Site logo

2014 Speedo Champions Series LCM - Buffalo, NY

  • Completed
  • Jul. 24–27, 2014
  • LCM
  • Buffalo, NY

200 Back Men

A Final LCM
Name Team Time FINA Imp
1 Ryan Gordon Albany Starfish logoAlbany Starfish 2:04.93
719
2 Zach Hoelting LOYOLA BLAKEFIELD AQUATIC logoLOYOLA BLAKEFIELD AQUATIC 2:05.52
709 +1.5% PB
3 Kyle Higgins M.L.A.C., Inc. logoM.L.A.C., Inc. 2:07.45
677 PB
4 John Montesi Chelsea Piers logoChelsea Piers 2:07.52
676 PB
5 Lucas Reisch Fairport Area Swim Team logoFairport Area Swim Team 2:08.36
663 -0.6%
6 Kellen Gray Exeter Swim Team logoExeter Swim Team 2:08.42
662 +2.8% PB
7 Christian Ginieczki Machine Aquatics logoMachine Aquatics 2:10.27
634
8 Connar Patterson Exeter Swim Team logoExeter Swim Team 2:11.98
610 -1.5%
B Final LCM
Name Team Time FINA Imp
9 Matthew Tankle Team Pittsburgh Aquatics logoTeam Pittsburgh Aquatics 2:08.74
657
10 Tyler Prescott Meriden Silver Fins logoMeriden Silver Fins 2:08.80
656 +0.7% PB
11 Kyle Marshall Potomac Marlins logoPotomac Marlins 2:11.31
619 PB
12 Grayson Smith Machine Aquatics logoMachine Aquatics 2:11.71
614 PB
13 Joseph Ahlberg SoNoCo Swim Club logoSoNoCo Swim Club 2:11.88
611 PB
14 Alex Taber Delmar Dolfins logoDelmar Dolfins 2:12.98
596 -0.1%
15 Matt Traub Mandell Jewish Community Center logoMandell Jewish Community Center 2:17.10
544
16 Duncan Johnson Machine Aquatics logoMachine Aquatics 2:18.16
532
C Final LCM
Name Team Time FINA Imp
17 Gregory Arnold Allegheny North logoAllegheny North 2:10.31
634
18 Bradley Gibble Nittany Lion Aquatic Club logoNittany Lion Aquatic Club 2:10.88
625
19 Seamus Trzewik-Quinn Hawks Swimming Association logoHawks Swimming Association 2:11.84
612 +0.8% PB
20 Spencer Bray Star Swimming logoStar Swimming 2:11.93
611
21 Leo Rivoal Asphalt Green logoAsphalt Green 2:12.68
600 +1.2% PB
22 Tyler Meyers Long Island Express logoLong Island Express 2:12.72
600 PB
23 Thomas Durocher Regency Park Swi logoRegency Park Swi 2:13.18
593 PB
24 Alex Park Team Suffolk logoTeam Suffolk 2:14.90
571 PB
Preliminaries LCM
Name Team Time FINA Imp
1 Ryan Gordon Albany Starfish logoAlbany Starfish 2:06.15
698
2 Lucas Reisch Fairport Area Swim Team logoFairport Area Swim Team 2:08.53
660 -0.8%
3 Zach Hoelting LOYOLA BLAKEFIELD AQUATIC logoLOYOLA BLAKEFIELD AQUATIC 2:09.37
647 -1.5%
4 Kyle Higgins M.L.A.C., Inc. logoM.L.A.C., Inc. 2:09.91
639
5 Kellen Gray Exeter Swim Team logoExeter Swim Team 2:09.94
639 +1.7% PB
6 John Montesi Chelsea Piers logoChelsea Piers 2:10.74
627
7 Connar Patterson Exeter Swim Team logoExeter Swim Team 2:10.93
625 -0.7%
8 Christian Ginieczki Machine Aquatics logoMachine Aquatics 2:11.10
622
9 Matthew Tankle Team Pittsburgh Aquatics logoTeam Pittsburgh Aquatics 2:11.67
614
10 Kyle Marshall Potomac Marlins logoPotomac Marlins 2:11.74
613
11 Tyler Prescott Meriden Silver Fins logoMeriden Silver Fins 2:11.99
610 -1.8%
12 Matt Traub Mandell Jewish Community Center logoMandell Jewish Community Center 2:12.20
607
13 Joseph Ahlberg SoNoCo Swim Club logoSoNoCo Swim Club 2:12.42
604 PB
14 Duncan Johnson Machine Aquatics logoMachine Aquatics 2:12.57
602 PB
15 Alex Taber Delmar Dolfins logoDelmar Dolfins 2:12.92
597 -0.0%
16 Grayson Smith Machine Aquatics logoMachine Aquatics 2:13.08
595 PB
17 Tyler Meyers Long Island Express logoLong Island Express 2:13.09
595 PB
18 Leo Rivoal Asphalt Green logoAsphalt Green 2:13.15
594 +0.8% PB
19 Thomas Durocher Regency Park Swi logoRegency Park Swi 2:13.32
592 PB
20 Gregory Arnold Allegheny North logoAllegheny North 2:13.49
589
21 Seamus Trzewik-Quinn Hawks Swimming Association logoHawks Swimming Association 2:13.58
588 -0.5%
22 Bradley Gibble Nittany Lion Aquatic Club logoNittany Lion Aquatic Club 2:13.75
586
23 Alex Park Team Suffolk logoTeam Suffolk 2:13.91
584 PB
24 Spencer Bray Star Swimming logoStar Swimming 2:14.35
578
25 Alec Pokornowski Town of Tonawanda Titans Swim Club logoTown of Tonawanda Titans Swim Club 2:14.47
577
26 Brian Ross North Penn Aquatic Club logoNorth Penn Aquatic Club 2:14.53
576
27 Daniel Williams Westport/Weston Family Y Swim logoWestport/Weston Family Y Swim 2:15.04
569
28 Zachary Bishop Exeter Swim Team logoExeter Swim Team 2:15.06
569 +0.6% PB
29 Ronan Corgel Ithaca Aquatics Club logoIthaca Aquatics Club 2:15.30
566
30 Gabriel Juranovic Asphalt Green logoAsphalt Green 2:15.33
566 PB
31 Sam Sawyer Town of Tonawanda Titans Swim Club logoTown of Tonawanda Titans Swim Club 2:15.50
564 PB
32 Zachary Kaplan Three Village Swim Club logoThree Village Swim Club 2:15.56
563 PB
33 Jon EKAS Millcreek Swim Team logoMillcreek Swim Team 2:15.87
559 -0.6%
33 Christopher O'Shea Three Village Swim Club logoThree Village Swim Club 2:15.87
559
35 Casey Storch Machine Aquatics logoMachine Aquatics 2:15.97
558
36 Seth Erdley Nittany Lion Aquatic Club logoNittany Lion Aquatic Club 2:16.08
556
37 Jerome Daigler Town of Tonawanda Titans Swim Club logoTown of Tonawanda Titans Swim Club 2:16.43
552 PB
38 Taylor Whitesel Mason Makos Swim Team logoMason Makos Swim Team 2:16.71
549
39 Jaya Kambhampaty Machine Aquatics logoMachine Aquatics 2:17.48
540
40 CHRISTOPHER SCHROCK Nittany Lion Aquatic Club logoNittany Lion Aquatic Club 2:18.15
532
41 Jacob Cole Fairport Area Swim Team logoFairport Area Swim Team 2:18.23
531
42 Michael Mattera Team Suffolk logoTeam Suffolk 2:18.29
530
43 Andrei Mihailescu M.L.A.C., Inc. logoM.L.A.C., Inc. 2:18.33
530
44 Richard Huffman Western Connecticut YMCA logoWestern Connecticut YMCA 2:18.39
529 PB
45 Ben Chappell Victor Swim Club logoVictor Swim Club 2:19.00
522
46 Vincent Tavoletti Bethel Park Recreation Swm logoBethel Park Recreation Swm 2:19.41
517
47 BEN HSIUNG JCC Sailfish (Jewish Community Ctr) logoJCC Sailfish (Jewish Community Ctr) 2:19.79
513
48 Kyle Barry Team Suffolk logoTeam Suffolk 2:20.16
509
49 Andrew Marilley Camillus Swim Club logoCamillus Swim Club 2:21.01
500
Devon D'Agosta Western Connecticut YMCA logoWestern Connecticut YMCA NS
Robert Linden Western Connecticut YMCA logoWestern Connecticut YMCA NS
Charles Barry Badger Swim Club (NY) logoBadger Swim Club (NY) NS