CollegeSwimming.com

2014 Speedo WInter Junior Championships

  • Completed
  • Dec. 10–13, 2014
  • SCY
  • Federal Way, WA

400 Free Relay Women

Timed Finals SCY
Rank Name Team Time
1 Canyons Aquatic Club (A) Canyons Aquatic Club
  1. Abbey Weitzeil
  2. Tamara Santoyo
  3. Mikayla Ranslem
  4. Alexa Skorus-Neely
3:18.51
 
2 Y-Spartaquatics Swim Club (A) Y-Spartaquatics Swim Club
  1. Ali Galyer
  2. Sydney Baker
  3. Jessi Snover
  4. Katrina Konopka
3:20.75
 
3 Scottsdale Aquatic Club (A) Scottsdale Aquatic Club
  1. Victoria Toris
  2. Hannah Holman
  3. Samantha Fazio
  4. Taylor Ruck
3:20.91
 
4 Davis Aquadarts Racing Team (A) Davis Aquadarts Racing Team
  1. Elizabeth Menzmer
  2. Emma Barksdale
  3. Paige Maynard
  4. Claire Pinson
3:22.42
 
5 Bolles School Sharks (A) Bolles School Sharks
  1. Kasey Schmidt
  2. Sherridon Dressel
  3. Natash Gvakharia Mgebrishvi
  4. Claire Rasmus
3:23.06
 
6 Palo Alto Stanford Aquatics (A) Palo Alto Stanford Aquatics
  1. Grace Zhao
  2. Chloe Isleta
  3. Izzi Henig
  4. Jennifer Campbell
3:23.14
 
7 Denver Swim Academy (A) Denver Swim Academy
  1. Lindsay Painton
  2. Amy Lenderink
  3. Brooke Stenstrom
  4. Annie Ochitwa
3:23.31
 
8 Highlander Aquatic Club (A) Highlander Aquatic Club
  1. Paige Hamilton
  2. Abigail Burke
  3. Gracie Redding
  4. Katherine Duggan
3:23.57
 
9 Patriot Aquatic Club (IL) (A) Patriot Aquatic Club (IL)
  1. Erin Falconer
  2. Haley Nelson
  3. Loretta Stelnicki
  4. Reilly Lanigan
3:23.81
 
10 Aquazot Swim Club (A) Aquazot Swim Club
  1. Sonia Wang
  2. Alexis Margett
  3. Katie Glavinovich
  4. Eva Merrell
3:24.12
 
11 Santa Clara Swim Club (A) Santa Clara Swim Club
  1. Sarah Shimomura
  2. Sophie Krivokapic-Zhou
  3. Cathy Teng
  4. Sandra Soe
3:24.15
 
12 Walnut Creek Aquabears (A) Walnut Creek Aquabears
  1. Izzy Barattolo
  2. Danielle Taylor
  3. Brittany Usinger
  4. Gianna Garcia
3:24.19
 
13 Carmel Swim Club (A) Carmel Swim Club
  1. Trude Rothrock
  2. Kendall Smith
  3. Emma Nordin
  4. Marilyn Mosbaugh
3:24.22
 
14 Socal Aquatics Association (A) Socal Aquatics Association
  1. Aislinn Light
  2. Ella Eastin
  3. Emily Eastin
  4. Tianna Jorgenson
3:24.74
 
15 Ozaukee Aquatics (A) Ozaukee Aquatics
  1. Skylar Fore
  2. Autumn Haebig
  3. Lillie Hosack
  4. Mallory Fox
3:25.14
 
16 Orinda Aquatics (A) Orinda Aquatics
  1. Mary Ashby
  2. Lia Campbell
  3. Emily Ward
  4. Claire Therien
3:25.35
 
17 Crow Canyon Country Club Sharks (A) Crow Canyon Country Club Sharks
  1. Emma Cottrill
  2. Maddie Murphy
  3. Rachel Smith
  4. Cailey Steffens
3:25.73
 
18 Southwest Stars Swim Club (A) Southwest Stars Swim Club
  1. Sofia Bernard
  2. Katie Schorr
  3. Emily Kliewer
  4. Sarah Passilla
3:26.24
 
19 Gator Swim Club (A) Gator Swim Club
  1. Lindsey Trematerra
  2. Kahra Williams
  3. Isabel Ivey
  4. Hannah Burns
3:26.86
 
20 Winston-Salem YMCA Swim (A) Winston-Salem YMCA Swim
  1. Rachel Brown
  2. Morgan Tacik
  3. Meghan Joram
  4. Allison Warnimont
3:26.93
 
21 King Aquatic Club (A) King Aquatic Club
  1. Ashley Sutherland
  2. Gianna Haugen
  3. Eva Kim
  4. Leah Fisk
3:27.05
 
22 Rose Bowl Aquatics (A) Rose Bowl Aquatics
  1. Heather MacDougall
  2. Tiare Coker
  3. Katherine Wagner
  4. Katherine Herrill
3:27.10
 
23 Davis Aquadarts Racing Team (B) Davis Aquadarts Racing Team
  1. Kai Nabeta
  2. Joanna Curry
  3. Sydney Larson
  4. Chenoa Devine
3:27.19
 
24 Dynamo Swim Club (A) Dynamo Swim Club
  1. Katie Christy
  2. Tatum Smith
  3. Grace Ferry
  4. Elizabeth Bailey
3:27.41
 
25 Nitro Swimming (A) Nitro Swimming
  1. Karling Hemstreet
  2. Regan Barney
  3. Sutton Marvin
  4. Lillian Benwell
3:27.67
 
26 North Bay Aquatics (A) North Bay Aquatics
  1. Ava Salmi
  2. Miki Dahlke
  3. Ariana Saghafi
  4. Emma McCarthy
3:27.74
 
27 Lakeside Aquatic Club (TX) (A) Lakeside Aquatic Club (TX)
  1. Lauren Pitzer
  2. SJ Porter
  3. Kara Eisenmann
  4. Lauren Savoy
3:27.88
 
28 Dallas Mustangs (A) Dallas Mustangs
  1. Pauline Kerr
  2. Kate Boyer
  3. Tiffany Futscher
  4. Sarah Stone
3:28.16
 
29 Bolles School Sharks (B) Bolles School Sharks
  1. Paulina Watson Valero
  2. Annie Kyriakidis
  3. Harley Lopez Miro
  4. Chloe Miller
3:28.50
 
30 Scottsdale Aquatic Club (B) Scottsdale Aquatic Club
  1. Emma Broome
  2. Gabby Fagan
  3. Kathleen Shannahan
  4. Emma Segneri
3:28.60
 
31 Marin Pirates (A) Marin Pirates
  1. Maddie Salesky
  2. Cali Raukar
  3. Sophia Dal Porto
  4. Riley Scott
3:28.89
 
32 Magnolia Aquatic (A) Magnolia Aquatic
  1. Shayne Gregson
  2. Joy Field
  3. Grace Ritch
  4. Caitlin Clements
3:29.07
 
33 Lake Country Swim Team (A) Lake Country Swim Team
  1. Kelly Jacob
  2. Megan Doty
  3. Lindsay Adamski
  4. Rocky Laabs
3:29.58
 
34 Palo Alto Stanford Aquatics (B) Palo Alto Stanford Aquatics
  1. Vicky Wong
  2. Heidi Katter
  3. Hana Brett
  4. Alexandra Grimes
3:29.62
 
35 Blackline Aquatics (A) Blackline Aquatics
  1. Emily Conners
  2. Grace Snyder
  3. Lorelei Gaertner
  4. Abigail Dolan
3:29.63
 
36 Irvine Novaquatics (A) Irvine Novaquatics
  1. Carly Perri
  2. Meagan Popp
  3. Brittany Kampfer
  4. Courtney Mykkanen
3:30.39
 
37 University of Denver Hilltoppers (A) University of Denver Hilltoppers
  1. Abby Kochevar
  2. Cassidy Stein
  3. Lauren Moden
  4. Haley Rowley
3:30.42
 
38 Tennessee Aquatics (A) Tennessee Aquatics
  1. Courtney Aycock
  2. Erica Laning
  3. Carissa Armijo
  4. Lauren Sapp
3:30.47
 
39 Conejo Simi Swim Club (A) Conejo Simi Swim Club
  1. Alisa Cooke
  2. Deanne Umbay
  3. Abby Chopp
  4. Gabbie Libang
3:30.89
 
40 CSP Tideriders (A) CSP Tideriders
  1. Melissa Melnick
  2. Gabby Vieira
  3. Mikayla Kempf
  4. Helen Wojdylo
3:30.90
 
41 Santa Clara Swim Club (B) Santa Clara Swim Club
  1. Vivian Wang
  2. Caitlyn Koo
  3. Nicole Oliva
  4. Jenny Ma
3:31.55
 
42 Schroeder YMCA Swim Team (A) Schroeder YMCA Swim Team
  1. Ashlyn Schoof
  2. Holly Stoll
  3. Rina Krupsky
  4. Claudia Kirkpatrick
3:31.84
 
43 Metroplex Aquatics (A) Metroplex Aquatics
  1. Mallori Allen
  2. Sofie Underdahl
  3. Lindsay Looney
  4. Vanessa Pearl
3:32.25
 
44 Eagle Swimming Association (A) Eagle Swimming Association
  1. Sarah Wehrmeister
  2. Jordan Wheeler
  3. Rachel Hicks
  4. Alexandra Lupton
3:32.87
 
45 Patriot Aquatic Club (IL) (B) Patriot Aquatic Club (IL)
  1. Erica King
  2. Emma Barnett
  3. Rachel Robb
  4. Ashlin Ruiz
3:34.54
 
Loveland Swim Club (A) Loveland Swim Club NS
Carmel Swim Club (B) Carmel Swim Club NS