CollegeSwimming.com

2014 Speedo Champions Series - Plantation, FL

  • Completed
  • Mar. 13–16, 2014
  • LCM
  • Plantation, FL

100 Fly Men

A Final LCM
Rank Name Team Time Points
1 Mario Todorovic Bolles School Sharks 54.43
 
899
2 Michael Andrew Race Pace Club 54.59
 
1061 PB
3 Luke Torres Gator Swim Club 55.00
 
874 PB
4 Luis Martinez Azura Florida Aquatics 55.02
 
873
5 Zack Chetrat Toronto Swim Club 55.41
 
856
6 Nikita Denisyako Gator Swim Club 55.79
 
840
7 Arkady Vyatchanin New York Athletic Club 56.46
 
811
8 Renzo Tjon A Joe Azura Florida Aquatics 58.43
 
729
B Final LCM
Rank Name Team Time Points
9 Enzo Pazos Swim Fort Lauderdale 57.24
 
778 PB
10 Carlos Herrera Azura Florida Aquatics 57.38
 
773
11 Noah Hensley Blue Dolfins 57.64
 
777 PB
12 Emiro Goossen Gator Swim Club 57.67
 
760 PB
13 Matthew Swanston Newmarket Stingrays 57.68
 
760
14 Zachary Poti Blue Dolfins 58.04
 
836
15 Arvin Moradi Azura Florida Aquatics 58.16
 
740 PB
16 Felipe Manzo North Palm Beach Swim Club 1:05.18
 
471
C Final LCM
Rank Name Team Time Points
17 Mateo Gonzalez Medina Azura Florida Aquatics 56.66
 
818 PB
18 Viktor Toth Daytona Beach Speed 58.47
 
783 PB
19 Jordy Groters Pine Crest 59.26
 
710
20 Matheus Borges Azura Florida Aquatics 59.67
 
679
21 Ben Koros Loggerhead Aquatics 59.76
 
690 PB
22 Neil Perry LOYOLA BLAKEFIELD AQUATIC 59.79
 
674 PB
23 Guy Fernandes Fla Aquatics 1:01.02
 
641
24 Bryce Pierce Coral Springs Swim Club 1:01.05
 
639
D Final LCM
Rank Name Team Time Points
25 Arthur Peres Rodrigues Azura Florida Aquatics 59.50
 
701
26 Ilya Evdokimov Coral Springs Swim Club 59.55
 
684 PB
27 Michael Rahrig Lake Lytal Lightning 1:00.51
 
700 PB
28 Fernando Bohorquez Azura Florida Aquatics 1:00.60
 
657
29 Jackson Auer Blue Dolfins 1:00.75
 
651
30 Alexander Kimpel Blue Dolfins 1:00.87
 
631 PB
31 Jonathan Farah Heritage Aquatic Team 1:01.04
 
680
32 Tomas Kloosterman Performance Aquatics 1:03.20
 
542
Preliminaries LCM
Rank Name Team Time Points
1 Luis Martinez Azura Florida Aquatics 54.90
 
879
2 Luke Torres Gator Swim Club 55.13
 
869 PB
3 Michael Andrew Race Pace Club 55.19
 
1035
4 Mario Todorovic Bolles School Sharks 55.27
 
862
5 Zack Chetrat Toronto Swim Club 56.09
 
827
6 Nikita Denisyako Gator Swim Club 56.53
 
808
7 Arkady Vyatchanin New York Athletic Club 57.12
 
783
8 Renzo Tjon A Joe Azura Florida Aquatics 57.74
 
758
9 Carlos Herrera Azura Florida Aquatics 57.75
 
757
10 Enzo Pazos Swim Fort Lauderdale 57.91
 
751 PB
11 Noah Hensley Blue Dolfins 57.92
 
765 PB
12 Emiro Goossen Gator Swim Club 57.95
 
749
13 Felipe Manzo North Palm Beach Swim Club 58.36
 
732
14 Matthew Swanston Newmarket Stingrays 58.38
 
731
15 Arvin Moradi Azura Florida Aquatics 58.50
 
726 PB
16 Zachary Poti Blue Dolfins 58.74
 
807
17 Matheus Borges Azura Florida Aquatics 59.10
 
702
18 Mateo Gonzalez Medina Azura Florida Aquatics 59.14
 
715 PB
19 Jordy Groters Pine Crest 59.25
 
711
20 Viktor Toth Daytona Beach Speed 59.59
 
737 PB
21 Neil Perry LOYOLA BLAKEFIELD AQUATIC 59.97
 
667 PB
22 Eric Williams Unattached-Florida 59.99
 
666
23 Guy Fernandes Fla Aquatics 1:00.00
 
681
24 Vicente Andrade Swim Fort Lauderdale 1:00.02
 
665
25 Bryce Pierce Coral Springs Swim Club 1:00.08
 
678
26 Alejandro Zambrano South Florida Aquatic Club 1:00.16
 
659 PB
27 Sergio Ber Gonzalez Ramirez Gator Swim Club 1:00.35
 
652
27 Brian Arnaud Coral Springs Swim Club 1:00.35
 
652 PB
29 Ben Koros Loggerhead Aquatics 1:00.36
 
666 PB
30 Ilya Evdokimov Coral Springs Swim Club 1:00.42
 
649
31 Arthur Peres Rodrigues Azura Florida Aquatics 1:00.44
 
663
32 Tomas Kloosterman Performance Aquatics 1:01.11
 
622 PB
33 Jian Wang Gator Swim Club 1:01.29
 
615
33 Michael Rahrig Lake Lytal Lightning 1:01.29
 
670 PB
35 Jonathan Farah Heritage Aquatic Team 1:01.34
 
668
36 Alexander Kimpel Blue Dolfins 1:01.36
 
612 PB
37 Jackson Auer Blue Dolfins 1:01.48
 
623
38 Fernando Bohorquez Azura Florida Aquatics 1:01.54
 
620
39 Sebastian Vargas Coral Springs Swim Club 1:01.71
 
689 PB
40 Nelson Diaz South Florida Aquatic Club 1:01.79
 
611
41 George Simisterra Azura Florida Aquatics 1:01.87
 
608
42 Taylor Eaddy Heritage Aquatic Team 1:01.89
 
647 PB
43 Brendan Teeters Coral Springs Swim Club 1:01.92
 
606
44 Bradley Adan Rockway Swimming Team (FL) 1:02.00
 
588
45 Kevin Zgorski LOYOLA BLAKEFIELD AQUATIC 1:02.01
 
642
46 Lucas Musselman LOYOLA BLAKEFIELD AQUATIC 1:02.02
 
642
47 Jeffrey Godwin LOYOLA BLAKEFIELD AQUATIC 1:02.14
 
637
48 Diego Rueda Unattached-Rhode Island 1:02.36
 
574 PB
48 John Brennock Loggerhead Aquatics 1:02.36
 
574 PB
50 Daniel Moreno LOYOLA BLAKEFIELD AQUATIC 1:02.46
 
570
51 Endi Babi South Florida Aquatic Club 1:02.50
 
569
52 Manny Avila Garcia Performance Aquatics 1:02.62
 
564
53 Johnny Pereira Pine Crest 1:02.75
 
649
54 Aj Reid Fla Aquatics 1:02.83
 
571 PB
55 Benjamin Davis Unattached-Rhode Island 1:02.89
 
569
56 Antonio Perez Blue Marlins of Hialeah Garden 1:02.97
 
566
57 Christian Garcia Heritage Aquatic Team 1:02.99
 
565 PB
57 lynma01 Lyn Pine Crest 1:02.99
 
565
59 Matthew Dynneson Loggerhead Aquatics 1:03.28
 
594
60 David Stoddard Performance Aquatics 1:03.32
 
592
61 Tanner Rogalski Loggerhead Aquatics 1:03.39
 
550
62 Felipe Farias Farias Plantation Swim Team 1:03.41
 
589
63 Francisco Real City Of Hialeah Storm 1:03.49
 
621
64 Otavio Metzker Unattached-Florida 1:03.59
 
543
65 Richard Merrill Fla Aquatics 1:03.61
 
527
66 Silvio Martinez Blue Dolfins 1:03.72
 
538 PB
67 Sam Logue LOYOLA BLAKEFIELD AQUATIC 1:03.74
 
577
68 Jasper Jurman Unattached-Rhode Island 1:03.83
 
608
69 Oliver French Southern New Ham 1:03.85
 
533
70 Mickey Kennedy Blue Dolfins 1:03.86
 
607
71 Joy Leone Azura Florida Aquatics 1:03.98
 
529
72 Aleksander Kuzjomkin Titan Aqatics 1:04.00
 
513
73 Alex J Lewit Lewit St Thomas Swimming Association 1:04.03
 
527
74 Andres Lares Azura Florida Aquatics 1:04.06
 
679
75 Jonathan Strod South Florida Aquatic Club 1:04.25
 
593 PB
76 Ervin Marin South Florida Aquatic Club 1:04.27
 
671
77 Bryce Davidson City of Lafayette Aquatics 1:04.41
 
498
78 John Olsen Southern New Ham 1:04.44
 
551
79 Sebastian Velandia Blue Marlins of Hialeah Garden 1:04.50
 
549
80 Juan Perez Costa Rockway Swimming Team (FL) 1:04.69
 
503
81 Zachary Souza South Shore Mill Pond YMCA 1:04.81
 
537
82 Ryan Capote South Florida Aquatic Club 1:04.86
 
536
83 Henrique Yamamoto Coral Springs Swim Club 1:05.11
 
561
84 Julian Ortega Lake Lytal Lightning 1:05.15
 
472
85 Dino Nassi Lake Lytal Lightning 1:05.19
 
470
85 Xavier Brown South Florida Aquatic Club 1:05.19
 
470
87 Raaef Azer Daytona Beach Speed 1:05.28
 
467
88 Parker Bierman North Palm Beach Swim Club 1:05.40
 
629
89 Joaquin Utz Flying Fish Swim Club (Florida) 1:05.46
 
548
90 Esteban Diaz Velasco Diaz-Velasco South Florida Aquatic Club 1:05.48
 
626
91 Alexio Musleh Coral Springs Swim Club 1:05.56
 
731
92 Dylan Allen Swim Fort Lauderdale 1:05.77
 
464
92 Dennis Minshew Performance Aquatics 1:05.77
 
503
94 Taylor Harberson Daytona Beach Speed 1:05.81
 
502
95 Jared Ingram Lake Lytal Lightning 1:05.92
 
532
96 Spencer Franklin Evolution Aquatics 1:05.94
 
458
97 Benjamin Aufdenberg Loggerhead Aquatics 1:06.08
 
526
98 Alex Blair LOYOLA BLAKEFIELD AQUATIC 1:06.80
 
579
99 Landon Mediavilla Lake Lytal Lightning 1:07.25
 
451
100 Samuel Cronen Blue Dolfins 1:07.38
 
409
101 Jordan Colon South Florida Aquatic Club 1:07.47
 
444
102 Alexander Sismanoglou North Miami Swim Team 1:07.79
 
395
103 Jacob Battad Blue Dolfins 1:09.20
 
335
104 Bowie Suen South Florida Aquatic Club 1:11.89
 
267
105 Joshua Romany Azura Florida Aquatics 1:13.17
 
218
106 Isaiah Green Bone Island Swim Team 1:14.11
 
239
107 Grant Grabarczyk Swim Florida 1:18.12
 
108
Gustavo Valery South Florida Aquatic Club NS
Keaton Teas Francos Fins Swimming NS
Jacob Pavlock North Palm Beach Swim Club NS
Brandon Parkinson Titan Aqatics NS