Site logo

2014 Speedo Champions Series - Plantation, FL

  • Completed
  • Mar. 13–16, 2014
  • LCM
  • Plantation, FL

400 IM Men

A Final LCM
Rank Name Team Time Points
1 John Fulginiti Blue Dolfins 4:37.66
 
847
2 Blake Manganiello Gator Swim Club 4:37.89
 
796
3 Eric Stobbe Gator Swim Club 4:38.17
 
794 PB
4 Colin Roddy LOYOLA BLAKEFIELD AQUATIC 4:42.20
 
758 PB
5 Zach Hoelting LOYOLA BLAKEFIELD AQUATIC 4:42.63
 
754 PB
6 Marco Hosfeld Swim Fort Lauderdale 4:44.12
 
741
7 Yoelvis Pedraza Azura Florida Aquatics 4:44.61
 
737
8 Mitch Williams LOYOLA BLAKEFIELD AQUATIC 4:46.25
 
723 PB
B Final LCM
Rank Name Team Time Points
9 Marcelo Acosta Azura Florida Aquatics 4:45.71
 
728
10 Daniel Pereira Azura Florida Aquatics 4:47.84
 
709
11 Marco Guarente Azura Florida Aquatics 4:49.85
 
692
12 CJ Kopecki South Florida Aquatic Club 4:52.45
 
811 PB
13 Aaron Spence Swim Florida 4:55.01
 
649 PB
14 Andreas Rintel Oxbridge Aquatic Club 4:55.20
 
680
15 Ethan Chestang Loggerhead Aquatics 4:56.29
 
671
Ben Brown LOYOLA BLAKEFIELD AQUATIC DQ
C Final LCM
Rank Name Team Time Points
17 Lucas Musselman LOYOLA BLAKEFIELD AQUATIC 4:49.06
 
732
18 Alex Evenson Pine Crest 4:53.35
 
663 PB
19 Diego Rueda Unattached-Rhode Island 4:55.30
 
646
20 Kevin McCoy LOYOLA BLAKEFIELD AQUATIC 4:55.92
 
641
21 Mark Billeaud City of Lafayette Aquatics 5:01.31
 
630
22 Parker Von Stein Loggerhead Aquatics 5:02.85
 
585 PB
Jonathan Farah Heritage Aquatic Team NS
Wyatt Matschner Blue Dolfins DQ
D Final LCM
Rank Name Team Time Points
25 Ervin Marin South Florida Aquatic Club 4:57.31
 
770
26 Wesley Hembree Swac Swim Team 4:57.66
 
675
27 Will Barao South Shore Mill Pond YMCA 4:59.17
 
981
28 Phillip Stevens Loggerhead Aquatics 5:02.50
 
620
29 Gabriel Siwady Unattached-Florida 5:03.74
 
578
30 Bradley Baker Paducah Swim Team 5:04.98
 
568
31 Matthew Morin Loggerhead Aquatics 5:07.64
 
547
32 Marcelo Lauzurique Miami Dade County Aquatic Club 5:08.12
 
682
Preliminaries LCM
Rank Name Team Time Points
1 Eric Stobbe Gator Swim Club 4:39.51
 
782 PB
2 Alexander Dehner Gator Swim Club 4:40.49
 
773
3 Marco Hosfeld Swim Fort Lauderdale 4:42.26
 
758
4 John Fulginiti Blue Dolfins 4:42.41
 
805
5 Colin Roddy LOYOLA BLAKEFIELD AQUATIC 4:44.26
 
740 PB
5 Blake Manganiello Gator Swim Club 4:44.26
 
740
7 Yoelvis Pedraza Azura Florida Aquatics 4:45.90
 
726
8 Zach Hoelting LOYOLA BLAKEFIELD AQUATIC 4:47.08
 
716 PB
9 Mitch Williams LOYOLA BLAKEFIELD AQUATIC 4:49.16
 
698 PB
10 Andreas Rintel Oxbridge Aquatic Club 4:50.45
 
720
11 Daniel Pereira Azura Florida Aquatics 4:51.65
 
677
12 Marco Guarente Azura Florida Aquatics 4:51.68
 
677
13 Marcelo Acosta Azura Florida Aquatics 4:52.58
 
669
14 CJ Kopecki South Florida Aquatic Club 4:53.16
 
805 PB
15 Ethan Chestang Loggerhead Aquatics 4:53.30
 
696
16 Aaron Spence Swim Florida 4:54.76
 
651 PB
17 Ben Brown LOYOLA BLAKEFIELD AQUATIC 4:55.24
 
679
18 Lucas Musselman LOYOLA BLAKEFIELD AQUATIC 4:55.71
 
676
19 Parker Von Stein Loggerhead Aquatics 4:56.61
 
636 PB
20 Kevin McCoy LOYOLA BLAKEFIELD AQUATIC 4:56.98
 
632
21 Diego Rueda Unattached-Rhode Island 4:57.15
 
631
22 Alex Evenson Pine Crest 4:57.41
 
629
23 Jonathan Farah Heritage Aquatic Team 4:58.41
 
653 PB
24 Mark Billeaud City of Lafayette Aquatics 4:58.45
 
653 PB
25 Wyatt Matschner Blue Dolfins 5:00.57
 
636
26 Wesley Hembree Swac Swim Team 5:01.18
 
646
27 Will Barao South Shore Mill Pond YMCA 5:02.81
 
954
28 Ervin Marin South Florida Aquatic Club 5:03.52
 
719
29 Gabriel Siwady Unattached-Florida 5:03.54
 
579
30 Dylan Brisco Lake Lytal Lightning 5:05.07
 
707
31 Bradley Baker Paducah Swim Team 5:05.46
 
564
32 Marcelo Lauzurique Miami Dade County Aquatic Club 5:06.86
 
692
33 Phillip Stevens Loggerhead Aquatics 5:09.67
 
563
34 Matthew Morin Loggerhead Aquatics 5:09.68
 
531
35 Michael Rahrig Lake Lytal Lightning 5:11.30
 
550
36 Grant Dodge North Palm Beach Swim Club 5:12.27
 
649
37 Jonathan Strod South Florida Aquatic Club 5:12.88
 
554 PB
38 Alex Blair LOYOLA BLAKEFIELD AQUATIC 5:13.88
 
637
39 Matthew Romanelli Longhorn Aquatics 5:15.99
 
483
40 Matheus Borges Azura Florida Aquatics 5:19.41
 
458
41 Alexander Monti South Florida Aquatic Club 5:20.74
 
494 PB
42 Henrique Yamamoto Coral Springs Swim Club 5:25.51
 
460
43 Alex J Lewit Lewit St Thomas Swimming Association 5:25.67
 
419
44 Cameron Anderson Martin County Aquatics 5:26.24
 
454
45 Ethan Carter East Coast Swim Team 5:26.52
 
407
46 Daniel Angeles North Miami Swim Team 5:40.27
 
314
Quinn Cassidy Gator Swim Club NS
Mickey Kennedy Blue Dolfins DQ
Yousef Abd El Raouf Oxbridge Aquatic Club NS