Site logo

2014 NCAA Division III Championships

  • Completed
  • Mar. 19–22, 2014
  • SCY
  • Indianapolis, IN

200 Free Relay Men

Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points
1 TCNJ TCNJ
  1. William Kasper
  2. Phillip Hawley
  3. Brett Pedersen
  4. Stephen Gibson
1:20.83
 
769
2 C-M-S C-M-S
  1. Alex Poltash
  2. Matthew Williams
  3. Patrick Shultz
  4. Joseph Hinton
1:21.23
 
758
3 Gettysburg Gettysburg
  1. Jason Potter
  2. Michael Harmon
  3. Stuart Cubbison
  4. Ashton Leyens
1:21.32
 
755
4 Keene State Keene State
  1. Gregory Youngstrom
  2. Ryan Boraski
  3. James Black
  4. Jared Hyde
1:21.70
 
745
5 Connecticut College Connecticut College
  1. Patrick McGinnis
  2. Michael Fothergill
  3. Drew Andre
  4. Samuel Gill
1:21.72
 
744
6 Kenyon Kenyon
  1. Joseph Duronio
  2. Austin Caldwell
  3. Ryan Funk
  4. Wesley Manz
1:21.73
 
744
7 Johns Hopkins Johns Hopkins
  1. William Kimball
  2. Anthony Lordi
  3. Joseph Acquaviva
  4. Jeremy Bauchwitz
1:21.92
 
739
8 Emory Emory
  1. Ryan Bass
  2. Jacob Stephens
  3. David Tao
  4. Ross Spock
1:22.01
 
737
9 Denison Denison
  1. Ryan Fleming
  2. Conrad Wuorinen
  3. Damon Rosenburg
  4. Carlos Maciel
1:22.16
 
733
10 DePauw DePauw
  1. Alexander Alfonso
  2. Jack Burgeson
  3. Casey Hooker
  4. Blake Lehmann
1:22.39
 
726
11 Trinity (TX) Trinity (TX)
  1. Adam Thomas
  2. Stephen Culberson
  3. Jah Johnson
  4. Kevin Thomas
1:22.41
 
726
12 MIT MIT
  1. Austin Fathman
  2. Brendon Chiu
  3. Daryl Neubieser
  4. Benjamin Bauchwitz
1:22.49
 
724
13 Chicago Chicago
  1. Thomas Meek
  2. Jeremy Estes
  3. Andrew Homere
  4. Matt Veldman
1:22.63
 
720
14 Ithaca Ithaca
  1. Peter Knight
  2. Adam Zelehowsky
  3. Christopher Cadwell
  4. Zachary Kundel
1:22.73
 
717
15 St. Olaf St. Olaf
  1. William Brebrick
  2. Tanner Roe
  3. Alek Rudstrom
  4. Michael Gratz
1:22.75
 
717
16 Williams Williams
  1. Alex McCarter
  2. Alexander Nanda
  3. Nathaniel Boley
  4. Grant Johnson
1:22.85
 
714
17 Albion Albion
  1. Brian Fiorillo
  2. Derek Bosko
  3. Bradley Melpolder
  4. Tom Parsons
1:22.96
 
712
18 Wheaton (IL) Wheaton (IL)
  1. Wills Francis
  2. Jackson Raymond
  3. Roger Wilkerson
  4. Tim Walker
1:24.06
 
684
19 Washington (Mo) Washington (Mo)
  1. Justin Morrell
  2. Matthew Nutter
  3. Michael Lagieski
  4. Kaisen Yao
1:24.16
 
682
20 Calvin Calvin
  1. Andrew Mitchell
  2. Mitchell Schroder
  3. ALEX BAUMANN
  4. Brett Stoughton
1:25.35
 
653
21 Amherst Amherst
  1. Perrin Bulakul
  2. Matthew Heise
  3. Jeff Anderson
  4. Nick Egan
1:25.36
 
653
Stevens Institute Stevens Institute
  1. Tomasz Wolinski
  2. Josh Lefeber
  3. Shawn Hanak
  4. Tyler Hessler
DQ