CollegeSwimming.com

2013-14 Florida State Championships - 3A

  • FL
  • Date

    Nov. 15, 2013

  • Course

    SCY

  • Status

    Completed

200 Free Men

A Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Logan Samuelson Ft Myers 1:38.58
 
154 +1.6% PB
2 Calvin Bryant Osceola 1:39.37
 
150 +1.1% PB
3 Jonathan Ratliff Mosley 1:39.74
 
149 +3.5% PB
4 Maximilian Bungert Gainesville 1:39.96
 
148 +2.6% PB
5 Luke Hanner Lakewood Ranch Senior 1:41.96
 
139 +1.5% PB
6 John Pelton Venice 1:43.25
 
133 +3.1% PB
7 Hans Schroeder Charlotte 1:43.38
 
132 +0.6% PB
Seth Borgert Gainesville DQ
B Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Eric Geunes Gainesville 1:43.78
 
131 +2.9% PB
10 Rafael Davila Gainesville 1:43.79
 
131 +2.0% PB
11 Blake Woodrow Ft Myers 1:44.12
 
129 +2.9% PB
12 John Hutton Fleming Island 1:45.35
 
124 +1.1% PB
13 Daniel Erlenmeyer Lakewood Ranch Senior 1:45.79
 
122 +1.0% PB
14 Daniel Markgraf Charlotte 1:46.34
 
120 -0.2%
15 Tanner Rogalski Creekside 1:46.62
 
119 -0.4%
16 Lliam Dolan West Port 1:47.17
 
117 -0.7%
Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Logan Samuelson Ft Myers 1:39.70
 
149 +0.5% PB
2 Maximilian Bungert Gainesville 1:39.87
 
148 +2.7% PB
3 Calvin Bryant Osceola 1:40.29
 
146 +0.2% PB
4 Jonathan Ratliff Mosley 1:40.90
 
143 +2.4% PB
5 Seth Borgert Gainesville 1:41.36
 
141 +4.1% PB
6 Luke Hanner Lakewood Ranch Senior 1:42.43
 
136 +1.0% PB
7 Hans Schroeder Charlotte 1:43.10
 
134 +0.8% PB
8 John Pelton Venice 1:43.80
 
131 +2.6% PB
9 Rafael Davila Gainesville 1:44.00
 
130 +1.8% PB
10 Daniel Erlenmeyer Lakewood Ranch Senior 1:44.15
 
129 +2.6% PB
11 Eric Geunes Gainesville 1:44.28
 
129 +2.5% PB
12 John Hutton Fleming Island 1:45.37
 
124 +1.0% PB
13 Blake Woodrow Ft Myers 1:46.04
 
121 +1.1% PB
14 Tanner Rogalski Creekside 1:46.32
 
120 -0.1%
15 Lliam Dolan West Port 1:46.38
 
120 +0.0% PB
16 Daniel Markgraf Charlotte 1:46.65
 
119 -0.5%
17 Matthew Menendez Wiregrass Ranch (Wesley Chapel) 1:46.82
 
118 +0.8% PB
18 Cory Walsh East Ridge 1:47.32
 
116 -2.0%
19 Henry O'Brien Forest 1:47.65
 
115 -1.7%
20 Jacob Colvin Northeast (St Petersburg) 1:48.13
 
113 +0.2% PB
21 Hayden Aristizabal Venice 1:48.31
 
112 -0.3%
22 Miguel Basalo Belen Jesuit 1:48.33
 
112 -0.2%
23 Robert Slockett Osceola 1:48.64
 
111 -1.1%
24 Juan Lucas Pembroke Pines Charter 1:49.28
 
108 -1.2%