Site logo

2013 Speedo Wnter Junior National Championships

  • Completed
  • Dec. 12–14, 2013
  • SCY
  • Greensboro, NC

200 Fly Men

A Final SCY
Rank Name Team Time Points
1 Sam McHugh Baylor Swim Club 1:43.64
 
973 PB
2 Mick Litherland Dynamo Swim Club 1:46.01
 
921 PB
3 Zachary Buerger Allegheny North 1:46.35
 
928 PB
4 Joseph Carbone Bolles School Sharks 1:46.97
 
914 PB
5 Matthew Grauslys Executive Swim C 1:47.09
 
912 PB
6 Andrew Liang Palo Alto Stanford Aquatics 1:47.60
 
901 PB
7 Derek Cox Dynamo Swim Club 1:47.61
 
927 PB
8 Austin Van Overdam Cypress Fairbanks Swim Club 1:48.94
 
857 PB
B Final SCY
Rank Name Team Time Points
9 Jake Markham Aces Swim Club 1:47.32
 
907 PB
10 Matthew Beach Excel Aquatics 1:47.87
 
921 PB
11 Matthew Spallas Arden Hills Swimming 1:47.88
 
895 PB
12 Jonathan Ratliff Panama City Swim Team 1:48.59
 
879 PB
13 Christopher Nolan Tule Nation Tritons 1:49.57
 
858 PB
14 Bryce Kananowicz Coeur D'alene Area Swim Team 1:50.72
 
834
15 Donaldson Hellams Nova of Virginia Aquatics, Inc 1:52.54
 
822
16 Nathan Mueller Denver Swim Academy 1:53.58
 
774
C Final SCY
Rank Name Team Time Points
17 Javier Barrena Bolles School Sharks 1:47.60
 
927
18 Michael Jensen Upper Dublin Aquatic Club 1:48.58
 
906 PB
19 Zach Harting Huntsville Swim Association 1:48.90
 
899 PB
20 Riley Springman Highlander Aquatic Club 1:49.47
 
860 PB
21 Edward Sanchez Covina Aquatics Association 1:49.66
 
842
22 Jason Rodriguez Irvine Novaquatics 1:50.03
 
849 PB
23 Tristan Versteeg McMinnville Swim Club 1:51.03
 
828
24 Luis Martinez Azura Florida Aquatics 1:51.44
 
804
Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Sam McHugh Baylor Swim Club 1:45.62
 
929
2 Joseph Carbone Bolles School Sharks 1:46.95
 
915 PB
3 Mick Litherland Dynamo Swim Club 1:48.04
 
877 PB
4 Zachary Buerger Allegheny North 1:48.27
 
886 PB
5 Matthew Grauslys Executive Swim C 1:48.55
 
880 PB
6 Andrew Liang Palo Alto Stanford Aquatics 1:48.56
 
880 PB
7 Austin Van Overdam Cypress Fairbanks Swim Club 1:48.58
 
865 PB
8 Derek Cox Dynamo Swim Club 1:48.78
 
902 PB
9 Matthew Spallas Arden Hills Swimming 1:48.91
 
872 PB
10 Jonathan Ratliff Panama City Swim Team 1:48.95
 
872 PB
11 Matthew Beach Excel Aquatics 1:49.14
 
894 PB
12 Christopher Nolan Tule Nation Tritons 1:49.24
 
865 PB
13 Donaldson Hellams Nova of Virginia Aquatics, Inc 1:49.47
 
887 PB
14 Bryce Kananowicz Coeur D'alene Area Swim Team 1:49.56
 
859 PB
15 Nathan Mueller Denver Swim Academy 1:49.80
 
853 PB
16 Jake Markham Aces Swim Club 1:49.89
 
852
17 Javier Barrena Bolles School Sharks 1:49.97
 
876
18 Riley Springman Highlander Aquatic Club 1:50.01
 
849 PB
19 Michael Jensen Upper Dublin Aquatic Club 1:50.12
 
873 PB
20 Jason Rodriguez Irvine Novaquatics 1:50.29
 
843 PB
21 Edward Sanchez Covina Aquatics Association 1:50.37
 
827
22 Tristan Versteeg McMinnville Swim Club 1:50.51
 
838
23 Zach Harting Huntsville Swim Association 1:50.55
 
864 PB
24 Luis Martinez Azura Florida Aquatics 1:50.62
 
822
25 Mason Tenney Nitro Swimming 1:50.75
 
860 PB
26 Walter Jones Aggie Swim Club 1:50.80
 
832
27 Carlos Hunnicutt Willamalane Swim Club 1:50.97
 
814
28 Carter Kale Williamsburg Aqu 1:51.02
 
854 PB
29 Christopher Viera Golden West Swim Club 1:51.05
 
827 PB
30 Grant Lewis Avon Community Swim Team 1:51.06
 
827
31 Eric Vanbrocklin Walnut Creek Aquabears 1:51.07
 
853
32 Aaron Moran Alamo Area Aquatic Associati 1:51.08
 
812 PB
33 Ryan Kao La Mirada Armada 1:51.11
 
826
34 Henrik Pohlmann Dayton Raiders 1:51.16
 
825
35 Hunter Brakovec New South Swimming 1:51.17
 
825 PB
36 Kyle Hendricks Premier Aquatics Club of Klein 1:51.19
 
824 PB
37 Edward Yi Class Aquatics 1:51.30
 
848 PB
37 Townley Haas Nova of Virginia Aquatics, Inc 1:51.30
 
822 PB
39 Mitchell Bruckman Denver Swim Academy 1:51.37
 
806 +2.8% PB
40 Daichi Matsuda Palo Alto Stanford Aquatics 1:51.49
 
875
40 Thomas Bilden Duke Aquatics 1:51.49
 
844
42 Gabe Swardson Fort Wayne Aquatics 1:51.51
 
844
42 Jacob Porter McMinnville Swim Club 1:51.51
 
803
44 Manuel Barragan Palm Harbor YMCA Piranhas 1:51.58
 
816 PB
45 Javier Lopez Rose Bowl Aquatics 1:51.59
 
816 PB
46 Garrett Chin Swim Pasadena 1:51.62
 
801 PB
47 Brian Poon Phoenix Swimming 1:51.83
 
837 -0.6%
48 William Close Marlins of Raleigh 1:52.01
 
807
49 Wade Nelson Golden West Swim Club 1:52.07
 
806 PB
50 David Perez Highlander Aquatic Club 1:52.08
 
806 PB
51 Cooper Hodge Cincinnati Aquatic Club 1:52.14
 
831
52 Foster Ballard Auburn Aquatics 1:52.20
 
829 PB
53 Brennan Balogh Lincoln Select Swimming 1:52.23
 
829 -1.1%
54 Ian Finnerty Counsilman Center Indiana Swim Team 1:52.36
 
800
55 William Drexler Hershey Aquatic Club 1:52.37
 
826 PB
56 Nick Wonder Counsilman Center Indiana Swim Team 1:52.39
 
784
57 Brett Barden Nova of Virginia Aquatics, Inc 1:52.59
 
780 PB
57 David Stewart Badger Swim Club (NY) 1:52.59
 
821 +0.8% PB
59 Matt Abernathy DART Swimming 1:52.71
 
792
60 Brendan Meyer Northern KY Clip 1:52.75
 
818
61 Brad Oberg Y-Spartaquatics Swim Club 1:52.80
 
791
62 Duncan Lee Dallas Mustangs 1:52.82
 
847 PB
62 Steffen Erickson Nova of Virginia Aquatics, Inc 1:52.82
 
790
62 Zachary Cootes Longhorn Aquatics 1:52.82
 
776 PB
65 Max Holter Fort Collins Area Swim team 1:52.85
 
790 PB
66 Neil Franka North Coast Aquatics 1:52.89
 
774 PB
66 Kevin Doo Scarlet Aquatic Club 1:52.89
 
846
68 Matthew Johnson Canyons Aquatic Club 1:52.94
 
788 PB
69 Matt McPheters Bolles School Sharks 1:52.95
 
773
70 Jac Cortright Nova of Virginia Aquatics, Inc 1:53.08
 
811
70 Michael Thomas Upper Dublin Aquatic Club 1:53.08
 
811 PB
72 Connor Johnson New Wave Swim Team (NC) 1:53.10
 
784 PB
73 Justin Wu Sooner Swim Club 1:53.19
 
783
74 Seabass Sebastian Scarlet Aquatic Club 1:53.31
 
780 PB
75 Grant Watson Walnut Creek Aquabears 1:53.37
 
836
76 Carter Wallace Houston Cougar 1:53.47
 
777 PB
77 Mathias Oh King Aquatic Club 1:53.49
 
776
77 Rhett Karopoulos Parkland Aquatic Club 1:53.49
 
776
79 Jack Smith SwimMAC Carolina 1:53.53
 
802
80 Taylor Abbott Nitro Swimming 1:53.54
 
832
81 Eric Ng Scarlet Aquatic Club 1:53.63
 
800
82 Jackson Eudy SwimMAC Carolina 1:53.70
 
798 PB
83 Christopher Wang Scarlet Aquatic Club 1:53.73
 
757
84 Caleb Tosh Southside Athletic Club 1:53.85
 
769 PB
85 Fernando Duenas Redlands Swim Team 1:53.87
 
795
86 Minki Kang Arkansas Dolphins - Lasers Swi 1:53.91
 
753
87 Sam Stewart YMCA Hub Fins 1:54.02
 
792
88 Tyler Gomez SwimMAC Carolina 1:54.08
 
764
89 Mitchell Strahlman Hickory Willow Swim Association 1:54.09
 
764
90 Ted Schubert Nova of Virginia Aquatics, Inc 1:54.11
 
790
91 Ben Ussery Lost Creek Aquatics 1:54.28
 
745 PB
92 Brad Zdroik Somerset Valley YMCA 1:54.33
 
786 PB
93 Jason O'Brien North Coast Aquatics 1:54.37
 
758
94 Kian Quigley Parkway Swim Club 1:54.56
 
754 PB
95 Sean Grieshop Nitro Swimming 1:54.81
 
806
96 Grant Schenk Pacific Swim 1:55.14
 
743 PB
97 Joseph Starkweather Scottsdale Aquatic Club 1:55.36
 
738
98 Dalton Shaw East Carolina Aquatics 1:55.54
 
720
99 Cash DeLoach Dynamo Swim Club 1:55.64
 
732
100 Rhory Legendre The Woodlands Swim Team 1:55.68
 
732 PB
101 Nathaniel Bledsoe Viper Aquatic Swim Team 1:55.71
 
758
102 Ben Scott Tacoma Swim Club 1:56.31
 
719
103 Trey Shackleton Parkland Aquatic Club 1:58.88
 
694 PB
104 Matthew Lause The Woodlands Swim Team 1:59.11
 
663
William Mckinney Bolles School Sharks NS
Nathaniel Dacruz Tide Swim Team NS
Michael Taylor Dynamo Swim Club NS
Yu-bin Kim Class Aquatics NS
Gunnar Bentz Dynamo Swim Club NS