CollegeSwimming.com

2014-15 Maryland Public 1-3 State Championships

  • Landover, MD
  • Date

    Feb. 27, 2015

  • Course

    SCY

  • Status

    Completed

400 Free Relay Men

Timed Finals SCY
Rank Name Team Time
1 Damascus (A) Damascus
  1. Brady Whitmeyer
  2. Tim Bonvillain
  3. Tyler Maggio
  4. Ryan O'Leary
3:27.83
 
2 Poolesville (A) Poolesville
  1. Anthony Kim
  2. Brad Miller
  3. John Van Nevel
  4. Ross Lippe
3:29.21
 
3 Rockville (A) Rockville
  1. Joshua Grammer
  2. Collin Phillips
  3. Tony Guardado
  4. Griffin Alaniz
3:30.79
 
4 Easton (A) Easton
  1. Conner Dowd
  2. Nat Trice
  3. Taylor Bennett
  4. Ben Gardner
3:36.50
 
5 Northern (Owings) (A) Northern (Owings)
  1. Nicholas Leininger
  2. Josh Piccoli
  3. Daniel Moton
  4. Tommy Cranford
3:37.01
 
6 Urbana (A) Urbana
  1. Will Hewitt
  2. Kevin Nam
  3. KEVIN LIN
  4. Sam Drumheller
3:37.52
 
7 Middletown (A) Middletown
  1. Tyler Sheppard
  2. Hayden Springer
  3. Alex Roumeliotis
  4. John Pressly
3:39.12
 
8 Patterson Mill (A) Patterson Mill
  1. Noah Holloway
  2. Chad Shane
  3. Luke Holloway
  4. Brendan Mahoney
3:39.69
 
9 Oakdale (A) Oakdale
  1. Addison White
  2. Matt McNulty
  3. Christian Tolino
  4. Joey Lane
3:39.74
 
10 Kent Island (A) Kent Island
  1. Kyle Sonneveldt
  2. Andy Damschroder
  3. Anthony Stampone
  4. Anthony Lee
3:41.85
 
11 C Milton Wright (A) C Milton Wright
  1. Bernie Chang
  2. Charles Musante
  3. Griffith Scarborough
  4. Tyler Kosar
3:42.97
 
12 Cambridge South Dorchester (A) Cambridge South Dorchester
  1. Sean Grier
  2. Trevor North
  3. Emory Wongus
  4. Thomas Anderson
3:43.13
 
13 La Plata (A) La Plata
  1. Zachary Fitzsimmons
  2. Christian Darino
  3. Osly Melendez
  4. Ethan Chung
3:45.01
 
14 Frederick (A) Frederick
  1. Joshua Park
  2. Nicholas Vlassopoulos
  3. William Tostenson
  4. Zachary Lindell
3:45.32
 
15 Lackey (A) Lackey
  1. Shaun Butler
  2. Zachary Will
  3. Nathaniel Dudley
  4. Brandon Will
3:45.57
 
16 Southern Senior (A) Southern Senior
  1. Kurt Kuegler
  2. Sean Phelan
  3. Matt Phelan
  4. Kevin Merton
3:46.90
 
17 Fallston (A) Fallston
  1. Sam Lopez
  2. Michael Dillon
  3. Zachary Sumilang
  4. Dylan Heil
3:47.77
 
18 Walkersville (A) Walkersville
  1. Joshua Simmons
  2. Jack Chavez
  3. Thomas Metcalf
  4. Bryce Miller
3:48.98
 
19 North Harford (A) North Harford
  1. Joshua Smith
  2. Chase Reeves
  3. Luke Johnson
  4. Kyle Russell
3:49.80
 
20 Havre De Grace (A) Havre De Grace
  1. Zachary Wilson
  2. Alexander Caron
  3. Robert Bringardner
  4. Nicholas Pippin
3:52.27
 
21 Aberdeen (A) Aberdeen
  1. Peter Sheu
  2. Dan Cullinan
  3. Will Pappas
  4. Robert Brosh
3:56.23
 
22 Northeast (Pasadena) (A) Northeast (Pasadena)
  1. Briston Fernandez
  2. Roderick Fernandez
  3. Noah Whiteman
  4. Devon Lee
3:56.40
 
23 Edgewood (A) Edgewood
  1. Logan McPhee
  2. Tim Johnson
  3. Josh Bulavko
  4. Max Coleman
3:57.07
 
Stephen Decatur (A) Stephen Decatur
  1. Dustin Berkey
  2. William Cordial
  3. Dalton Warren
  4. Kevin Williams
NS