Site logo

2014 Speedo Champions Series - Buffalo, NY

  • Completed
  • Mar. 27–30, 2014
  • LCM

100 Back Women

A Final LCM
Rank Name Team Time Points
1 Kaitlin Harty Greenwood Memorial Swim Club 1:02.83
 
919
2 Marcie Maguire Ridgefield Aquat 1:04.02
 
936 PB
3 Nicole Aarts Asphalt Green 1:04.40
 
876 PB
4 Haley Rowley University of Denver Hilltoppers 1:05.01
 
834
5 Abby Kochevar University of Denver Hilltoppers 1:05.29
 
842
6 Michaela Degnan Bluefish Swim Cl 1:05.85
 
820
7 Anna Abay-Nemes Green Mountain Aquatics 1:06.63
 
772
8 Andrea Galea Cougar Aquatic T 1:07.12
 
773
B Final LCM
Rank Name Team Time Points
9 Kristen Romano Town Wrecker Swim Team 1:05.71
 
871 PB
10 Gillian Gress University of Denver Hilltoppers 1:06.17
 
790 PB
11 Heidi Miller Greater Pittsburgh Aquatic Club 1:06.23
 
787
12 Carrie Heilbrun The Fish 1:07.51
 
740 PB
13 Carolyn Silverman Morris County 1:08.22
 
732
14 Alyssa Helak Buffalo Area Aquatic Club 1:08.65
 
762 PB
15 Sydney Thomas Star Swimming 1:08.85
 
709 PB
16 Krystal Lara Asphalt Green 1:10.73
 
625
C Final LCM
Rank Name Team Time Points
17 Marina Preiss Unattached-New York 1:08.12
 
717 PB
18 Hannah Johnson Cape Cod Swim Club 1:08.60
 
700 PB
19 Lauren Moden University of Denver Hilltoppers 1:08.67
 
697 PB
20 LINDSEY CHOATE Upper St Clair S 1:09.10
 
700
21 Molly Brickman Asphalt Green 1:09.15
 
680
22 Meghan Gray Exeter Swim Team 1:09.59
 
665
23 Molly Dillon Bluefish Swim Cl 1:10.32
 
639
24 Abby Fenn Victor Swim Club 1:10.97
 
634
Preliminaries LCM
Rank Name Team Time Points
1 Kaitlin Harty Greenwood Memorial Swim Club 1:04.02
 
872
2 Marcie Maguire Ridgefield Aquat 1:04.90
 
902 PB
3 Haley Rowley University of Denver Hilltoppers 1:05.22
 
826
4 Abby Kochevar University of Denver Hilltoppers 1:05.27
 
842
5 Nicole Aarts Asphalt Green 1:05.85
 
820
6 Anna Abay-Nemes Green Mountain Aquatics 1:06.39
 
781
7 Michaela Degnan Bluefish Swim Cl 1:06.47
 
797
8 Andrea Galea Cougar Aquatic T 1:06.72
 
788 PB
9 Kristen Romano Town Wrecker Swim Team 1:06.73
 
833 PB
10 Heidi Miller Greater Pittsburgh Aquatic Club 1:06.97
 
760
11 Ana Bogdanovski Unattached-New Jersey 1:07.12
 
754
12 Gillian Gress University of Denver Hilltoppers 1:07.15
 
753 PB
13 Carrie Heilbrun The Fish 1:07.52
 
739 PB
14 Carolyn Silverman Morris County 1:07.73
 
750
15 Alyssa Helak Buffalo Area Aquatic Club 1:07.79
 
793 PB
16 Sydney Thomas Star Swimming 1:08.27
 
730 PB
17 Krystal Lara Asphalt Green 1:08.40
 
707
18 Lauren Moden University of Denver Hilltoppers 1:08.67
 
697 PB
19 Molly Brickman Asphalt Green 1:08.68
 
697
20 LINDSEY CHOATE Upper St Clair S 1:08.79
 
711
21 Molly Dillon Bluefish Swim Cl 1:09.04
 
684
22 Abby Fenn Victor Swim Club 1:09.05
 
702
23 Hannah Johnson Cape Cod Swim Club 1:09.31
 
675 PB
24 Marina Preiss Unattached-New York 1:09.33
 
674
25 Meghan Gray Exeter Swim Team 1:09.55
 
666
26 Amanda Gaccione Cougar Aquatic T 1:09.63
 
663
27 Madeline King Cape Cod Swim Club 1:09.79
 
767
28 Olivia Sapio Town Wrecker Swim Team 1:09.80
 
721
28 Pepper Kolman Eastern Express Swim Team 1:09.80
 
767
28 Natalia Rincon Tidal Wave Swim Team (NJ) 1:09.80
 
657 PB
31 Taylor Hogan Solo Acquatics 1:09.98
 
714 PB
32 Maddie Heilbrun The Fish 1:10.10
 
756
33 Andrea Ernst Town Wrecker Swim Team 1:10.18
 
662
34 Stephie Riley Pack Swim Team Of Pittsford 1:10.38
 
655
35 Madison Chapin Victor Swim Club 1:10.42
 
699
36 Courtney Barr North Shore Swim 1:10.47
 
634
37 Marissa DiRienzo Town Wrecker Swim Team 1:10.49
 
633
38 Emily Borger North Shore Swim 1:10.66
 
627
39 Molly Ellor The Fish 1:10.80
 
731
40 Anna Haywood North Shore Swim 1:10.85
 
620 PB
41 Sydney Krisanda Webster Swim Association 1:10.93
 
618 PB
42 Kelsey Ables Star Swimming 1:10.94
 
617
43 Sarah Steingold Bluefish Swim Cl 1:10.99
 
616 PB
44 Catherine Erwin Bluefish Swim Cl 1:11.03
 
677
45 Tessa Oakes Exeter Swim Team 1:11.11
 
630 PB
46 Bridget Birmingham Cape Cod Swim Club 1:11.27
 
669
47 Kira Benedict Star Swimming 1:11.29
 
668
48 Rebecca Zeiger Bluefish Swim Cl 1:11.65
 
656
49 Sydney Matteson Buffalo Area Aquatic Club 1:11.71
 
591
50 Maddie Donohoe The Fish 1:11.73
 
768
51 Nika Kouznetsova Eastern Express Swim Team 1:11.75
 
698
52 Mackenzie Heffernan Cougar Aquatic T 1:11.76
 
589
53 Maeve Lersch Upper St Clair S 1:11.85
 
649
54 Kamryn Paige Albany Starfish 1:11.99
 
690
55 Vivian Nguyen Malden YMCA Crocodiles 1:12.05
 
598
56 Kaylee Gassen University of Denver Hilltoppers 1:12.38
 
586
57 Katie Brandeberry Greenwood Memorial Swim Club 1:12.50
 
564
58 Bianca Lopez Rochester Rapids Swim Team 1:12.90
 
551
59 Kathryn Aman Green Mountain Aquatics 1:13.02
 
547 PB
60 Sydney Dacey Bluefish Swim Cl 1:13.03
 
547
61 Kristina Keefe Clifton Park-Halfmoon Piranhas 1:13.16
 
542
62 Kimberly White Metuchen Edison Rays YMCA 1:13.17
 
560
63 Natalie Dalla Riva Cougar Aquatic T 1:13.70
 
543
64 Hannah Pariseault Bluefish Swim Cl 1:14.10
 
530
65 Amanda Ernst Town Wrecker Swim Team 1:14.38
 
503
66 Nicole Gelb Pack Swim Team Of Pittsford 1:14.57
 
558
67 Madeline Hoedemaker Eastern Express Swim Team 1:14.70
 
599
68 Lindsay Stearns Cougar Aquatic T 1:14.89
 
487
69 Libby Corlett Liverpool Jets Swim Club 1:15.23
 
476
70 Xiane Smith Star Swimming 1:16.31
 
442
71 Kyleigh Barao Cape Cod Swim Club 1:16.80
 
445
72 Natalie Neamtu Webster Swim Association 1:16.92
 
484
73 Sydney Mitcheltree Upper St Clair S 1:17.46
 
408
Karina Liu Upper St Clair S NS