CollegeSwimming.com

2014 Speedo Champions Series LCM - Mt. Hood, OR

  • Completed
  • Jul. 15–19, 2014
  • LCM
  • Gresham, OR

400 Medley Relay Men

Timed Finals LCM
Rank Name Team Time
1 Aces Swim Club (A) Aces Swim Club
  1. Jason Hartbarger
  2. John Bushman
  3. Jake Markham
  4. Daryl Turner
3:49.70
 
2 University of Denver Hilltoppers (A) University of Denver Hilltoppers
  1. Kyle Robrock
  2. Michael McCormick
  3. Reed Mathews
  4. Darian Brunetti
3:51.55
 
3 Boise YMCA Boise YMCA
  1. Alexander Trompke
  2. James Nguyen
  3. Kristian Almberg
  4. Tanner Schelling
3:54.08
 
4 Tucson Ford Dealers Aquatic (A) Tucson Ford Dealers Aquatic
  1. Hunter Thompson
  2. Zachary Hojnacki
  3. Jarl Brynnel
  4. Kenneth Cashion
3:54.12
 
5 Tualatin Hills Swim Club Tualatin Hills Swim Club
  1. Patrick Mulcare
  2. Anthony Nosack
  3. Andres La Rosa
  4. Liam Metzsch
3:54.28
 
6 Mt. Hood Aquatics Mt. Hood Aquatics
  1. Seroja Pereverzin
  2. Nick Chaney
  3. Colin Eaton
  4. Nicholas Thorne
3:55.17
 
7 Arizona Gold Swim Club Arizona Gold Swim Club
  1. Ty Dang
  2. Lawrence Quintana
  3. Brent Creager
  4. Cole Miller
3:58.31
 
8 RallySport Aquatic Club (A) RallySport Aquatic Club
  1. Tyler Lis
  2. Sam Willett
  3. PJ Stapleton
  4. William Van Dehy
3:58.89
 
9 Mesa Aquatics (A) Mesa Aquatics
  1. Joshua Vedder
  2. Miles Dunn
  3. Joseph Fitch
  4. Dustin Turney
4:00.07
 
10 Foothills Swim team (A) Foothills Swim team
  1. Joseph Notarianni
  2. Daniel Graber
  3. Jake Sbarbaro
  4. Joshua Graber
4:00.99
 
11 Phoenix Swim Club Phoenix Swim Club
  1. Max Montour
  2. Trent Godfrey
  3. Kevin Moore
  4. Ryan McCoy
4:02.06
 
12 Tacoma Swim Club Tacoma Swim Club
  1. Brian Woodbury
  2. Connor Roman
  3. Ben Scott
  4. James Scott
4:02.18
 
13 Spokane Waves Aq Spokane Waves Aq
  1. Wesley Walton
  2. Dylan Schanz
  3. Conner Hickey
  4. Nathanael Endebrock
4:03.98
 
14 Denver Swim Academy (A) Denver Swim Academy
  1. Quinlan Stuart
  2. Elijah Warren
  3. Christopher Dawson
  4. Justin Beach
4:04.05
 
15 RallySport Aquatic Club (B) RallySport Aquatic Club
  1. Christopher Nicholson
  2. Mick Bartholomew
  3. Connor Corrigan
  4. Joshua Roeber
4:04.11
 
16 Chinook Aquatic Club Chinook Aquatic Club
  1. James Buchanan
  2. Andrew Fukuda
  3. Chase Bublitz
  4. Dillon De Priest
4:06.22
 
17 Aces Swim Club (B) Aces Swim Club
  1. Michael Hinton
  2. Christopher McMahon
  3. Connor Croan
  4. Griffin Eiber
4:06.41
 
18 Columbia River Swim Team (A) Columbia River Swim Team
  1. Eric Bugna
  2. Kasey Calwell
  3. Lucas Ulmer
  4. Chris Xue
4:06.51
 
19 Missoula Aquatic Club Missoula Aquatic Club
  1. Cale Berkoff
  2. Adam Zimmer
  3. Jason Smith
  4. Jack Eberhard
4:07.00
 
20 Portland Aquatic Club (Oregon) (A) Portland Aquatic Club (Oregon)
  1. Ethan Hanson
  2. Josh Bottelberghe
  3. Maxim Yakubovich
  4. Brandon Risley
4:08.14
 
21 Rio Salado Swim Club (A) Rio Salado Swim Club
  1. Cameron Clark
  2. Aaron Beauchamp
  3. Alex Martinez
  4. Dietrich Benz
4:08.77
 
22 Colorado Stars / Denver Swim Academy Colorado Stars / Denver Swim Academy
  1. Austin Phillips
  2. Nick Birney
  3. Alex Kohlman
  4. James Boone
4:09.12
 
23 Multnomah Athletic Club Multnomah Athletic Club
  1. Tristan Furnary
  2. Grant Gooding
  3. Garen Marter
  4. Tyler Soo
4:10.10
 
24 Arizona Marlins Swim Club Arizona Marlins Swim Club
  1. Samuel O'Malley
  2. Matt Anderson
  3. Nathan Anderson
  4. Ben Gustafson
4:10.22
 
25 Mesa Aquatics (B) Mesa Aquatics
  1. Brian Beutler
  2. Neon Stern
  3. Frank Van Alstine
  4. Grant Bowers
4:10.81
 
26 Rio Salado Swim Club (B) Rio Salado Swim Club
  1. Erik Ripley
  2. Joseph Park
  3. Nick Quon
  4. Jonah Handly
4:11.25
 
27 Oregon City Swim Team Oregon City Swim Team
  1. Christian Gilbreath
  2. Brian Frazier
  3. Josh Morton
  4. Parker Kilstrom
4:11.53
 
28 Las Cruces Aquat Las Cruces Aquat
  1. Noah Lambert
  2. Curtis Robinson
  3. Kyle Temple
  4. Ian Canavan
4:11.56
 
29 Foothills Swim team (B) Foothills Swim team
  1. Alexander Moreland
  2. Kevin Olson
  3. Cal Reynolds
  4. Daniel Notarianni
4:12.64
 
30 Issaquah Swim Team (B) Issaquah Swim Team
  1. Ivan Graham
  2. Andrew Lee
  3. Sergio Licea-Montes
  4. Jackson Berman
4:16.35
 
31 Denver Swim Academy (B) Denver Swim Academy
  1. Garrett Suter
  2. Bruce Nerheim
  3. Ty Coen
  4. Will Pieseski
4:16.84
 
32 Columbia River Swim Team (B) Columbia River Swim Team
  1. Jonah Rodewald
  2. John Utas
  3. Andrew Chang
  4. Maksim Dolbinin
4:18.00
 
33 Wave Aquatics Wave Aquatics
  1. Seth Birrell
  2. Jason Sukigara
  3. Fisher Munro
  4. Nick Reeves
4:18.24
 
34 Tucson Ford Dealers Aquatic (B) Tucson Ford Dealers Aquatic
  1. Tristan Daniels
  2. Andrew Duffield
  3. Brendan Finn
  4. Erik Orr
4:19.58
 
35 Portland Aquatic Club (Oregon) (B) Portland Aquatic Club (Oregon)
  1. Julian Smith
  2. Samuel Harquail
  3. Luke Hutchinson
  4. Jonas Marquez
4:20.19
 
36 Boulder Swimming Boulder Swimming
  1. Nathan Rock
  2. Ilya Fedorchuk
  3. Philip Manoff
  4. Justin Li
4:21.79
 
Flatiron Athletic Club Flatiron Athletic Club
  1. Christian Feiler
  2. Jedd Wasson
  3. Jordan Wasson
  4. Colin Spear
4:24.60
 
Issaquah Swim Team (A) Issaquah Swim Team
  1. Jason Klein
  2. Ben Nussbaum
  3. Malcolm Mitchell
  4. Paul Jett
DQ
University of Denver Hilltoppers (B) University of Denver Hilltoppers NS
Hillsboro HEAT Swim Team Hillsboro HEAT Swim Team
  1. Anton Loncar
  2. Kyle Berquist
  3. Daniel Lupro
  4. Joshua Galbraith
NS
Scottsdale Aquatic Club Scottsdale Aquatic Club NS
Lobo Aquatic Clu Lobo Aquatic Clu
  1. Tameryn Huffman
  2. Alejandro Sandoval
  3. John Holler
  4. Maxim Molokov
NS