CollegeSwimming.com

2014 Speedo Champions Series - Plantation, FL

  • Plantation, FL
  • Date

    Mar. 13–16, 2014

  • Course

    LCM

  • Status

    Completed

50 Free Men

Preliminaries
Rank Name Team Prelims Improvement
1 Miguel Ortiz Club Wolverine 22.63
2 Renzo Tjon A Joe Azura Florida Aquatics 22.86
PB
3 Zachary Hayden Club Wolverine 23.11
4 Mario Todorovic Bolles School Sharks 23.45
5 Junya Koga Club Wolverine 23.57
6 Thiago Sickert Azura Florida Aquatics 23.63
7 Joshua Romany Azura Florida Aquatics 23.66
7 Michael Andrew Race Pace Club 23.66
9 Eric Williams Unattached-Florida 24.04
10 Felipe Manzo North Palm Beach Swim Club 24.08
11 William Pisani Lake Lytal Lightning 24.15
PB
12 Zach McGinnis New York Athletic Club 24.18
13 Carlos Herrera Azura Florida Aquatics 24.21
14 Arkady Vyatchanin New York Athletic Club 24.22
15 Viktor Toth Daytona Beach Speed 24.39
16 Luke Torres Gator Swim Club 24.51
PB
17 Yago Bremenkamp Azura Florida Aquatics 24.52
18 Cody Cline Wahoos of Wellington 24.56
PB
19 Emiro Goossen Gator Swim Club 24.63
20 Neil Perry LOYOLA BLAKEFIELD AQUATIC 24.67
PB
21 Jordy Groters Pine Crest 24.71
21 Sidrell Williams Unattached-Florida 24.71
23 John Brennock Loggerhead Aquatics 24.74
PB
24 Brian Arnaud Coral Springs Swim Club 25.07
PB
25 Marco Guarente Azura Florida Aquatics 25.09
PB
26 John Fulginiti Blue Dolfins 25.11
27 Ilya Evdokimov Coral Springs Swim Club 25.15
27 Joseph Sedacca Daytona Beach Speed 25.15
29 Dino Nassi Lake Lytal Lightning 25.20
30 John Fauteux Guelph Marlins Aquatic Club 25.28
31 Guy Fernandes Fla Aquatics 25.30
32 Aj Reid Fla Aquatics 25.33
PB
33 Noah Hensley Blue Dolfins 25.37
PB
34 Kyle Desrosiers Coral Springs Swim Club 25.42
PB
35 Arvin Moradi Azura Florida Aquatics 25.43
PB
36 Alexander Goerzen Unattached-Florida 25.45
37 Alexander Morgan Azura Florida Aquatics 25.47
38 Kyle Doherty Gael Aquatic Clu 25.59
39 Derrick Allen Bone Island Swim Team 25.62
40 Zachary Poti Blue Dolfins 25.65
40 Hank Contich Pine Crest 25.65
42 Kent Haeffner Pine Crest 25.66
PB
43 Anton Generalov Pine Crest 25.70
44 Jackson Auer Blue Dolfins 25.78
-1.8%
45 Taylor Eaddy Heritage Aquatic Team 25.82
PB
46 Daniel Moreno LOYOLA BLAKEFIELD AQUATIC 25.84
PB
47 Facundo Betancor Fla Aquatics 25.85
PB
48 Kevin Zgorski LOYOLA BLAKEFIELD AQUATIC 25.89
48 Liam Lohrenz Titusville Swim 25.89
50 Tanner Whitehurst Jupiter Dragons Swim Team 25.91
51 Bradley Adan Rockway Swimming Team (FL) 25.93
52 Anton Kuzjomkin Titan Aqatics 25.98
53 Juan Perez Costa Rockway Swimming Team (FL) 26.05
54 Mitchell Posk Performance Aquatics 26.08
PB
55 Sam Logue LOYOLA BLAKEFIELD AQUATIC 26.15
56 Matt Serra Unattached-Florida 26.16
57 Tony Hendricks St Thomas Swimming Association 26.19
58 Benjamin Aufdenberg Loggerhead Aquatics 26.21
59 Ryan Graff Pine Crest 26.24
PB
60 Otavio Metzker Unattached-Florida 26.26
+0.6% PB
61 Mickey Kennedy Blue Dolfins 26.27
62 Christian Garcia Heritage Aquatic Team 26.29
PB
63 Jacob Pavlock North Palm Beach Swim Club 26.32
PB
64 Enzo Pazos Swim Fort Lauderdale 26.33
65 Brendan Teeters Coral Springs Swim Club 26.34
65 Matthew Dynneson Loggerhead Aquatics 26.34
67 Mark Burnley YMCA of Broward County 26.40
68 Santiago Ospina Coral Springs Swim Club 26.43
68 Taylor Harberson Daytona Beach Speed 26.43
70 Nicolas Oberndorfer Heritage Aquatic Team 26.46
PB
71 Andrew Brown Saint Edwards Aquatics 26.48
72 Sebastian Vargas Coral Springs Swim Club 26.49
72 George Simisterra Azura Florida Aquatics 26.49
74 Ben Koros Loggerhead Aquatics 26.56
PB
75 Alexander Kimpel Blue Dolfins 26.60
PB
76 Isaiah Green Bone Island Swim Team 26.61
+1.7% PB
77 Richard Merrill Fla Aquatics 26.65
78 Daniel Boudani Aquakids Swim team 26.67
78 Zachary Burke Loggerhead Aquatics 26.67
78 Philippe Marcoux Swim Fort Lauderdale 26.67
81 Raaef Azer Daytona Beach Speed 26.68
82 Tanner Rogalski Loggerhead Aquatics 26.69
83 Spencer Franklin Evolution Aquatics 26.70
83 William Layne Wahoos of Wellington 26.70
85 Austin Ward Falfins Swimming 26.73
86 Alexander Sullivan Evolution Aquatics 26.76
87 Dennis Minshew Performance Aquatics 26.86
88 Andrew Szatkowski Coral Springs Swim Club 26.87
89 Joy Leone Azura Florida Aquatics 26.88
90 Aleksander Kuzjomkin Titan Aqatics 26.89
PB
91 Francisco Real City Of Hialeah Storm 26.90
92 Michael Rahrig Lake Lytal Lightning 26.92
93 Samuel Cronen Blue Dolfins 26.94
94 Marcos Paes Leme De Souza Rockway Swimming Team (FL) 27.01
95 Andres Lares Azura Florida Aquatics 27.12
95 Antonio Perez Blue Marlins of Hialeah Garden 27.12
97 Brandon Parkinson Titan Aqatics 27.15
98 Matthew Kronengold Pine Crest 27.18
99 Juan Imposimato YMCA of Broward County 27.24
100 EJ Pineiro-barros YMCA of Broward County 27.37
101 Colin Smith Lake Lytal Lightning 27.46
102 Phillip Stevens Loggerhead Aquatics 27.66
103 Felipe Farias Farias Plantation Swim Team 27.72
PB
104 Daniel Angeles North Miami Swim Team 27.80
105 Alexander Sismanoglou North Miami Swim Team 27.86
106 Matthew Morin Loggerhead Aquatics 28.03
107 Alfred Maria Plantation Swim Team 28.16
108 Landon Mediavilla Lake Lytal Lightning 28.38
109 Silvio Martinez Blue Dolfins 28.83