Site logo

2014-15 Florida 1A State Championships

  • Completed
  • Nov. 15, 2014
  • SCY
  • Stuart, FL

200 IM Men

A Final SCY
Name Team Time NISCA Imp
1 Mateo Gonzalez Medina Sagemont Upper logoSagemont Upper 1:49.65
156 +3.4% PB
2 Joseph Carbone Bolles logoBolles 1:49.90
155 +6.2% PB
3 Javier Barrena Bolles logoBolles 1:51.29
149 +2.9% PB
4 Fernando Alatorre Sagemont Upper logoSagemont Upper 1:52.24
145 +2.3% PB
5 Santiago Corredor Bishop Verot logoBishop Verot 1:52.36
145 +4.7% PB
6 Ariel Spektor Bolles logoBolles 1:53.19
141 +2.0% PB
7 Calvin Lillo Lake Highland Prep logoLake Highland Prep 1:53.70
139 +2.3% PB
8 Daniel Pereira University (Ft. Lauderdale) logoUniversity (Ft. Lauderdale) 1:54.64
135 -0.3%
B Final SCY
Name Team Time NISCA Imp
9 Van Cates Tampa Prep logoTampa Prep 1:55.64
132 +2.1% PB
10 Nicholas Sharp Saint Andrews logoSaint Andrews 1:55.72
131 +1.0% PB
11 Ian McPheters Bolles logoBolles 1:56.12
130 -0.5%
12 Andreas Rintel Oxbridge Academy logoOxbridge Academy 1:56.57
128 +1.3% SB
13 Jose Pascual-Urriola Pope John Paul II logoPope John Paul II 1:56.74
127 +1.0% PB
14 Matthew Nardozzi Lake Highland Prep logoLake Highland Prep 1:57.13
126 +2.1% PB
15 Mark Marshburn Shorecrest Prep logoShorecrest Prep 1:59.59
117 -0.2%
16 Matias Junghahn Ransom Everglades logoRansom Everglades 2:01.38
110 +1.6% PB
Preliminaries SCY
Name Team Time NISCA Imp
1 Joseph Carbone Bolles logoBolles 1:50.95
150 +5.3% PB
2 Mateo Gonzalez Medina Sagemont Upper logoSagemont Upper 1:51.53
148 +1.7% PB
3 Ariel Spektor Bolles logoBolles 1:52.49
144 +2.6% PB
4 Santiago Corredor Bishop Verot logoBishop Verot 1:52.64
143 +4.5% PB
5 Javier Barrena Bolles logoBolles 1:52.92
142 +1.5% SB
6 Daniel Pereira University (Ft. Lauderdale) logoUniversity (Ft. Lauderdale) 1:53.89
138 +0.4% PB
7 Calvin Lillo Lake Highland Prep logoLake Highland Prep 1:54.60
136 +1.5% PB
8 Fernando Alatorre Sagemont Upper logoSagemont Upper 1:54.72
135 +0.1% PB
9 Van Cates Tampa Prep logoTampa Prep 1:54.81
135 +2.8% PB
10 Andreas Rintel Oxbridge Academy logoOxbridge Academy 1:55.62
132 +2.1% SB
11 Ian McPheters Bolles logoBolles 1:55.87
131 -0.3%
12 Nicholas Sharp Saint Andrews logoSaint Andrews 1:56.88
127 -0.0%
13 Jose Pascual-Urriola Pope John Paul II logoPope John Paul II 1:57.13
126 +0.7% PB
14 Matthew Nardozzi Lake Highland Prep logoLake Highland Prep 1:57.58
124 +1.8% PB
15 Mark Marshburn Shorecrest Prep logoShorecrest Prep 1:58.54
121 +0.7% PB
16 Matias Junghahn Ransom Everglades logoRansom Everglades 2:00.17
115 +2.6% PB
17 Wade Patterson Berkeley Prep logoBerkeley Prep 2:00.55
113 +0.7% PB
18 Isaac Jacobs Lake Highland Prep logoLake Highland Prep 2:00.56
113 +1.6% PB
19 Tamas Kis Berkeley Prep logoBerkeley Prep 2:00.86
112 +1.3% PB
20 James Tarquin Trinity Catholic logoTrinity Catholic 2:01.17
111 +1.1% PB
21 Luiggi Reno Montverde Academy logoMontverde Academy 2:01.36
110 -0.3%
22 Ryan Graff Pine Crest School logoPine Crest School 2:01.96
108 +1.1% PB
23 Antonio Pinero-Crespo Clearwater Central Cath logoClearwater Central Cath 2:02.06
108 -2.0%
24 Rafi Chambasian Alfred Maclay logoAlfred Maclay 2:04.44
100 -0.4%