Site logo

2014 NCAA Division III Championships

  • Completed
  • Mar. 19–22, 2014
  • SCY
  • Indianapolis, IN

200 Medley Relay Men

Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points
1 Emory Emory
  1. Ross Spock
  2. Andrew Wilson
  3. hayden baker
  4. Ryan Bass
1:29.40
 
779
2 MIT MIT
  1. Bradley Mattix
  2. Michael Liao
  3. Sean Corcoran
  4. Austin Fathman
1:29.62
 
773
3 Chicago Chicago
  1. Bryan Bunning
  2. James Taylor
  3. Matt Veldman
  4. Thomas Meek
1:29.89
 
766
4 Kenyon Kenyon
  1. Michael Curley
  2. Trevor Manz
  3. Kevin Magee
  4. Percy Gates
1:30.15
 
760
5 C-M-S C-M-S
  1. Matthew Williams
  2. Joseph Alleva
  3. Patrick Shultz
  4. Joseph Hinton
1:30.69
 
746
6 St. Olaf St. Olaf
  1. Michael Gratz
  2. Colby Kubat
  3. William Brebrick
  4. Tanner Roe
1:30.75
 
745
7 Williams Williams
  1. Benjamin Lin
  2. Jacob Tamposi
  3. Thaddeus Ricotta
  4. Grant Johnson
1:30.81
 
743
8 TCNJ TCNJ
  1. Jin Roh
  2. James Shangle
  3. Joseph Dunn
  4. Brett Pedersen
1:31.17
 
734
9 Connecticut College Connecticut College
  1. Michael Fothergill
  2. Kirk Czelewicz
  3. Loring Bowen
  4. Samuel Gill
1:31.19
 
734
10 Washington (Mo) Washington (Mo)
  1. Kaisen Yao
  2. Michael Lagieski
  3. Reed Dalton
  4. Justin Morrell
1:31.38
 
729
11 Denison Denison
  1. Spencer Fronk
  2. Alex Nennig
  3. Andrew Rich
  4. Ryan Fleming
1:31.49
 
727
12 Amherst Amherst
  1. Matthew Heise
  2. Greg Han
  3. Perrin Bulakul
  4. Connor Sholtis
1:31.69
 
722
13 DePauw DePauw
  1. Blake Lehmann
  2. Matthew Gleason
  3. Casey Hooker
  4. Jack Burgeson
1:31.93
 
716
14 Keene State Keene State
  1. Ryan Boraski
  2. James Black
  3. Jared Hyde
  4. Gregory Youngstrom
1:32.14
 
711
15 Union (NY) Union (NY)
  1. Andrew Welch
  2. John Enquist
  3. Zachary Wahl
  4. Benjamin Nadareski
1:32.29
 
708
16 Stevens Institute Stevens Institute
  1. Ravi Sun
  2. Josh Lefeber
  3. John Rees
  4. Tyler Hessler
1:32.41
 
705
17 Ithaca Ithaca
  1. Connor White
  2. Lucas Zelehowsky
  3. Taylor Van Cott
  4. Zachary Kundel
1:32.97
 
692
18 Calvin Calvin
  1. Andrew Mitchell
  2. Johnson Cochran
  3. Brett Stoughton
  4. Mitchell Schroder
1:33.60
 
679
19 Wheaton (IL) Wheaton (IL)
  1. Wills Francis
  2. Tim Walker
  3. Jackson Raymond
  4. Roger Wilkerson
1:34.81
 
653
20 Trinity (TX) Trinity (TX)
  1. Jah Johnson
  2. Adam Thomas
  3. Stephen Culberson
  4. Kevin Thomas
1:35.25
 
644
21 Albion Albion
  1. Tom Parsons
  2. Brian Fiorillo
  3. Josh Boren
  4. Bradley Melpolder
1:36.36
 
622
New York New York
  1. Charles Wu
  2. Matthew Kendall
  3. Daniel Tay
  4. Jeremiah Crowley
DQ
Johns Hopkins Johns Hopkins
  1. Dylan Davis
  2. Joseph Acquaviva
  3. David Woodford
  4. Anthony Lordi
DQ