Site logo

2014-15 Tennessee State Championships

  • Completed
  • Feb. 13–14, 2015
  • SCY
  • Knoxville, TN

200 Free Women

A Final SCY
Name Team Time Pts Imp
1 Tatum Wade Christ Presbyterian logoChrist Presbyterian 1:45.76
170 PB
2 Erica Laning Hardin Valley logoHardin Valley 1:49.23
153 +0.7% SB
3 Miriam Stinson Harpeth Hall logoHarpeth Hall 1:51.11
145
4 Emma Grace Pecha Saint Agnes logoSaint Agnes 1:52.54
139 PB
5 Ashley Darby Hardin Valley logoHardin Valley 1:52.62
138
6 Mary Banick West Knoxville logoWest Knoxville 1:53.03
136 PB
7 Kathryn Cole Saint Cecilia logoSaint Cecilia 1:53.70
134
8 Jessica Green Science Hill logoScience Hill 1:56.16
123
B Final SCY
Name Team Time Pts Imp
9 Hannah Gill Baylor logoBaylor 1:53.35
135
10 Meredith Geyer Germantown logoGermantown 1:54.64
130 -0.4%
11 Caroline Glafenhein Farragut logoFarragut 1:56.22
123
12 Madeline Griffin Germantown logoGermantown 1:57.24
119
13 Anna Ward Girls Prep logoGirls Prep 1:57.39
118
14 Lucy Castro Memphis HEA logoMemphis HEA 1:57.77
117
15 Chandler Horne Sevier County logoSevier County 1:58.27
115 PB
16 Wells Johnstone Madison Academic logoMadison Academic 1:59.51
110
Preliminaries SCY
Name Team Time Pts Imp
1 Tatum Wade Christ Presbyterian logoChrist Presbyterian 1:49.47
152
2 Erica Laning Hardin Valley logoHardin Valley 1:50.40
148 -0.4%
3 Miriam Stinson Harpeth Hall logoHarpeth Hall 1:51.31
144
4 Ashley Darby Hardin Valley logoHardin Valley 1:52.38
139
5 Kathryn Cole Saint Cecilia logoSaint Cecilia 1:53.26
135
6 Emma Grace Pecha Saint Agnes logoSaint Agnes 1:53.61
134
7 Mary Banick West Knoxville logoWest Knoxville 1:53.82
133 PB
8 Jessica Green Science Hill logoScience Hill 1:54.16
132 PB
9 Hannah Gill Baylor logoBaylor 1:54.45
130
10 Meredith Geyer Germantown logoGermantown 1:54.51
130 -0.2%
11 Caroline Glafenhein Farragut logoFarragut 1:56.91
120
12 Madeline Griffin Germantown logoGermantown 1:57.01
120
13 Chandler Horne Sevier County logoSevier County 1:57.21
119 PB
14 Anna Ward Girls Prep logoGirls Prep 1:57.44
118
15 Lucy Castro Memphis HEA logoMemphis HEA 1:57.57
118
16 Wells Johnstone Madison Academic logoMadison Academic 1:57.61
118
17 Regina Zipperer Saint Benedict (Auburndale) logoSaint Benedict (Auburndale) 1:57.84
117 PB
18 Elisabeth Gallmeier Oak Ridge logoOak Ridge 1:57.99
116
19 Abigail Tankersley Bearden logoBearden 1:59.43
110
20 Megan Todd Franklin logoFranklin 2:00.63
106
21 Danielle Kimmet Ravenwood logoRavenwood 2:01.08
104
22 Kathryn Capizzi Harpeth Hall logoHarpeth Hall 2:01.30
103 PB
23 Grace Hines Riverdale logoRiverdale 2:01.32
103
24 Caroline Wade Hutchison logoHutchison 2:01.75
102
25 Kaia Stevenson Memphis HEA logoMemphis HEA 2:02.02
101
26 Rita Johnson Ensworth logoEnsworth 2:02.62
98
27 Hana Collins Oakland logoOakland 2:03.29
96
28 Jodi Gillam Baylor logoBaylor 2:03.95
94
29 Mary Beth Ronne McMinn County logoMcMinn County 2:04.19
93
30 Morgan Tungate Lebanon logoLebanon 2:04.70
91
31 Stevie Logan Oak Ridge logoOak Ridge 2:05.31
89
32 Maria Malchow Ravenwood logoRavenwood 2:05.53
88 PB
33 Jacquelyn Stone Beech logoBeech 2:05.57
88
34 Lexie Marotta Saint Georges logoSaint Georges 2:06.14
86 PB
35 Heather Scott Hendersonville logoHendersonville 2:06.24
86 PB
35 Niamh Cahill Notre Dame (Chattanooga) logoNotre Dame (Chattanooga) 2:06.24
86
37 Elizabeth Massey Harpeth Hall logoHarpeth Hall 2:06.40
85
38 Katlyn Ayers Science Hill logoScience Hill 2:06.50
85
39 Hannah Anderson Merrol Hyde Magnet logoMerrol Hyde Magnet 2:06.54
85 PB
39 Emma O'Heron Centennial (Franklin) logoCentennial (Franklin) 2:06.54
85
41 Kelsi McKamey Elizabethton logoElizabethton 2:06.79
84
42 Caitlin Freeny Berean Christian (Knoxville) logoBerean Christian (Knoxville) 2:06.81
84
43 Jessica Foster L&N Stem logoL&N Stem 2:06.82
84
44 Isabel Tomita Science Hill logoScience Hill 2:07.25
82
45 Amanda Justice Page logoPage 2:07.41
82
46 Hannah Love Dobyns Bennett logoDobyns Bennett 2:07.45
81 PB
47 Kate Mabry Harpeth Hall logoHarpeth Hall 2:07.73
81
48 Ariel Pol Pope John Paul II (Hendersonville) logoPope John Paul II (Hendersonville) 2:07.88
80 PB
49 Elizabeth Zabielski Collierville logoCollierville 2:08.01
80
50 Rachel Banks Collierville logoCollierville 2:08.12
79 PB
51 Mary Pike Silverdale Baptist logoSilverdale Baptist 2:08.31
79 PB
52 Molly Stelling Memphis HEA logoMemphis HEA 2:08.35
78
53 Melinda Taylor Knoxville Catholic logoKnoxville Catholic 2:08.40
78
54 Grace Eatman Pope John Paul II (Hendersonville) logoPope John Paul II (Hendersonville) 2:08.95
76 PB
55 Brooke Foster L&N Stem logoL&N Stem 2:09.34
75
56 Emma Petersen Home School Franklin County logoHome School Franklin County 2:09.71
74
57 Caitlyn Belcher Science Hill logoScience Hill 2:09.85
74
58 Giovanna Scott-McCabe Collierville logoCollierville 2:09.87
73
59 Katie Kite Maryville logoMaryville 2:09.88
73
60 Susanna Hamsley Saint Georges logoSaint Georges 2:10.18
72
61 Charlsi Jayne Patterson Pope John Paul II (Hendersonville) logoPope John Paul II (Hendersonville) 2:10.50
71
62 Isabel Siegel Bearden logoBearden 2:10.55
71
63 Leslie Stark Harpeth Hall logoHarpeth Hall 2:11.05
70 PB
64 Katie DeSalvo Memphis HEA logoMemphis HEA 2:11.15
69
65 Danielle Myers Collierville logoCollierville 2:11.19
69
66 Mary Margaret Arrowsmith Girls Prep logoGirls Prep 2:11.61
68
67 Emma Kelley Bartlett logoBartlett 2:11.84
67
68 Chloe Ford Science Hill logoScience Hill 2:12.08
66
69 Caroline Allen Bearden logoBearden 2:12.34
66 PB
70 Hanna Cho Ravenwood logoRavenwood 2:12.38
65
71 Kelli Marcum Girls Prep logoGirls Prep 2:12.46
65
72 Helen Davis Memphis HEA logoMemphis HEA 2:12.60
65 PB
73 Susanna Diamond Berean Christian (Knoxville) logoBerean Christian (Knoxville) 2:13.12
63
74 Kate Schlegel Girls Prep logoGirls Prep 2:13.13
63
75 Kristen Cannon Halls logoHalls 2:13.18
63 PB
76 Aidan Haaser Tennessee (Bristol) logoTennessee (Bristol) 2:13.48
62 PB
77 Grace Felts Station Camp logoStation Camp 2:13.58
62
78 Alexa Fults Grundy County logoGrundy County 2:13.79
61
79 Hannah Anderson Arlington logoArlington 2:14.46
59
80 Marlee Bratsch Central Magnet logoCentral Magnet 2:14.69
58
81 Caroline Walker Mount Juliet logoMount Juliet 2:14.91
58 PB
82 Megan Tudor Rockvale Rapidz logoRockvale Rapidz 2:15.13
57
83 Payton Benko Bearden logoBearden 2:15.43
56
84 Madeline Purvis Germantown logoGermantown 2:15.65
55