CollegeSwimming.com

2014 Speedo Champions Series - Plantation, FL

  • Completed
  • Mar. 13–16, 2014
  • LCM
  • Plantation, FL

100 Free Men

A Final LCM
Rank Name Team Time Points
1 Miguel Ortiz Club Wolverine 50.72
 
896
2 Thiago Sickert Azura Florida Aquatics 51.12
 
877
3 Mario Todorovic Bolles School Sharks 51.26
 
870
4 Michael Andrew Race Pace Club 51.30
 
1017 PB
5 Junya Koga Club Wolverine 51.49
 
859
6 Joshua Romany Azura Florida Aquatics 51.75
 
847
7 Renzo Tjon A Joe Azura Florida Aquatics 51.86
 
842 PB
8 Zachary Hayden Club Wolverine 55.23
 
690
B Final LCM
Rank Name Team Time Points
9 Nikita Denisyako Gator Swim Club 51.80
 
845
10 Carlos Herrera Azura Florida Aquatics 51.90
 
840
11 Arkady Vyatchanin New York Athletic Club 52.57
 
809
12 nicholas alexiou Gator Swim Club 52.78
 
800
13 William Pisani Lake Lytal Lightning 53.02
 
833 PB
14 Emiro Goossen Gator Swim Club 53.14
 
783
15 Felipe Manzo North Palm Beach Swim Club 53.78
 
754
16 Cody Cline Wahoos of Wellington 55.02
 
744
C Final LCM
Rank Name Team Time Points
17 John Fulginiti Blue Dolfins 54.32
 
824
18 Yago Bremenkamp Azura Florida Aquatics 54.33
 
730
19 Ilya Evdokimov Coral Springs Swim Club 54.95
 
702 PB
20 Sidrell Williams Unattached-Florida 55.60
 
684
21 Mark Billeaud City of Lafayette Aquatics 56.21
 
692
D Final LCM
Rank Name Team Time Points
25 Kyle Desrosiers Coral Springs Swim Club 55.16
 
693 PB
25 John Brennock Loggerhead Aquatics 55.16
 
693 PB
27 Jackson Auer Blue Dolfins 55.39
 
694 PB
28 Noah Hensley Blue Dolfins 55.40
 
693 PB
29 Neil Perry LOYOLA BLAKEFIELD AQUATIC 55.90
 
661 PB
30 Bryce Pierce Coral Springs Swim Club 56.54
 
644
Preliminaries LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Miguel Ortiz Club Wolverine 50.00
 
930
2 Thiago Sickert Azura Florida Aquatics 51.10
 
878
3 Renzo Tjon A Joe Azura Florida Aquatics 51.52
 
858 PB
4 Mario Todorovic Bolles School Sharks 51.71
 
849
5 Joshua Romany Azura Florida Aquatics 51.74
 
848
6 Zachary Hayden Club Wolverine 51.76
 
847
7 Michael Andrew Race Pace Club 52.08
 
981
8 Junya Koga Club Wolverine 52.33
 
820
9 Nikita Denisyako Gator Swim Club 52.35
 
819
10 Carlos Herrera Azura Florida Aquatics 52.47
 
814
11 nicholas alexiou Gator Swim Club 52.70
 
803
12 William Pisani Lake Lytal Lightning 52.81
 
843 PB
13 Arkady Vyatchanin New York Athletic Club 52.95
 
792
14 Emiro Goossen Gator Swim Club 53.00
 
789
15 Viktor Toth Daytona Beach Speed 53.49
 
812
16 Felipe Manzo North Palm Beach Swim Club 53.61
 
762
17 Jordy Groters Pine Crest 53.62
 
772 PB
18 Cody Cline Wahoos of Wellington 53.71
 
802 PB
19 John Fulginiti Blue Dolfins 54.15
 
832
20 Eric Williams Unattached-Florida 54.18
 
736
21 Arvin Moradi Azura Florida Aquatics 54.50
 
722 PB
22 Marcelo Acosta Azura Florida Aquatics 54.65
 
726
23 Brian Arnaud Coral Springs Swim Club 54.75
 
711 PB
24 Ilya Evdokimov Coral Springs Swim Club 54.83
 
708 PB
25 Yago Bremenkamp Azura Florida Aquatics 54.98
 
701
26 Bradley Adan Rockway Swimming Team (FL) 55.02
 
699 PB
27 Yousef Abd El Raouf Oxbridge Aquatic Club 55.32
 
780 PB
28 Kyle Doherty Gael Aquatic Clu 55.52
 
688
29 Kyle Desrosiers Coral Springs Swim Club 55.56
 
676
30 John Brennock Loggerhead Aquatics 55.62
 
673
31 Dino Nassi Lake Lytal Lightning 55.64
 
672
32 John Fauteux Guelph Marlins Aquatic Club 55.72
 
679
33 Jackson Auer Blue Dolfins 55.80
 
676 PB
34 Noah Hensley Blue Dolfins 55.81
 
675 PB
35 Taylor Eaddy Heritage Aquatic Team 55.84
 
708 PB
36 Joseph Sedacca Daytona Beach Speed 56.03
 
656
37 Bryce Pierce Coral Springs Swim Club 56.06
 
665
38 Anton Kuzjomkin Titan Aqatics 56.31
 
644 PB
39 Neil Perry LOYOLA BLAKEFIELD AQUATIC 56.32
 
643 PB
40 Mark Burnley YMCA of Broward County 56.34
 
653
41 Christian Garcia Heritage Aquatic Team 56.36
 
652 PB
42 Mark Billeaud City of Lafayette Aquatics 56.43
 
683
43 Sidrell Williams Unattached-Florida 56.44
 
648
44 Daniel Moreno LOYOLA BLAKEFIELD AQUATIC 56.46
 
637
45 Kevin Zgorski LOYOLA BLAKEFIELD AQUATIC 56.55
 
678
46 Johnny Pereira Pine Crest 56.58
 
726
47 Taylor Harberson Daytona Beach Speed 56.70
 
672
48 Wyatt Matschner Blue Dolfins 56.79
 
668
49 Tanner Rogalski Loggerhead Aquatics 56.89
 
629 PB
50 Aj Reid Fla Aquatics 56.96
 
626 PB
51 William Layne Wahoos of Wellington 56.98
 
615
52 Sebastian Vargas Coral Springs Swim Club 57.01
 
708
53 Sam Logue LOYOLA BLAKEFIELD AQUATIC 57.05
 
657
54 Raaef Azer Daytona Beach Speed 57.06
 
612
55 Juan Perez Costa Rockway Swimming Team (FL) 57.08
 
621 PB
56 Lucas Musselman LOYOLA BLAKEFIELD AQUATIC 57.10
 
655
57 David Stoddard Performance Aquatics 57.12
 
654
58 Matthew Dynneson Loggerhead Aquatics 57.14
 
653
59 Hank Contich Pine Crest 57.15
 
653
60 Austin Ward Falfins Swimming 57.22
 
616
61 Philippe Marcoux Swim Fort Lauderdale 57.26
 
752
62 Michael Rahrig Lake Lytal Lightning 57.29
 
647
63 Marcos Paes Leme De Souza Rockway Swimming Team (FL) 57.32
 
611
64 Patrick Groters Pine Crest 57.33
 
694
65 Ethan Chestang Loggerhead Aquatics 57.34
 
645
66 Nicolas Oberndorfer Heritage Aquatic Team 57.52
 
603 PB
67 Ryan Graff Pine Crest 57.56
 
635
68 George Simisterra Azura Florida Aquatics 57.65
 
598
69 Anton Generalov Pine Crest 57.75
 
677
70 Alex Blair LOYOLA BLAKEFIELD AQUATIC 57.85
 
727
71 Alexander Kimpel Blue Dolfins 57.88
 
578
72 Liam Lohrenz Titusville Swim 57.91
 
587
73 Mickey Kennedy Blue Dolfins 57.95
 
668
74 Matthew Lucker Swim Florida 57.96
 
668
74 Aleksander Kuzjomkin Titan Aqatics 57.96
 
575 PB
76 Joy Leone Azura Florida Aquatics 57.97
 
585
77 Isidro Planell Aquakids Swim team 58.06
 
571
78 Matthew Wiefels Jupiter Dragons Swim Team 58.30
 
605
79 Owen Wheeler Loggerhead Aquatics 58.39
 
650
80 Daniel Young Swim Florida 58.42
 
649
81 Santiago Ospina Coral Springs Swim Club 58.44
 
565
82 Oliver French Southern New Ham 58.49
 
563
83 Bryce Davidson City of Lafayette Aquatics 58.60
 
549
83 Spencer Franklin Evolution Aquatics 58.60
 
559
83 Matthew Kronengold Pine Crest 58.60
 
559
86 Joaquin Utz Flying Fish Swim Club (Florida) 58.61
 
641
86 Santeri Pigg Saint Andrew's Swimming 58.61
 
559
88 Andrew Weiss Falfins Swimming 58.65
 
591
89 Francisco Real City Of Hialeah Storm 58.68
 
638
90 Richard Merrill Fla Aquatics 58.84
 
539
91 Otavio Metzker Unattached-Florida 58.85
 
549
92 Andres Lares Azura Florida Aquatics 58.87
 
685
93 Andrew Brown Saint Edwards Aquatics 58.96
 
578
94 Zachary Burke Loggerhead Aquatics 59.13
 
571
95 Samuel McGinnis Titan Aqatics 59.14
 
537
96 Alexander Sullivan Evolution Aquatics 59.16
 
570
97 EJ Pineiro-barros YMCA of Broward County 59.18
 
618
98 Dennis Minshew Performance Aquatics 59.64
 
551
99 Samuel Cronen Blue Dolfins 59.88
 
508
100 Julian Ortega Lake Lytal Lightning 1:00.00
 
493
101 Jared Ingram Lake Lytal Lightning 1:00.09
 
582
102 Cameron Anderson Martin County Aquatics 1:00.11
 
581
103 Kyle Tatton Saint Andrew's Swimming 1:00.30
 
627
104 Daniel Angeles North Miami Swim Team 1:00.56
 
472
105 Noah Zhang Oxbridge Aquatic Club 1:00.64
 
614
106 Colin Smith Lake Lytal Lightning 1:00.81
 
553
107 Antonio Perez Blue Marlins of Hialeah Garden 1:00.85
 
471
108 Benjamin Aufdenberg Loggerhead Aquatics 1:00.86
 
551
109 Parker Bierman North Palm Beach Swim Club 1:01.06
 
598
110 Andrew Szatkowski Coral Springs Swim Club 1:01.66
 
440
111 Carlos Neira YMCA of Broward County 1:01.80
 
435
112 Isaiah Green Bone Island Swim Team 1:01.82
 
467
113 Enrique Anzola Aquakids Swim team 1:02.04
 
560
114 Roland Samuelson Lake Lytal Lightning 1:02.26
 
451
115 Marcelo Lauzurique Miami Dade County Aquatic Club 1:02.46
 
544
116 Alfred Maria Plantation Swim Team 1:03.51
 
405
117 Alexander Sismanoglou North Miami Swim Team 1:03.90
 
359
118 Diego Sanguinetti Coral Springs Swim Club 1:46.89
 
2 +8.2% PB
Guy Fernandes Fla Aquatics NS
Enzo Pazos Swim Fort Lauderdale NS
Christian Soderberg Pine Crest NS
Facundo Betancor Fla Aquatics NS
Alexander Dehner Gator Swim Club NS
Derek Krell North Palm Beach Swim Club NS
Ben Koros Loggerhead Aquatics DQ