3:28.92
 
26 Waukesha Express Swim Team (A) Waukesha Express Swim Team
  1. Kierston Farley-Sepe
  2. Molly Manchon
  3. Kennedy Tranel
  4. Maddi Tew
3:29.38
 
27 Marlins of Raleigh (A) Marlins of Raleigh
  1. Grace Countie
  2. Sarah Giamber
  3. Lily Morrell
  4. Chloe Mikles
3:29.44
 
28 Columbia Swim Club (A) Columbia Swim Club
  1. Althea Felton
  2. Kelley Tackett
  3. Brittany Wen
  4. Bettie Logan
3:29.48
 
29 Dads Club Swim Team (A) Dads Club Swim Team
  1. Elizabeth Jordana
  2. Alexandra Buscher
  3. Annie Miller
  4. Elena Skaribas
3:29.52
 
30 Rockville Montgomery Swim Club (B) Rockville Montgomery Swim Club
  1. Celine Nugent
  2. Lindsay Tanner
  3. Lynn Zhang
  4. Catherine Johnson
3:29.55
 
31 Ozaukee Aquatics (B) Ozaukee Aquatics
  1. Mallory Fox
  2. Jessica Short
  3. Emma Herold
  4. Allie Petersen
3:29.81
 
32 Empire Swimming (A) Empire Swimming
  1. Bridget Semenuk
  2. Bebe Thompson
  3. Maddie Hartigan
  4. Kasia Malendowicz
3:29.92
 
33 St Charles Swim Team (A) St Charles Swim Team
  1. Erin Hart
  2. Audrey Guyett
  3. Sammy Sauer
  4. Monica Guyette
3:30.09
 
34 Gators Swim Club (A) Gators Swim Club
  1. Maddie Wallis
  2. Julimar Avila
  3. Leeza Shashkova
  4. Emilie Despres
3:30.75
 
35 WTRC Sharks (A) WTRC Sharks
  1. Nora Fullenkamp
  2. Emma King
  3. Nicole Swartz
  4. Grace Hoffmann
3:30.79
 
36 St. Croix Swim Club (A) St. Croix Swim Club
  1. Asia Neuman
  2. Mickayla Hinkle
  3. Sophia Bisch
  4. Abigail Schwartz
3:30.81
 
36 Motor City Aquatics (A) Motor City Aquatics
  1. Michelle Wang
  2. Mollie Pulte
  3. Mykala Arnold
  4. Linnea Anderson
3:30.81
 
38 Badger Aquatic Club (WI) (A) Badger Aquatic Club (WI)
  1. Cora Mack
  2. Victoria Center
  3. Kelly Rodriguez
  4. Alexandra Center
3:30.94
 
39 Life Time Minnes (A) Life Time Minnes
  1. Alexis Schaaf
  2. Colleen Donlin
  3. Margaret Franke
  4. Sarah Lingen
3:30.96
 
40 Pack Swim Team Of Pittsford (A) Pack Swim Team Of Pittsford
  1. Lindsay Stone
  2. Emma Corby
  3. Madison Sullivan
  4. Katie Smith
3:31.02
 
41 St Charles Swim Team (B) St Charles Swim Team
  1. Jordan Morling
  2. Kayla Jones
  3. Anna O'Malley
  4. Izzy Herb
3:31.11
 
42 Jersey Wahoos (A) Jersey Wahoos
  1. Nicole Shek
  2. Abbey Neveling
  3. Andrea Fong
  4. Isabel Obregon
3:31.63
 
43 Minnetonka Swim Club (A) Minnetonka Swim Club
  1. Tru Walor
  2. Anna Justinak
  3. Elisa Burgstahler
  4. Sophie Levy
3:31.82
 
44 Iowa Flyers Swim Club (A) Iowa Flyers Swim Club
  1. Taylor Beadle
  2. Ruby Martin
  3. Claire Murray
  4. Erica Hsu
3:31.90
 
45 Academy Bullets Swim Club (B) Academy Bullets Swim Club
  1. Sharon Kok
  2. Georgia Young
  3. Jennifer Hauser
  4. Maddie Haschemeyer
3:32.04
 
46 Machine Aquatics (B) Machine Aquatics
  1. Sammie Grant
  2. Livi Schmid
  3. Rachael Holp
  4. Laura Sullivan
3:32.19
 
47 Nova of Virginia Aquatics, Inc (A) Nova of Virginia Aquatics, Inc
  1. Emily Provenzo
  2. Abigail Richey
  3. Caroline Baber
  4. Bryn Gvozdas
3:32.20
 
48 Greensboro Swimming Assoc (A) Greensboro Swimming Assoc
  1. Marshall Farrell
  2. Caitlin Cockcroft
  3. Amelia Gilchrist
  4. Lucy Pearce
3:32.40
 
49 Fox Valley Swim Team (A) Fox Valley Swim Team
  1. Avery Mathew
  2. Emma Tinney
  3. Mackenzie Hornstra
  4. Kate Canfield
3:32.47
 
50 Mason Manta Rays (B) Mason Manta Rays
  1. Julia Volpenhein
  2. Mary Margaret or Mary Fry
  3. Allison Bloebaum
  4. Jordan Decker
3:32.52
 
51 WEST Swim Club (A) WEST Swim Club
  1. Emily Graham
  2. Kelly McNamara
  3. Alex Knutte
  4. Mia Chiappe
3:32.53
 
52 SwimStrongsville (A) SwimStrongsville
  1. Anna Coronel
  2. Lauren Devorace
  3. Madelyn Schimpf
  4. Julia Newbould
3:32.89
 
53 Hudson Explorer Aquatic (Ohio) (A) Hudson Explorer Aquatic (Ohio)
  1. Natalie Gundling
  2. Stephanie Boyd
  3. Caitlin Weigel
  4. Gabrielle Palazzo
3:33.12
 
54 Aggie Swim Club (A) Aggie Swim Club
  1. Maria De Figueiredo
  2. Jessica Peng
  3. Julia Cook
  4. Karly Waguespack
3:33.16
 
55 Marlins of Raleigh (B) Marlins of Raleigh
  1. Dominique Quintero
  2. Emily Dykstra
  3. Haley Allen
  4. Madeline High
3:33.24
 
56 Birmingham Swim League (A) Birmingham Swim League
  1. Anna Moers
  2. Rachel Cunningham
  3. Allison Smith
  4. Nicole Smith
3:33.60
 
57 Edina Swim Club (A) Edina Swim Club
  1. Kelli McCarthy
  2. Alison Tallen
  3. Maddy Potter
  4. Anna Ellis
3:33.66
 
58 Cincinnati Marlins (B) Cincinnati Marlins
  1. Kathleen Kerr
  2. Isabelle Murray
  3. Marissa Delgado
  4. Alexandra Wall
3:33.88
 
59 Poseidon Swimming Inc (B) Poseidon Swimming Inc
  1. Sophie Svoboda
  2. Haley Gullquist
  3. Julianna Jones
  4. Hailey Ladd
3:34.13
 
60 Chicago Wolfpack Aquatic Club (A) Chicago Wolfpack Aquatic Club
  1. Clare MacNamara
  2. Anna Peterson
  3. Marysol Arce
  4. Nina Mantich
3:34.18
 
61 Northwestern Uni (B) Northwestern Uni
  1. Olivia Kusio
  2. Jamie Kolar
  3. Cassidy Coughlin
  4. Julie Kolar
3:34.21
 
62 Dayton Raiders (A) Dayton Raiders
  1. Cassidy Fry
  2. Maddison Eckley
  3. Katherine Sickinger
  4. Sarah Sperber
3:34.26
 
63 Wichita Swim Club (A) Wichita Swim Club
  1. Maggie Hatfield
  2. Kendall Kilgore
  3. Astrid Dirkzwager
  4. Brooke Dreiling
3:34.47
 
64 North Bay Aquatics (B) North Bay Aquatics
  1. Lucy Daro
  2. Olivia Lewis
  3. Ava Salmi
  4. Elizabeth Duncan
3:34.96
 
65 Highlander Aquatic Club (B) Highlander Aquatic Club
  1. Spencer Lucas
  2. Blake Broullire
  3. Caroline Cooper
  4. Anderson Myers
3:35.15
 
66 Solon Stars Swim Club (A) Solon Stars Swim Club
  1. Kayla Korenowski
  2. Jessica Jin
  3. Maria Coy
  4. Anna Jones
3:35.29
 
67 Rockwood Swim Club (B) Rockwood Swim Club
  1. Anna Luckenbach
  2. LeiLani Mansy
  3. Lillian Vanbiljon
  4. Shannon Roberts
3:36.03
 
68 New Albany Aquatic Club (A) New Albany Aquatic Club
  1. Abby Stone
  2. Sarah Martin
  3. Annie Moosavian
  4. Taylor Berend
3:36.45
 
69 New Trier Swim Club (B) New Trier Swim Club
  1. Morgan Conley
  2. Nicole Retondo
  3. Kasey Venn
  4. Sara Nicholas
3:37.06
 
70 Hudson Explorer Aquatic (Ohio) (B) Hudson Explorer Aquatic (Ohio)
  1. Macy Trattner
  2. Sarah Wolanske
  3. Magdalena Haas
  4. Paige McCormick
3:37.66
 
71 Empire Swimming (B) Empire Swimming
  1. Nadia Riverso
  2. Kerry Kelly
  3. Kierstin Chu
  4. Alison McNamara
3:38.59
 
72 Chattahoochee Gold Swim Club (B) Chattahoochee Gold Swim Club
  1. Kristina Friedrichs
  2. Rachel Pelzek
  3. Caroline Aikins
  4. Jaclyn Hill
3:38.70
 
73 Motor City Aquatics (B) Motor City Aquatics
  1. Anuschka Sambel
  2. Gabby Granata
  3. Kailyn Swantek
  4. Celia Hoag
3:40.45
 
Rockwood Swim Club (A) Rockwood Swim Club
  1. Alyssa Lemon
  2. Tennyson Henry
  3. Anna Miller
  4. Jordan Stout
DQ
Northern KY Clip (A) Northern KY Clip
  1. Amanda Smith
  2. Mikayla Herich
  3. Lillian Morgan
  4. Sophie Skinner
DQ