Site logo

2013 Speedo Wnter Junior National Championships

  • Completed
  • Dec. 12–14, 2013
  • SCY
  • Greensboro, NC

200 Back Men

A Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Tristan Sanders Palm Harbor YMCA Piranhas 1:42.50
 
1007 PB
2 Hennessey Stuart Denver Swim Academy 1:42.75
 
994 +3.6% PB
3 Ethan Young Carpet Capital A 1:43.06
 
1067 PB
4 Aidan Burns Santa Clara Swim Club 1:44.37
 
982 +5.2% PB
5 Justin McArthur Lakewood Aquatics 1:44.39
 
981 PB
6 Brock Turner Dayton Raiders 1:45.28
 
935 PB
7 Curtis Ogren Palo Alto Stanford Aquatics 1:46.09
 
923 PB
8 Ryan Dudzinski Upper St Clair S 1:46.30
 
918 PB
B Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Jay Litherland Dynamo Swim Club 1:44.70
 
948
10 Brock Bonetti Roadrunner Aquatics 1:45.14
 
938 PB
11 Jessie Kim Canyons Aquatic Club 1:45.70
 
932 +2.3% PB
12 Nathaniel Murray SwimMAC Carolina 1:46.16
 
940 PB
13 Bryce Kananowicz Coeur D'alene Area Swim Team 1:46.27
 
919 PB
14 Edward Kim Bellevue Club Swim Team 1:46.44
 
915
15 John Thorne Loveland Swim Club 1:47.64
 
888
16 Peter Conzola Parkland Aquatic Club 1:52.26
 
778
C Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
17 Henrik Pohlmann Dayton Raiders 1:46.45
 
915 PB
17 Michael Thomas Upper Dublin Aquatic Club 1:46.45
 
933 PB
19 Anton Loncar Hillsboro HEAT Swim Team 1:46.96
 
903 PB
20 Jonathan Knox Neptune Swimming 1:47.14
 
892 PB
21 Brennan Balogh Lincoln Select Swimming 1:47.26
 
915 +1.9% PB
22 Jordan Ross Swim Atlanta 1:47.30
 
914
23 Taylor Delk Swim Atlanta 1:47.48
 
910 PB
24 Zachary Buerger Allegheny North 1:49.06
 
855 PB
Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Hennessey Stuart Denver Swim Academy 1:43.94
 
966 +2.5% SB
2 Tristan Sanders Palm Harbor YMCA Piranhas 1:45.41
 
939
3 Justin McArthur Lakewood Aquatics 1:45.43
 
957 PB
4 Brock Turner Dayton Raiders 1:45.54
 
929 PB
5 Aidan Burns Santa Clara Swim Club 1:45.66
 
952 +4.0% PB
6 Ryan Dudzinski Upper St Clair S 1:45.94
 
927 PB
7 Ethan Young Carpet Capital A 1:45.96
 
1000 PB
8 Curtis Ogren Palo Alto Stanford Aquatics 1:45.98
 
926 PB
9 Jay Litherland Dynamo Swim Club 1:46.26
 
912
10 Bryce Kananowicz Coeur D'alene Area Swim Team 1:46.32
 
918 PB
11 Brock Bonetti Roadrunner Aquatics 1:46.33
 
911 PB
12 Edward Kim Bellevue Club Swim Team 1:46.59
 
912
13 John Thorne Loveland Swim Club 1:46.68
 
909
14 Nathaniel Murray SwimMAC Carolina 1:46.78
 
926 PB
15 Jessie Kim Canyons Aquatic Club 1:46.99
 
902 +1.1% PB
16 Peter Conzola Parkland Aquatic Club 1:47.45
 
885 PB
17 Henrik Pohlmann Dayton Raiders 1:47.51
 
891 PB
18 Jordan Ross Swim Atlanta 1:47.64
 
906
19 Jonathan Knox Neptune Swimming 1:47.70
 
879 PB
20 Taylor Delk Swim Atlanta 1:47.75
 
904 PB
21 Brennan Balogh Lincoln Select Swimming 1:47.76
 
903 +1.5% PB
22 Anton Loncar Hillsboro HEAT Swim Team 1:47.78
 
884 PB
23 Zachary Buerger Allegheny North 1:47.92
 
881 PB
24 Michael Thomas Upper Dublin Aquatic Club 1:48.02
 
897 PB
25 Michael Reilman Firestone Akron 1:48.12
 
895
26 Harrison Haines Gators Swim Club 1:48.22
 
868 PB
27 Seroja Pereverzin Mt. Hood Aquatics 1:48.40
 
944 PB
28 Aaron Moran Alamo Area Aquatic Associati 1:48.41
 
863 PB
29 GRIFFIN SCHAETZLE Erie Aquatics Club 1:48.57
 
885
30 Cody Bekemeyer Swim Atlanta 1:48.65
 
865 PB
31 Alex Lebed Unattached-Middle Atlantic (LSC) 1:48.67
 
864 PB
32 Sean Grieshop Nitro Swimming 1:48.73
 
937
33 Kevin Litherland Dynamo Swim Club 1:48.89
 
852
34 Mark Keaveney Stingrays 1:48.92
 
852
35 Thomas Rathbun Byron Center 1:48.95
 
851 PB
36 Matt Lujan Tucson Ford Dealers Aquatic 1:48.97
 
876 PB
37 Alex Walton Iowa City Eels Swim Club 1:49.03
 
856 +1.3% SB
38 Patrick Cusick Dynamo Swim Club 1:49.05
 
856 +1.8% PB
39 Walker Thaning Brentwood SeaWolves 1:49.12
 
847 PB
40 Tyler Silver Marlins of Raleigh 1:49.20
 
871 PB
41 Sean Workman Edwardsville YMCA 1:49.24
 
851 PB
42 Jared Butler Rockwall Aquatic 1:49.32
 
843 PB
43 Slater Whiston City of Mobile Swim Association 1:49.33
 
868 -0.4%
44 Max Holter Fort Collins Area Swim team 1:49.39
 
848 PB
45 Cameron Craig Southern Michigan Aquatic Club 1:49.47
 
920
46 Jake Gibbons Bolles School Sharks 1:49.52
 
864 PB
47 Cameron Kerr Houston Cougar 1:49.53
 
838 PB
48 Brad Oberg Y-Spartaquatics Swim Club 1:49.54
 
845
49 Chris Devlin Upper Dublin Aquatic Club 1:49.55
 
844 PB
50 Jason O'Brien North Coast Aquatics 1:49.56
 
844 PB
51 Erik Juliusson Irvine Novaquatics 1:49.60
 
862 PB
52 Tyler Lis RallySport Aquatic Club 1:49.66
 
861
53 Andy Song Bolles School Sharks 1:49.69
 
915
54 Brian Poon Phoenix Swimming 1:49.78
 
858 +0.4% PB
55 Ryan Peters Tampa Bay Aquatics 1:49.85
 
831 PB
55 Jackson Gunning Stingrays 1:49.85
 
838 PB
57 Tyler Sullivan Lakeside Swim Team (KY) 1:49.86
 
838 PB
58 William Drexler Hershey Aquatic Club 1:49.91
 
855 PB
59 Wyatt Grubb Burkwood Aquatic 1:50.00
 
828 PB
60 Ted Schubert Nova of Virginia Aquatics, Inc 1:50.02
 
853 PB
61 Brian Woodbury Tacoma Swim Club 1:50.03
 
834 PB
62 Talbot Jacobs Orinda Aquatics 1:50.05
 
833 PB
63 Seabass Sebastian Scarlet Aquatic Club 1:50.09
 
832 PB
64 Christopher Szymczak Farmington Family YMCA 1:50.13
 
832
65 Matt McPheters Bolles School Sharks 1:50.20
 
823
66 Alexander Pena Highlander Aquatic Club 1:50.24
 
829
67 Brendan Barry North Coast Aquatics 1:50.25
 
847 PB
68 Tomas Peribonio Swim Atlanta 1:50.26
 
829 PB
69 Harrison Pierce Tide Swim Team 1:50.27
 
828 PB
70 Christopher Murphy The Fish 1:50.33
 
846
71 Roger Kriegl Conejo Simi Swim Club 1:50.36
 
900
72 Garrett Chin Swim Pasadena 1:50.46
 
817 PB
72 Josh Artmann Nitro Swimming 1:50.46
 
898 PB
72 Grant Kelton Memphis Thunder 1:50.46
 
817
75 Brandon Shreeve Corvallis Aquatic Team 1:50.48
 
824 PB
76 Joe Molinari Palo Alto Stanford Aquatics 1:50.51
 
842
76 Augustus Whiteman Nitro Swimming 1:50.51
 
842
78 Brendan Feehery Lakeside Aquatic Club (TX) 1:50.56
 
896
79 Nick Alexander Flyers Aquatic Swim Team 1:50.58
 
895
80 Zachary Cootes Longhorn Aquatics 1:50.65
 
813
81 Sam Stewart YMCA Hub Fins 1:50.67
 
838 PB
82 Collin Craig California Capital Aquatics 1:50.78
 
817 PB
83 Austin Van Overdam Cypress Fairbanks Swim Club 1:50.80
 
810
84 Wade O'brien Nova of Virginia Aquatics, Inc 1:50.83
 
835 PB
85 Steven Richardson Eagle Swimming Association 1:50.89
 
808 PB
86 Javier Barrena Bolles School Sharks 1:50.93
 
832 PB
87 Austin Doss Hershey Aquatic Club 1:50.99
 
806
88 Connar Patterson Exeter Swim Team 1:51.02
 
830
88 Gavin Brown Nova of Virginia Aquatics, Inc 1:51.02
 
830 PB
90 Austin Phillips Colorado Stars / Denver Swim Academy 1:51.03
 
812 +0.6% SB
91 John Myhre Tennessee Aquatics 1:51.05
 
804 +0.5% SB
92 William Countie Marlins of Raleigh 1:51.28
 
880 PB
93 Neil Franka North Coast Aquatics 1:51.30
 
799 PB
94 Kyle Hendricks Premier Aquatics Club of Klein 1:51.31
 
805
95 Henry Hollinshead YMCA of the Triangle Area Swim Team 1:51.33
 
879
96 Duncan Mulleady Dallas Mustangs 1:51.34
 
805 PB
97 John Kilduff Omaha Swimming Federation 1:51.36
 
823
98 Jaron Hamlik Northwest Blue Crush Aquatic Club 1:51.37
 
797
99 Nathon Burwick Stingrays 1:51.55
 
793 PB
99 Matthew Adams Live to Play Racing Club 1:51.55
 
793
101 Garrett Glaudini Heartland Swim Association 1:51.64
 
791
102 Alex Robinson Nashville Aquatic Club 1:51.73
 
870 PB
103 Todd McCarthy Bellevue Club Swim Team 1:51.74
 
796
104 Christopher Wieser DART Swimming 1:51.89
 
793
105 Christopher Wang Scarlet Aquatic Club 1:52.02
 
783
106 Jake Precious Lakeside Swim Team (KY) 1:52.07
 
789 PB
107 Levente Bathory Enfinity Aquatic Club 1:52.09
 
903
108 Caleb Crowe Dallas Mustangs 1:52.14
 
806
109 Justin Ress Marlins of Raleigh 1:52.21
 
804 PB
110 William Pisani Lake Lytal Lightning 1:52.23
 
804
111 Tyler Prescott Meriden Silver Fins 1:52.26
 
785
112 Joseph Poynter Bolles School Sharks 1:52.29
 
777
113 Matthew Cooper SwimMAC Carolina 1:52.31
 
784
114 Dakota Mahaffey Bolles School Sharks 1:52.32
 
857 PB
115 Matthew McDonald Cincinnati Marlins 1:52.33
 
802
116 Blake Atmore Swim Atlanta 1:52.45
 
780 PB
117 Zachary Thomas Nitro Swimming 1:52.54
 
779
118 Tosh Kawaguchi Marlins of Raleigh 1:52.56
 
797 PB
119 Garrett Simpson SwimMAC Carolina 1:52.60
 
777 PB
120 Jakob Struckmeyer Arden Hills Swimming 1:52.67
 
776 PB
121 George McGovern Tampa Bay Aquatics 1:52.68
 
794
122 Corey Gutierrez Quicksilver Swimming 1:52.69
 
794 PB
123 Henry Senkfor Lake Erie Silver Dolphins 1:52.70
 
775
124 Dane Bell Swim Pasadena 1:52.83
 
772 PB
125 Jake Minasi Fins Swim Team 1:52.84
 
772
126 Kevin Douglas Flyers Aquatic Swim Team 1:52.85
 
790 PB
127 John Hartmeier Bend Swim Club 1:53.08
 
785
128 Kevin Dai Canyons Aquatic Club 1:53.30
 
836 PB
129 Sean Gartland North Coast Aquatics 1:53.40
 
760
130 Caio Batista Bolles School Sharks 1:53.48
 
777
131 Clay McAnany Alamo Area Aquatic Associati 1:54.02
 
740 PB
132 Parker Campbell Sharks Aquatic Club 1:54.03
 
765
133 David Puczkowski Class Aquatics 1:54.24
 
760
134 Justin Bertelsman Pearland Aquatics 1:54.25
 
742
135 Alex Boratto Upper Dublin Aquatic Club 1:54.79
 
844
136 Benjamin Barden Star Aquatics 1:54.80
 
804
137 Brendan Casey Team Santa Monica 1:54.93
 
727
138 Zach Rogers Parkway Swim Club 1:54.94
 
720
139 Ben Scott Tacoma Swim Club 1:55.19
 
722
140 Donaldson Hellams Nova of Virginia Aquatics, Inc 1:55.45
 
735
141 Connor Long SwimMAC Carolina 1:55.47
 
716
142 Carlos Montemayor King Aquatic Club 1:56.46
 
695
143 Ezekiel Straw Truckee Tahoe Swim Team 2:02.58
 
565
Lucas Kaliszak Baylor Swim Club NS
Sam McHugh Baylor Swim Club NS
Benjamin Ho Peak Swimming NS
Alexander Lewis Greenwich YWCA Dolphins NS
Kyle Coan Redlands Swim Team NS
Blair Bish Arkansas Dolphins - Lasers Swi NS
Brendan Meyer Northern KY Clip NS
Riley Springman Highlander Aquatic Club NS
Zach Hoelting LOYOLA BLAKEFIELD AQUATIC NS
Michael Taylor Dynamo Swim Club NS