Site logo

2013-14 Georgia State Championships - 1-5A

  • Completed
  • Feb. 06–08, 2014
  • SCY
  • GA

100 Free Men

A Final SCY
Name Team Time Pts. Imp.
1 Paul Powers North Hall logoNorth Hall 43.19
171 PB
2 Justin Moore Northgate logoNorthgate 46.10
142 PB
3 James King Woodward Academy logoWoodward Academy 46.36
139
4 Braxton Young Marist logoMarist 47.48
129
5 John Mitchell Chamblee Charter logoChamblee Charter 47.78
127
6 Nicholas Oh Chamblee Charter logoChamblee Charter 47.88
126 +2.6% PB
7 Quinn McDaniels Winder Barrow logoWinder Barrow 48.52
120 PB
8 Zac Patzer Loganville logoLoganville 48.76
118 PB
B Final SCY
Name Team Time Pts.
9 Joshua Thruston Chapel Hill logoChapel Hill 47.65
128 PB
10 Casey Flint Savannah Arts logoSavannah Arts 48.00
125 PB
11 Mark Kale Holy Innocents Episcopal logoHoly Innocents Episcopal 48.06
124 PB
12 Ian Hentenaar Winder Barrow logoWinder Barrow 48.51
120 PB
13 Tyler Garvey Pope logoPope 48.92
117 PB
14 Michael Wacho Lakeview Academy logoLakeview Academy 49.04
116 PB
15 William Toth Riverside Military logoRiverside Military 49.48
112
16 Savva Ivakin Tallulah Falls logoTallulah Falls 49.66
111
Preliminaries SCY
Name Team Time Pts. Imp.
1 Paul Powers North Hall logoNorth Hall 43.66
166 PB
2 Justin Moore Northgate logoNorthgate 46.58
137 PB
3 James King Woodward Academy logoWoodward Academy 47.32
131
4 Braxton Young Marist logoMarist 47.34
131 PB
5 John Mitchell Chamblee Charter logoChamblee Charter 47.76
127
6 Nicholas Oh Chamblee Charter logoChamblee Charter 47.78
127 +2.8% PB
7 Zac Patzer Loganville logoLoganville 48.24
123 PB
8 Quinn McDaniels Winder Barrow logoWinder Barrow 48.29
122 PB
9 Casey Flint Savannah Arts logoSavannah Arts 48.41
121 PB
10 Joshua Thruston Chapel Hill logoChapel Hill 48.45
121 PB
11 Mark Kale Holy Innocents Episcopal logoHoly Innocents Episcopal 48.96
117
12 Tyler Garvey Pope logoPope 49.18
115 PB
13 William Toth Riverside Military logoRiverside Military 49.30
114
14 Savva Ivakin Tallulah Falls logoTallulah Falls 49.34
113
15 Michael Wacho Lakeview Academy logoLakeview Academy 49.35
113 PB
16 Ian Hentenaar Winder Barrow logoWinder Barrow 49.40
113
17 Taylor Cooper Westminster Prep logoWestminster Prep 49.68
111
18 Andrew Wheeler Northgate logoNorthgate 49.73
110
19 Matthew Wathen Marist logoMarist 49.87
109 PB
20 Landon Keller Greater Atlanta logoGreater Atlanta 50.12
107
21 Chase Brown Kell logoKell 50.15
107 PB
22 John Wesley Spalding logoSpalding 50.22
106
23 Jake Davis Toombs County logoToombs County 50.24
106 PB
24 Benjamin Syers Sequoyah logoSequoyah 50.78
102
25 William Stith Westminster Prep logoWestminster Prep 50.87
101
26 Kell Waddell Flowery Branch logoFlowery Branch 50.88
101
27 Parker Johnson Pope logoPope 51.04
100
27 Laramie Sellers Jeff Davis logoJeff Davis 51.04
100
29 Luca Castresana Evans logoEvans 51.11
99
30 Grant West Woodward Academy logoWoodward Academy 51.12
99
31 Larson Hodge Riverwood logoRiverwood 51.13
99
32 Alex Quach Savannah Arts logoSavannah Arts 51.33
98 PB
33 Jacob Colquitt Prince Avenue Christian logoPrince Avenue Christian 51.36
98
34 Marshall Gray Greater Atlanta logoGreater Atlanta 51.43
97
35 Maalik Nixon Mcintosh logoMcintosh 51.49
97
36 Michael Maher Greenbrier logoGreenbrier 51.58
96 PB
37 Jimmy Peterson Paideia logoPaideia 51.92
93
38 Ben Buckley Wesleyan logoWesleyan 52.07
92
39 Kevin Gage Lakeside (DeKalb) logoLakeside (DeKalb) 52.17
92
40 Luke Hedrick Wesleyan logoWesleyan 52.23
91
41 Raleigh Webb Allatoona logoAllatoona 52.57
89
42 Robert Padgett North Oconee logoNorth Oconee 52.72
88
43 Matt Eget Pope logoPope 53.39
83
Phillip Stith Westminster Prep logoWestminster Prep NS