Site logo

2013-14 Minnesota State Championships - Boys Class A

  • Completed
  • Feb. 27, 2014 - Mar. 01, 2014
  • SCY
  • MN

500 Free Men

A Final SCY
Name Team Time NISCA
1 Tanner Alms Red Wing logoRed Wing 4:37.26
135
2 Alberto Orejuela Fridley logoFridley 4:42.19
127
3 Warren Sexson Saint Thomas logoSaint Thomas 4:44.24
124 PB
4 Michael Modica Simley Senior logoSimley Senior 4:45.70
122 PB
5 Jake Pursley Saint Thomas logoSaint Thomas 4:48.40
118
6 Eric Ruzicka Saint Thomas logoSaint Thomas 4:48.99
117
7 Jeremy Conners Saint Thomas logoSaint Thomas 4:53.87
110 PB
8 Adam Boerner Chaska logoChaska 4:54.15
109
B Final SCY
Name Team Time NISCA
9 Evan Stafford Breck logoBreck 4:52.85
111 PB
10 Nicolaas van Oppen Breck logoBreck 4:55.93
107
11 Peter Augdahl Chaska logoChaska 4:57.56
104 PB
12 Sawyer Myers Austin logoAustin 4:58.26
103 PB
13 Tommy McGinn Benilde-Saint Margarets logoBenilde-Saint Margarets 5:02.96
97
14 Erik Skoe Sartell logoSartell 5:04.72
94 PB
15 Zach Ross Hutchinson logoHutchinson 5:05.10
94
Andrew Kileen Orono logoOrono DQ
Preliminaries SCY
Name Team Time NISCA
1 Warren Sexson Saint Thomas logoSaint Thomas 4:47.66
119 PB
2 Alberto Orejuela Fridley logoFridley 4:47.92
118
3 Tanner Alms Red Wing logoRed Wing 4:47.96
118
4 Eric Ruzicka Saint Thomas logoSaint Thomas 4:48.95
117
5 Michael Modica Simley Senior logoSimley Senior 4:49.40
116 PB
6 Jake Pursley Saint Thomas logoSaint Thomas 4:50.80
114
7 Jeremy Conners Saint Thomas logoSaint Thomas 4:52.70
111 PB
8 Adam Boerner Chaska logoChaska 4:56.17
106
9 Evan Stafford Breck logoBreck 4:56.30
106 PB
10 Nicolaas van Oppen Breck logoBreck 4:57.47
104
11 Peter Augdahl Chaska logoChaska 4:57.58
104 PB
12 Andrew Kileen Orono logoOrono 4:59.28
102
13 Sawyer Myers Austin logoAustin 5:00.15
101 PB
14 Tommy McGinn Benilde-Saint Margarets logoBenilde-Saint Margarets 5:01.22
99
15 Erik Skoe Sartell logoSartell 5:01.88
98 PB
16 Zach Ross Hutchinson logoHutchinson 5:03.86
96
17 Daylen Mitlyng Montevideo logoMontevideo 5:04.72
94
18 Isaac Christopherson Austin logoAustin 5:04.73
94
19 Chase Olsen Orono logoOrono 5:05.17
94
20 Logan Cordell Monticello logoMonticello 5:06.29
92
21 Trevor Larsen Breck logoBreck 5:06.71
92 PB
22 Ben Heller Melrose logoMelrose 5:07.84
90
23 Dakota Vininski Faribault logoFaribault 5:08.18
90
24 Alexander Battiste Northfield logoNorthfield 5:08.19
90
25 Matt Carnahan Fridley logoFridley 5:08.73
89 PB
26 Nick Pieper Simley Senior logoSimley Senior 5:10.00
87
27 Andrew Peters Montevideo logoMontevideo 5:10.84
86
28 Jayden Cullen Perham logoPerham 5:11.55
85
29 Justin Hoppe Melrose logoMelrose 5:12.02
85
30 Ryan Kepner Spring Lake Park logoSpring Lake Park 5:12.13
85 PB
31 Jimmy Kepner Spring Lake Park logoSpring Lake Park 5:13.05
84
32 David Kamper Duluth Marshall High School logoDuluth Marshall High School 5:13.65
83
33 Jack Harvey Eveleth Gilbert logoEveleth Gilbert 5:18.70
76
34 Ben Ray Hibbing logoHibbing 5:22.48
72