CollegeSwimming.com

2014 Speedo Champions Series LCM - Iowa City, IA

  • Completed
  • Jul. 17–20, 2014
  • LCM
  • Iowa City, IA

200 Back Women

A Final LCM
Rank Name Team Time Points
1 Ashlyn Schoof Schroeder YMCA Swim Team 2:15.46
 
918 PB
2 Lacey Locke Northwestern Uni 2:17.21
 
870
3 Marissa Engel Cyclone Swim Club 2:18.33
 
851 PB
4 Aja Van Hout Wisconsin Aquatics 2:18.57
 
847 PB
5 Jordan Morling St Charles Swim Team 2:19.37
 
853 PB
6 Rachael Kelch Peoria Area Water Wizards 2:19.63
 
829 PB
6 Jamie Kolar Northwestern Uni 2:19.63
 
849 PB
8 Erin Falconer Patriot Aquatic Club (IL) 2:19.83
 
826
B Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Gabrielle Stecker Piranhas Swim Club (IA) 2:20.09
 
822
10 Veronika Jedryka Patriot Aquatic Club (IL) 2:20.15
 
821 PB
11 Madison Blaydes Wisconsin Aquatics 2:20.95
 
808
12 Erica King Patriot Aquatic Club (IL) 2:21.35
 
801 PB
13 Kelly Leonard Riptide 2:22.04
 
809 PB
14 Natalie McGovern Academy Bullets Swim Club 2:22.39
 
784 +1.7% SB
15 Katie Taylor Schroeder YMCA Swim Team 2:23.07
 
773 PB
16 Madeline Hazle Wisconsin Aquatics 2:23.53
 
766 PB
C Final LCM
Rank Name Team Time Points
17 Katelyn Holmquist of Minnesota Twin Cities 2:20.95
 
808 PB
18 Hayley Griesser Academy Bullets Swim Club 2:22.33
 
805
19 Emily Chuang Academy Bullets Swim Club 2:22.74
 
798
20 Margaret Guanci Coho Swim Club 2:23.06
 
825
21 Holly Stoll Schroeder YMCA Swim Team 2:24.60
 
800 PB
21 Erin Buck Minnetonka Swim Club 2:24.60
 
749 PB
23 Alexandra DuChene Pleasant Prairie Patriots 2:25.56
 
753 PB
24 Emma Barnett Patriot Aquatic Club (IL) 2:26.32
 
722
D Final LCM
Rank Name Team Time Points
25 Haley Nelson Patriot Aquatic Club (IL) 2:20.08
 
822 PB
26 Regan Smith South Metro Storm 2:21.60
 
957
27 Brittany Horn Fox Valley Wave Swim Team 2:22.41
 
803 PB
28 Autumn Haebig Ozaukee Aquatics 2:24.30
 
773 PB
29 Danielle Wood Academy Bullets Swim Club 2:25.96
 
727
30 Shayna Salzman Patriot Aquatic Club (IL) 2:26.36
 
721 PB
31 Alina Michaels Academy Bullets Swim Club 2:26.76
 
734 PB
32 Katherine Garrity Riptide 2:27.36
 
724 PB
Preliminaries LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Ashlyn Schoof Schroeder YMCA Swim Team 2:16.85
 
895
2 Jordan Morling St Charles Swim Team 2:19.05
 
858 PB
3 Lacey Locke Northwestern Uni 2:19.37
 
834
4 Aja Van Hout Wisconsin Aquatics 2:19.61
 
830 PB
5 Erin Falconer Patriot Aquatic Club (IL) 2:19.76
 
827
6 Rachael Kelch Peoria Area Water Wizards 2:20.44
 
816 PB
7 Marissa Engel Cyclone Swim Club 2:20.64
 
813 PB
8 Jamie Kolar Northwestern Uni 2:20.72
 
831 PB
9 Veronika Jedryka Patriot Aquatic Club (IL) 2:20.87
 
809 PB
10 Kelly Leonard Riptide 2:20.94
 
827 PB
11 Erica King Patriot Aquatic Club (IL) 2:21.45
 
800 PB
12 Madison Blaydes Wisconsin Aquatics 2:21.70
 
796
13 Gabrielle Stecker Piranhas Swim Club (IA) 2:21.87
 
793
14 Madeline Hazle Wisconsin Aquatics 2:22.58
 
781 PB
15 Natalie McGovern Academy Bullets Swim Club 2:23.03
 
774 +1.2% SB
16 Katie Taylor Schroeder YMCA Swim Team 2:23.09
 
773 PB
17 Holly Stoll Schroeder YMCA Swim Team 2:23.86
 
812 PB
18 Katelyn Holmquist of Minnesota Twin Cities 2:24.06
 
758
18 ellen anderson Northwestern Uni 2:24.06
 
758
20 Emma Barnett Patriot Aquatic Club (IL) 2:24.27
 
754 PB
21 Hayley Griesser Academy Bullets Swim Club 2:24.54
 
769
22 Alexandra DuChene Pleasant Prairie Patriots 2:24.61
 
768 PB
23 Margaret Guanci Coho Swim Club 2:24.79
 
797
24 Erin Buck Minnetonka Swim Club 2:24.80
 
746 PB
25 Emily Chuang Academy Bullets Swim Club 2:24.81
 
765
26 Autumn Haebig Ozaukee Aquatics 2:24.95
 
762 PB
27 Haley Nelson Patriot Aquatic Club (IL) 2:25.20
 
739
28 Pamela Breitrick Club Hawkeye 2:25.21
 
739
29 Katherine Garrity Riptide 2:25.30
 
757 PB
30 Regan Smith South Metro Storm 2:25.31
 
904
31 Brittany Horn Fox Valley Wave Swim Team 2:25.33
 
756 PB
32 Danielle Wood Academy Bullets Swim Club 2:25.55
 
734
33 Julia Wawer Patriot Aquatic Club (IL) 2:25.78
 
730
34 Ruby Powell Coho Swim Club 2:25.80
 
730 PB
35 Annie Gosselin Academy Bullets Swim Club 2:25.95
 
727 -0.1%
36 Alina Michaels Academy Bullets Swim Club 2:26.13
 
744 PB
37 Shayna Salzman Patriot Aquatic Club (IL) 2:26.23
 
723 PB
38 Clare Wieland Scout Aquatics 2:26.42
 
720 PB
39 Loretta Stelnicki Patriot Aquatic Club (IL) 2:26.90
 
712
40 Rina Krupsky Schroeder YMCA Swim Team 2:26.96
 
711
41 Madeline Hunt Fox Valley Swim Team 2:26.97
 
711 PB
42 Maggie Sheean Academy Bullets Swim Club 2:26.98
 
711 PB
43 Sara Bentley Ames Cyclone Aquatic Club 2:26.99
 
711 PB
44 Gillian Gagnard Academy Bullets Swim Club 2:27.21
 
727
44 Erin Hart St Charles Swim Team 2:27.21
 
708
46 Audrey Guyett St Charles Swim Team 2:27.24
 
726
47 Kaitlyn Joyce Express Swim Team 2:27.41
 
704
48 Natalie Keshemberg Ozaukee Aquatics 2:27.48
 
703
49 Grace Wold Wisconsin Aquatics 2:27.53
 
703
50 Maria Jardeleza New Trier Swim Club 2:27.55
 
702
51 Erica Hsu Iowa Flyers Swim Club 2:27.61
 
701
52 Kara Lucenti New Trier Swim Club 2:27.96
 
696 PB
53 Evan Hundley Piranhas Swim Club (IA) 2:28.02
 
695
54 Katherine Delaney Wisconsin Aquatics 2:28.05
 
694
55 Lauren Harris South Metro Storm 2:28.11
 
693 PB
56 Stephanie Garvin St Charles Swim Team 2:28.40
 
689
57 Nina Mantich Chicago Wolfpack Aquatic Club 2:28.58
 
686
58 Valerie Tarazi Barrington Swim Club 2:28.65
 
736
59 Sydnie Horne Schroeder YMCA Swim Team 2:28.73
 
735
60 Shelby Haines Pleasant Prairie Patriots 2:28.76
 
735
61 Bri Alexander South Metro Storm 2:28.94
 
681
62 Sydney Angell Piranhas Swim Club (IA) 2:29.06
 
679 PB
62 Ellen Bloom of Minnesota Twin Cities 2:29.06
 
679
64 Kate Canfield Fox Valley Swim Team 2:29.07
 
679
65 Abby Hawkes Rockford Marlins Swim Club 2:29.11
 
697
66 Ella Needler Scout Aquatics 2:29.17
 
696
67 Khia Kurtenbach Schroeder YMCA Swim Team 2:29.43
 
673
68 Danielle Bergeson AquaStorm 2:29.46
 
673
69 Emma Hepper AquaStorm 2:29.49
 
691 PB
70 Hannah Davidsen Academy Bullets Swim Club 2:29.53
 
671 PB
71 Sydnee Dressel Schroeder YMCA Swim Team 2:29.56
 
722
72 Kristen Czarnecki Academy Bullets Swim Club 2:29.64
 
689
73 Linda Licari St Charles Swim Team 2:29.71
 
754
74 Saki Takumiya Arlington Alligators Inc 2:30.06
 
663
75 Shea Bougie Riptide 2:30.15
 
681 PB
76 Meghan Falconer Patriot Aquatic Club (IL) 2:30.24
 
661 PB
77 Myanna Cook Academy Bullets Swim Club 2:30.34
 
678
78 Delaney Ambrosen Minnetonka Swim Club 2:31.14
 
647 PB
80 Stephanie Haebig Ozaukee Aquatics 2:31.40
 
643 PB
81 Zoe Woods Elmbrook Swim Club 2:31.63
 
725
82 Maria Kyle Scout Aquatics 2:31.69
 
638
83 Ella Hosack Ozaukee Aquatics 2:31.95
 
634 PB
84 Elizabeth Mitchell Iowa Flyers Swim Club 2:32.06
 
633 PB
85 Moriah Ross Central Iowa Aquatics 2:32.09
 
632
86 Jessica Kramer Fox Valley Wave Swim Team 2:32.31
 
629
87 Kate Lucenti New Trier Swim Club 2:32.56
 
625 PB
88 Kaitlin Wistey Cyclone Swim Club 2:33.52
 
611
89 Hannah Bohn Ozaukee Aquatics 2:33.89
 
624
Nikol Lagodzinska Chicago Wolfpack Aquatic Club NS
Hannah Saiz Schroeder YMCA Swim Team NS
Rebecca Alves Lane 4 Aquatics NS
Jessica Short Ozaukee Aquatics NS
Rebecca Martinez Chicago Wolfpack Aquatic Club DQ
Reghan Boldt The Great Wolf Swim Team DQ
Tru Walor Riptide DQ